Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Generální ředitel BlackRocku chce ETF Etherea

BlackRock podal žádost o schválení ETF na Ethereum. Jsme na cestě k tokenizaci aktiv, říká generální ředitel. Bude Ethereum ETF schváleno už letos v květnu?

Publikováno
Generální ředitel BlackRocku chce ETF Etherea
Zdroj: Depositphotos.com

V návaznosti na schválení spotového ETF na Bitcoin (BTC) Komisí pro cenné papíry (SEC) se stále více pozornosti věnuje možnosti vstupu spotového ETF na Ethereum (ETH) na trh. Jde o druhou největší kryptoměnu podle tržní kapitalizace, takže se mnohým zdá, že ETF právě na ethery je dalším logickým krokem.

Některé společnosti už podaly žádosti o schválení a to včetně BlackRocku, kterému SEC schválil už celkem 576 žádostí a jen jedinou zamítla. Senior analytik Bloomberg, který předpovídal schválení bitcoinového ETF s 95% pravděpodobností, nyní odhaduje, že SEC dá zelenou i Ethereu a to s pravděpodobností 75 %. Termín pro schválení by měl být v květnu.

Jsou to odrazové můstky k tokenizaci a já opravdu věřím, že právě k ní se budeme ubírat.

Generální ředitel BlackRocku Larry Fink vyjádřil podporu ETF Etherea hned po debutu těch bitcoinových. Říká, že v produktu vidí hodnotu a další logický krok na cestě k tokenizaci aktiv, kterou považuje za směr, kterým se bude jeho společnost ubírat. Fink se na kryptoměny nedívá jako na platidlo, ale jako na třídu aktiv, přičemž Bitcoin přirovnává ke zlatu jako ochrannému aktivu proti geopolitickým rizikům.

Optimismus kryptokomunity se projevuje i na ceně ETH, která za poslední týden stoupla o téměř než 12 %. Nejdříve vyskočila z 2 200 USD, za které se obchodovala v pondělí 12. ledna až na pátečních téměř 2 700 USD, aby pak během pátku klesla lehce pod úroveň 2 500, kolem které se pohybovala celý víkend. Ve stejném období Bitcoin naopak ztratil.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání

Ne všichni mají stejný názor

Schválení spotových ETF na Bitcoin ze strany SEC však nemusí nutně znamenat otevřenost vůči dalším kryptoměnám. Předseda SEC Gary Gensler již vloni zdůraznil, že kryptoměny využívající Proof of Stake k ověřování transakcí (k nim patří i Ethereum) by mohly být dle amerického práva klasifikovány spíš jako cenné papíry.

Nikolaos Panigirtzoglou z JPMorgan vyjádřil opatrnost ohledně postoje SEC k Ethereum ETF. Říká, že pokud má SEC schválit spotové ETF, muselo by být Ethereum nejdřív klasifikováno jako komodita, podobně jako je tomu u Bitcoinu. Šance na takovou klasifikaci Etherea před květnovým termínem však odhaduje na maximálně 50 %.

SEC sice Ethereum jako cenný papír přímo neklasifikoval, ale podle Panigirtzogloua “stále signalizuje, že všechny ostatní kryptoměny mimo Bitcoin nadále považuje za cenné papíry“. Klasifikace Etherea bude tedy hrát klíčovou roli a mohla by předznamenat rozhodnutí Komise. Jestli budeme znát výsledek již v květnu je však zatím nejisté.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.