Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Je tady první krypto válka, která může pomoci hodným i zlým

Publikováno
Finex Coin Week – Je tady první krypto válka, která může pomoci hodným i zlým
Zdroj: Depositphotos.com

Poslední únorový týden je za námi a já vás, stejně jako každé pondělí, vítám u souhrnu toho nejzajímavějšího, co se ve světě kryptoměn událo. Z mnoha událostí za posledních sedm dní jsme pro vás vybrali následující:

Obsah článku

Více než 60 % BTC se nepohnulo už téměř rok

Bitcoin se každým dnem vzdaluje svému historickém maximu, ale i přesto se jeho dlouhodobí držitelé zdráhají svých mincí zbavit. Jak upozornila analytická platforma Glassnode, nelikvidní nabídka bitcoinů se blíží ke svému rekordu.

Navzdory vysoké volatilitě posledních týdnů data ukazují, že více než 60 % nabídky BTC neopustilo peněženky svých majitelů po dobu minimálně jednoho roku. Chování dlouhodobých držitelů je s ohledem na aktuální situaci z historického hlediska poměrně unikátní. V předchozích cyklech, kdy cena BTC tak výrazně oslabila z historických maxim, se k prodeji BTC uchýlilo mnohem více těchto investorů.

Když došlo minulý měsíc k propadu o 50 % od historických maxim, očekávalo se, že mnoho investorů ve strachu své pozice odprodá. Tato situace však k překvapení všech analytiků nenastala a výprodej se nekonal. Ve skutečnosti je již delší dobu situace opačná. Dlouhodobí investoři své pozice vůči BTC navyšují nebo “hodlují.

Podle ukazatele HODL Waves společnosti Glassnode nebylo k 18. únoru 60,61 % nabídky BTC použito v transakci po dobu jednoho roku nebo déle.

Zdroj: Glassnode.com
bitcoin hodl wave chart
Graf dlouhodobých držitelů BTC

Investor a analytik Alistar Milne upozornil, že tato situace, kdy hodleři navzdory velkým propadům neprodávali, nastala v historii BTC jen dvakrát. Poprvé to bylo na začátku roku 2016, kdy se cena BTC pohybovala mezi 380 a 450 dolary, a podruhé v polovině roku 2020, kdy se obchodoval za přibližně 9 000 dolarů.

Z uvedených dat lze vyčíst, že cenu BTC ovlivňují hlavně krátkodobí držitelé a spekulanti, kteří jsou ovlivněni aktuálními zprávami ohledně zvyšování úrokových sazeb a geopolitického napětí. Pohyby ceny BTC v krátkém časovém rámci znamenají bolest hlavně pro spekulanty. Dlouhodobí držitelé trpělivě hodlují, protože vědí, co pravděpodobně brzy přijde.

V Brazílii míří do senátu zákon o regulaci kryptoměn

Největší latinskoamerická země by se brzy mohla stát další zemí, která bude pozitivně přistupovat ke kryptoměnám. Místní zákonodárci doufají, že díky novému návrhu zákona se zvýší jejich využití v celé zemi.

Návrh zákona o kryptoměnách byl 22. února jednomyslně schválen senátním výborem pro hospodářské záležitosti, což zvyšuje šance, že projde hlasováním na půdě Senátu. Jakmile bude schválen Senátem i dolní komorou parlamentu, bude zaslán prezidentovi Jairu Bolsonarovi k podpisu.

V zákoně se uvádí, že stanovuje “pokyny pro poskytování služeb virtuálních aktiv”. Brazilský senátor Irajá Abreu uvedl, že doufá, že zákon omezí trestnou finanční činnost, která je pomocí kryptoměn v zemi páchána.

Záměrem projektu je zamezit nebo omezit nezákonné praktiky, jako je praní špinavých peněz, daňové úniky a mnoho dalších trestných činů. Existuje trh nelegální a trh legální, čehož je naprostá většina, ale najdou se i výjimky.” Uvedl Senátor Abreu.

Pokud by byl zákon schválen, bylo by možné platit kryptoměnami v supermarketech či u prodejců automobilů.

