Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

FTX spouští nové NFT tržiště na Solana blockchainu. Na co se můžeme těšit?

Publikováno
FTX spouští nové NFT tržiště na Solana blockchainu. Na co se můžeme těšit?
Zdroj: cryptopato.com

Burza FTX US spouští pro své klienty NFT tržiště využívající Solanu, uvedla společnost ve svém prohlášení z 11. října. Uživatelé budou moci na NFT tržišti obchodovat, inzerovat na burze již existující NFT či vytvářet nová.

Poznámka

Rozhodnutí burzy není vůbec překvapivé. Zájem veřejnosti o NFT za poslední rok extrémně vzrostl a největší NFT burzy generují enormní zisky. Příkladem může být OpenSea – její čisté výnosy za poslední měsíc dosahují téměř 70 000 000 USD.

Zdroj: tokenterminal.com
Příjmy burzy za poslední půl rok
Příjmy burzy za poslední půl rok (světle modrá – celkové zaplacené poplatky uživateli, tj. gas + poplatky burzy, tmavě modrá – podíl burzy)

Tvůrci budou mít nad svými NFT plnou kontrolu. Ze začátku zde budou NFT běžící pouze na Solaně s podporou Metaplex standardu, burza ale také informovala o svém záměru zavést v budoucnu podporu i pro NFT na Ethereu.

FTX US je kryptoměnová burza regulovaná legislativou USA. Pro uživatelé to znamená možnost manipulovat s NFT na regulované platformě s ověřením totožnosti. Jedná se o dceřinou společnost FTX vedenou Samem Bankmanem-Friedem.

“K vytvoření NFT tržiště na FTX US nás motivovalo velké nadšení ze světa NFT. Díky nasbíraným zkušenostem jsme pochopili, co vše potřebné musíme tvůrcům a sběratelům NFT přinést. Pevně věříme, že poskytneme plně intuitivní, regulované tržiště odpovídající potřebám uživatelů jak ze spojených států, tak z celého světa.” uvedl prezident FTX US Brett Harrison.

Tržiště bude podporovat jak aukce s příhozy, tak přímé nákupy NFT za pevně stanovenou cenu. Společnost se zavázala ke spolupráci s tvůrci NFT za účelem ověření autenticity vytvořených NFT – to platí primárně pro již existující NFT přeposlané na burzu ze Solana ekosystému.

NFT bude možné nakoupit za ETH, USD nebo SOL. Podle vyjádření burzy budou moci uživatelé provést vklady na účet pomocí bankovních převodů, kreditních karet nebo převodu kryptoměn z jiných peněženek. Skvělou zprávou je také podpora royalty poplatků pro tvůrce NFT.

Poznámka

NFT royalty poplatky znamenají pevné procento pro tvůrce NFT při jakékoliv transakci. Pokud takové NFT nakoupíte, např. 10 % z nákupní ceny půjde okamžitě do peněženky tvůrce. Při prodeji to samé.

Procento pro tvůrce je zakódované ve smart kontraktu při tvorbě NFT, nedá se tedy nijak změnit či podvést. Pro umělce je to přirozené lákadlo jistého pasivního příjmu a zároveň jeden z důvodů šílenství kolem NFT.

Solana umožní minimální poplatky

Díky Solaně budou poplatky oproti NFT tržištím na Ethereu velmi nízké. Uvedení NFT na burzu bude čistě bez poplatku, burza ale bude účtovat 5% poplatek za transakci jak prodávajícímu, tak kupujícímu. Poplatky jsou stále o trochu vyšší, než na jiných burzách využívajících Solanu, např. Solanart nebo DigitalEyes.

Poznámka

Burza Solanart si účtuje 3% poplatek při každé transakci.

Stále se však jedná o silného konkurenta. OpenSea, největší NFT tržiště na Ethereu, má poplatky mnohem vyšší kvůli nízké škálovatelnosti Etherea. V kombinaci s vysokými hodnotami GWEI (OpenSea na tom má značný podíl, protože zahrnuje průměrně 13 % z ceny všech transakcí) se mohou vyšplhat do astronomických hodnot.

Následující screenshot poslouží jako příklad – pro nákup NFT na OpenSea v hodnotě 0.01 ETH zaplatíte poplatek 0.024 ETH.

Zdroj: Metamask
Extrémní gas fees na OpenSea
Extrémní poplatky za gas na OpenSea

Podpora Metaplex standardu v FTX US ještě více snižuje potřebné poplatky za provedení transakcí. Je však otázkou, jak moc se poplatky na burze změní po zavedení podpory Etherea.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.