Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Kurz bitcoinu se dostal zpět nad 60 000 USD! Už jen krůček k novým maximům

Publikováno
Finex Coin Week – Kurz bitcoinu se dostal zpět nad 60 000 USD! Už jen krůček k novým maximům
Zdroj: Depositphotos.com

Každý týden vám přinášíme souhrn nejdůležitějších zpráv ze světa kryptoměn. Pojďme se společně podívat na to, co nám uplynulý týden dal. Vybrali jsme tyto události:

Podle CEO JP Morgan je bitcoin bezcenný

Podle generálního ředitele jedné z nejstarších finančních institucí JP Morgan, Jamie Dimona, je bitcoin bezcenný, přestože jeho klienti do něj rádi investují.

Bitcoin svými aktuálními výsledky přesvědčil už několik skeptiků, kteří museli uznat, že přinejmenším v posledních letech má investování do této kryptoměny své opodstatnění. Jamie Dimon, generální ředitel banky JPMorgan Chase, do této skupiny stále nepatří.

Generální ředitel analytické společnosti Messari Crypto Ryan Selkis na twitteru shrnul výroky Jamie Dimona o Bitcoinu za několik posledních let.

https://twitter.com/twobitidiot/status/1447633523846914055

Známý businessman minulý týden zopakoval své názory na Bitcoin a prohlásil, že z jeho pohledu tato kryptoměna postrádá jakoukoliv vnitřní hodnotu a nedoporučuje ji brát jako seriózní investici. Nicméně v nedávném prohlášeni Dimon uvedl, že vzhledem k vysokému zájmu o tuto oblast nemá problém nabídnout svým klientům investici do kryptoměn.

Pokud chtějí mít přístup k tomu, aby si sami koupili bitcoin, nemůžeme jim ho opatrovat, ale mohli bychom jim poskytnout legitimní, co nejčistší přístup.

Již toto prohlášení představuje významný posun v postoji Jamieho Dimona. V roce 2017 generální ředitel JPMorgan Chase prohlásil, že nechce, aby kdokoli z jeho zaměstnanců obchodoval s bitcoiny, a tvrdil, že BTC je podvod “horší než tulipánové cibulky”.

V článku, který zveřejnila webová stránka 99 Bitcoins, se uvádí, že bylo vydáno nejméně 431 předpovědí vysokých úředníků a businessmanů, kteří tvrdili, že Bitcoin je odsouzen k zániku, přičemž nejstarší z nich byla zaznamenána 15. prosince 2010. Bitcoin je v současné době jen několik tisíc dolarů od dosažení nového ATH, což dokazuje, že (alespoň prozatím) se pesimisté mýlili.

Dalším, kdo se na Twitteru rozohnil, byl Michael Saylor, generální ředitel softwarové firmy MicroStrategy, která má v BTC velké investice. Saylor řekl, že pravděpodobným důvodem, proč jsou Dimon a další bankéři tak frustrovaní z historického vzestupu Bitcoinu, je jejich nedostatečné pochopení toho, jak Bitcoin funguje a co dělá.

Coinbase chce letos spustit NFT tržiště

Největší americká kryptoburza Coinbase nechce zůstat pozadu a už delší dobu se spekuluje o tom, že chystá po vzoru Binance své vlastní NFT tržiště. V úterý 12. 10. přišlo prohlášení, že Coinbase nabídne službu Coinbase NFT, která slibuje snadný způsob, jak mohou uživatelé vytvářet a nakupovat NFT.

Vytvoření NFT by mělo být stejně jednoduché jako několik kliknutí myší. Coinbase NFT bude peer-to-peer tržiště postavené tak, aby umožňovalo kreativitu spolu s intuitivním designem postaveným na decentralizovaném tržišti,” uvedla společnost v příspěvku na blogu.

Společnost Coinbase také spustila čekací listinu pro zákazníky, kteří se mohou do služby NFT zaregistrovat, ale neuvedla konkrétní datum, kdy bude k dispozici. Podle nepotvrzených informací by to mělo být ještě letos.