Návrh zákona, na kterém se pracuje již více než tři roky, má jasně definovat, kdo je makléř (v případě kryptoměn burza) a které složky federální vlády by měly mít nad tímto sektorem dohled. Kryptoměny definuje jako “digitální vyjádření hodnoty, které lze obchodovat nebo převádět elektronickými prostředky a používat k platebním nebo investičním účelům”.

Pokud návrh zákona projde, stane se Brazílie největší zemí Latinské Ameriky, která bude pozitivně nakloněná kryptoměnám. Pravděpodobně nejznámějším státem Latinské Ameriky s podobnou mírou regulace je Salvador, kde se stal Bitcoin oficiálním platidlem v první zemi na světě.

Přijetí kryptoměn může přinést i nečekané výhody. V Salvadoru zaznamenal turistický průmysl od loňského září, kdy se tam BTC stal zákonným platidlem, 30% nárůst.

Bitcoin padá po oznámení invaze Ruska na Ukrajinu

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek oznámil, že zahajuje “zvláštní vojenskou operaci” na Ukrajině. V několika oblastech, včetně hlavního města Kyjeva, byly slyšet výbuchy. Kryptoměnové trhy včetně Bitcoinu na to okamžitě zareagovaly prudkým poklesem.

Cena bitcoinu (BTC) během několika hodin klesla o 7,26 % na 35 000 USD. Ethereum (ETH) kleslo o 9,48 % a XRP o 9,24 %.

Celková tržní kapitalizace kryptoměn se propadla o 8,25 % na 1,58 miliard dolarů.

Volatilita se zvýšila i na akciových trzích. Hlavní americké finanční indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average (DJI) během několika hodin klesly o více než 2 %. Naopak posiluje cena zlata, které se již obchoduje za 1 950 USD, a zejména ropa – cena ropy Brent již překonala psychologicky významnou cenu 100 USD za barel a dále posiluje.

Již nyní se jedná o nejvyšší ceny od roku 2014 a pokud se geopolitická situace neuklidní, není pravděpodobné, že by tento trend v nejbližší době skončil.

Reakce z krypto komunity na aktuální situaci

Zakladatel Etherea Vitalik Buterin, který prožil prvních šest let svého života v ruské Kolomně, napsal kolem čtvrté hodiny ranní UTC na Twitter v ruštině, že je velmi rozrušený Putinovým rozhodnutím vzdát se možnosti mírového řešení sporu s Ukrajinou a místo toho přejít k válce. Později v angličtině dodal : “Připomínám: Ethereum je neutrální, ale já ne.

Poradce společnosti Atlas DEX Altcoin Sherpa na Twitteru uvedl, že by se pozornost měla soustředit na konkrétní osoby, kterých se tato událost týka a dopad na trhy by měl jít stranou.

Vedoucí analytik společnosti BlockWare, která se zabývá těžbou bitcoinů, Will Clemente, na Twitteru napsal, že jeho myšlenky a modlitby jsou se všemi na Ukrajině. Krypto investor a podcastový moderátor Anthony “Pomp” Pompliano upozornil, že vzhledem k tomu, že Rusko je třetím největším producentem ropy na světě, “dopad této situace se projeví celosvětově”.

Kanada dělá nechtěnou reklamu pro privátní krypto peněženky

Každý kdo se zajímá o kryptoměny ví, že nejlepší způsob jak uchovávat své kryptoměny je držení na peněženkách, ke kterým máte privátní klíče. Pokud držíte své kryptoměny například na kryptoměnových burzách, může se stát, že transakce, kterou budete chtít provést, může být zamítnuta a nebo může být váš účet zmrazen.

Příkladem je aktuální situace v Kanadě, kde vláda premiéra Justina Trudeaua aktivovala takzvaný nouzový zákon (Emergency Act), který jí umožňuje zmrazit finanční transakce nebo celé účty bez předchozího soudního příkazu, pokud se zjistí, že se podílely na financování aktivit kanaďanů protestujících proti koronavirovým opatřením.

Právě díky těmto opatřením se začal na financování protestujících používat i Bitcoin. Kanadští regulátoři si toho však velmi rychle všimli a požádali nejznámější kryptoměnové burzy, aby nahlásily všechny podezřelé transakce a nepovolily je. Zároveň jim poskytli seznam zhruba 30 bitcoinových adres, které jsou spojeny s financováním protestujících.

V reakci na tyto události upozornili na Twitteru šéfové burz Jessie Powell (Kraken) a Brian Armstrong (Coinbase), jak důležité jsou privátní krypto peněženky.

Kanadská policie začala okamžitě tweety generálních ředitelů kryptoměnových burz vyšetřovat, zda neporušily sankce zavedené za účelem potlačení protestů řidičů kamionů kvůli koronavirovým opatřením.

Kanadský regulátor cenných papírů, Ontario Securities Commission (OSC), nahlásil tyto tweety kanadské policii s odůvodněním, že se domníval, že vedoucí pracovníci kryptoburz poskytují rady, jak obejít zavedená omezení.

Na pomoc Ukrajině bylo vybráno více než 5 milionů dolarů v BTC

Poté, co Rusko zahájilo útok na Ukrajinu, se zvedla po celém světě obrovská vlna solidarity. Pozadu nezůstává ani krypto komunita. Jedna z největších nevládních organizací Come Back Alive, která poskytuje podporu ukrajinské armádě, získala po zahájení rozsáhlé ofenzivy více než 5 milionů dolarů v bitcoinech.

Tato organizace se sídlem v Kyjevě, která byla založena v roce 2014, poskytuje podporu ukrajinským vojákům, včetně vojenského vybavení, výcvikových služeb a zdravotnického materiálu. Na svých webových stránkách má zveřejněnou bitcoinovou adresu, na kterou po čtvrtečním útoku začalo proudit velké množství BTC. V době psaní tohoto článku bylo na adresu peněženky přijato více než 131 bitcoinů.

Analýza darů, které směřují na tuto adresu ukazuje, že od 24. února do 25. února bylo přijato 2 207 transakcí v celkové hodnotě 126,04304091 BTC. Při současné ceně bitcoinu okolo 39 000 USD za minci, mají dary hodnotu více než 5 milionů USD. Pro srovnání, 23. února peněženka obdržela pouze 1,60976481 BTC (76 darů) a 22. února 0,42272864 BTC (25 darů).

Tom Robinson, spoluzakladatel analytické blockchainové platformy Elliptic, ve čtvrtek na Twitteru napsal, že dary Ukrajině v kryptoměnách prudce rostou. Živý přehled můžete dokonce sledovat na jejich blogu.

Organizace Come Back Alive začala přijímat dary v bitcoinech v roce 2018. Podle společnosti Elliptic dary v BTC v poslední době prudce vzrostly, přičemž v druhé polovině roku 2021 bylo přijato téměř 200 tisíc dolarů. Začátkem tohoto měsíce platforma zveřejnila zprávu, podle níž v loňském roce dary v digitálních aktivech ukrajinským nevládním organizacím a dobrovolnickým skupinám vzrostly o 900 %.

Závěr k aktuální situaci

Uplynulý týden byl ve znamení velké volatility způsobený bezprecedentním útokem Ruska na Ukrajinu. Největší šok trhy zažily ve čtvrtek, kdy došlo k oznámení ruské invaze. Bitcoin se propadl až na 34 000 dolarů, kde došlo k odrazu a následnému posilování. Během víkendu se BTC obchodoval pod hranicí 40 000 dolarů a neděli zakončil na ceně 37 500 dolarů.

Tento největší evropský vojenský konflikt od druhé světové války může do jisté míry ovlivnit i Bitcoin. Obě země objevují výhody této měny, která nezná hranice a nemá žádnou centrální autoritu. Bitcoin může pomoci těm hodným, ale i těm zlým. Jak se bude situace vyvíjet budeme sledovat a další souhrn vám přineseme příští pondělí.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.