Je patrné, že Coinbase NFT chce konkurovat dosud největšímu NFT tržišti OpenSea, které také umožňuje komukoli vytvářet, nakupovat a prodávat díla všeho druhu.

Plány Coinbase zaútočit na lídra trhu s NFT jsou patrné i z termínu “OpenSea killer”, jak jej popsala jedna z osob zapojených do projektu, která chtěla zůstat v anonymitě

Nejzajímavějším aspektem Coinbase NFT však může být to, co společnost popisuje jako “personal feed.” Ačkoli Coinbase zatím nabídla pouze minimum informací o tom, jak to bude fungovat, zdá se, že cílem je spojit sociální média a NFT, což uživatelům umožní sledovat oblíbené umělce nebo sdílet své nápady s přáteli.

Binance spustila fond na rozvoj BSC v hodnotě jedné miliardy dolarů

Binance, největší světová platforma pro obchodování s digitálními aktivy v objemu transakcí, oznámila minulý týden, že vyčlenila částku 1 miliardy dolarů do programu na rozvoj ekosystému Binance Smart Chain.

Fond bude rozdělen do čtyř kategorií. První kategorie je nazvána $100 Million Talent Development fund. Fond se zaměří mimo jiné na budování mentorských programů pro komunitu vývojářů, poskytování stipendií univerzitám a vzdělávání potenciálních kryptoinvestorů.

Druhá kategorie financování je nazvána $100 Million Liquidity Incentive Program a má za cíl překlenout propast mezi tradičními finančními trhy a kryptoměnami.

Dalších 300 milionů dolarů z fondu je určeno na program Builder & Incubation Program, který pomůže vytvořit novou generaci vývojářů a programů, jež pomohou zabezpečit integritu dat v rychle rostoucím kryptografickém ekosystému. Zbylá část finančních prostředků půjde na investice jak do projektů Binance Smart Chain, tak do dalších, které zasahují do celého technologického ekosystému, včetně umělé inteligence, decentralizovaných počítačů a her.

Díky vyčleněným prostředkům ve výši 1 miliardy dolarů se jedná o největší kryptoakcelerátor na světě. Program je navržen tak, aby podpořil růst a inovace, narušil tradiční finance a urychlil celosvětové masové přijetí digitálních aktiv. Cílem platformy je podle generálního ředitele Changpeng „CZ“ Zhao, stát se vůbec prvním blockchainovým ekosystémem s miliardou uživatelů. Díky oznámení tohoto velkolepého projektu zareagovala cena tokenu BNB 10% růstem.

Nebyla zvolena žádná primární měna. Není možné graf zobrazit.

Polkadot oznámil termíny parachain aukcí

Ve čtvrtek proběhlo velké oznámení pro Polkadot komunitu a investory, kteří se chystají zapojit do parachain aukcí. Polkadot council oznámil, že 11. 11. 2021 proběhnou první aukce, ve kterých projekty mohou získat svůj parachain slot na Polkadotu – stejně, jako jsme to mohli vidět nedávno na Kusamě.

Cena DOT díky této zprávě vzrostla za 24 hodin o 25 % – což je část z 36% nárůstu za poslední týden. Zastavila se na hranici 42 dolarů. To je podle CoinGecko nejvyšší hodnota od května letošního roku, kdy dosáhla historického maxima 49,35 USD.

Nebyla zvolena žádná primární měna. Není možné graf zobrazit.

Když začaly parachain aukce na Kusamě, cena kryptoměny KSM během několika hodin vzrostla o zhruba 200 %. Vrchol nastal přesně v době, kdy první aukce odstartovaly. Podle dostupných informací z Polkadot komunity bude o Polkadot aukce mnohem větší zájem. Mnoho projektů, které se účastnily aukcí Kusama, je bere “jen jako mezizastávku” a jejich hlavním cílem je získat parachain slot v síti Polkadot.

Parachainy jsou vlastní blockchainy, které běží vedle hlavní sítě a využívají ji k zabezpečení a ověřování transakcí. Polkadot se tedy zaměřuje na interoperabilitu blockchainů s cílem zvýšit počet transakcí, které může síť zpracovávat.

Na začátku letošního podzimu na sebe strhávali pozornost “zabijáci EthereaCardano a Solana, kteří se nachází v první desítce kryptoměn podle tržní kapitalizace. Nyní se mince DOT zapojuje do tohoto souboje a díky aktuálním zprávám se dostala na osmou pozici hned za Solanu.

DOT je governance token, který dává svým držitelům hlasovací práva a uživatelé mohou DOT také “vložit” do sítě, čímž přispějí k její bezpečnosti. Zásadní je, že držitelé potřebují DOT k vytváření nových parachainů. To samozřejmě zvyšuje poptávku po tokenu ze strany těch, kteří chtějí v síti budovat nové projekty.

Bitcoinové ETF se nezadržitelně blíží

Koncem týdne se objevily zprávy o možném schválení bitcoinového ETF, které by mohlo přijít již 18. října.

Podle oznámení Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) z 15. října úřad přijal žádost o registraci akcií fondu Valkyrie Bitcoin Strategy ETF k zalistování na burze Nasdaq. V dopise od viceprezidenta Nasdaqu pro registraci žádostí Eun Ah Choie bylo uvedeno, že ETF Valkyrie Bitcoin bylo certifikováno.

V dokumentu pro SEC z 11. srpna společnost Valkyrie uvedla, že její Bitcoin Strategy ETF bude nabízet nepřímou expozici vůči kryptoaktivu pomocí futures kontraktů vypořádaných v hotovosti. Kontrakty budou zakoupeny pomocí dceřiné společnosti se sídlem na Kajmanských ostrovech, kterou fond plně vlastní, s burzami registrovanými u americké Komise pro obchodování s komoditními futures.

Lhůta pro oficiální schválení žádosti ETF Valkyrie Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) je 25. října, ale může být prodloužena až do prosince.

Ve stejný den se objevilo další oznámení, ve kterém Komise pro cenné papíry přijala žádost o registraci fondu ProShares Bitcoin Strategy ETF, jehož akcie budou kótovány na burze Arca v New Yorku.

SEC přijal registraci cenných papírů burzovně obchodovaného fondu Bitcoin (BTC) společnosti ProShares Trust, který nabízí expozici vůči tomuto kryptoaktivu také pomocí futures kontraktů. Společnost ProShares navíc podala dodatečnou změnu prospektu, v níž uvádí, že její ETF by mohlo být spuštěno již 18. října.

Pokud SEC žádost oficiálně schválí, tak aktiva budou kótována na burze NYSE Arca. Analytik agentury Bloomberg James Seyffart uvedl, že ProShares Bitcoin Strategy ETF bude kótován s tickerem BITO s 95 bazickými body.

Závěr k aktuální situaci

Cena bitcoinu se poprvé od května vrátila nad 60 000 dolarů. Jedná se o významnou psychologickou úroveň, i když z technického hlediska neobsahuje tak velký odpor. Cenový vzestup následoval po výrazném týdenním růstu a zprávách o schválení ETF na bitcoin v USA.

Začátkem minulého týdne se Bitcoin obchodoval na úrovni kolem 54 tisíc dolarů, ale od té doby pokračoval v růstu. V úterý se téměř dostal na 58 tisíc dolarů, když BTC prošel krátkým pullbackem pod 55 tisíc dolarů. Odtud se cena odrazila a ve čtvrtek vystřelila až na úroveň kolem 58 500 USD. Vše vyvrcholilo v pátek, kdy cena BTC konečně překonala vytouženou hranici 60 tisíc dolarů a tržní kapitalizaci celkého trhu se vyšplhala k 2,5 miliardám dolarů. Jak to bude dál?

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.