Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
První zářijový týden je za námi a já vás zdravím u našeho pravidelného souhrnu. Co zajímavého se stalo ve světě kryptoměn za uplynulý týden?
Druhou největší kryptoměnovou sít na světě, Ethereum, zasáhlo rozdělení řetězce. Chyba v nejoblíbenějším softwarovém klientovi Ethereum Geth vytvořila v síti fork. To znamená, že blockchain Ethereum v současné době zpracovává dva řetězce současně. Pokud se chyba nevyřeší, může potenciálně docházet k dvojím útratám.
Double-spend útok spočívá v dvojitém utracení mincí. Útočník použije jednu a tu samou minci ve dvou rozličných transakcích. Výsledkem by byl pravděpodobně pád ceny a do určité míry i ztráta důvěry v kryptoměnu.
Zmíněná chyba se vyskytuje pouze ve starších verzích klienta nebo v těch, které přišly před aktualizací Geth v1.10.8. Aktualizace se také nazývá “Hades Gamma”. Vývojáři Etherea tuto chybu odhalili už 18. srpna.
A chain split has occurred on the Ethereum mainnet. The issue was resolved in the v1.10.8 release announced previously. Please update your nodes, if you haven't already!
— Go Ethereum (@go_ethereum) August 27, 2021
Vzhledem k tomu, že 74 % sítě Ethereum používá klienta Geth a 73 % z těchto uživatelů (2 858) používá starší verze klienta Geth, vyvolala tato chyba v krypto komunitě velký rozruch. Chyba se v podstatě týká více než poloviny všech uzlů v síti Ethereum.
Nejedná se zdaleka o první podobné problémy u Etherea. V dubnu postihla druhého největšího klienta Etherea Open Ethereum chyba, při které se aplikace nesynchronizovala se sítí. To znamenalo, že uzly s tímto klientem nemohly používat blockchain, dokud nebyla chyba opravena.
Podle metrik analytické společnosti Glassnode se zdá, že držitelé BTC a ETH nechtějí prodávat ani při poměrně vysokých cenách, což může mít pozitivní dopad na další vývoj. Poslední on-chain analýzy ukazují, že dochází k poklesu prodeje mladších mincí, což naznačuje nechuť nových investorů prodávat.
Glassnode uvedl, že “hodl” vlna Bitcoinu i Etherea je v posledních 4 měsících v jasném klesajícím trendu a mince mladší než 3 měsíce budou pravděpodobně utraceny během volatility. Klesající hodl vlny u těchto mladých mincí naznačují, že trh dává přednost držení aktiv před jejich utrácením.
Mladé BTC nyní představují pouze 15 % nabídky mincí a ve hře je velmi silný klesající trend. Graf Etherea je velmi podobný, mladé ETH představují pouze 12,5 % nabídky v oběhu.
Společnost Glassnode dodává, že u starších mincí (3 měsíce až 1 rok) je statisticky méně pravděpodobné, že budou utraceny, a že “jejich stoupající podíl naznačuje rostoucí nelikvidní nabídku”.
Dalším příznivým ukazatelem je počet nenulových bitcoinových adres, který se stále zvyšuje. V současné době existuje více než 38 milionů bitcoinových adres se zůstatkem, což se blíží historickému maximu z května.
Totéž se stalo u Etherea, které dosáhlo nového historického maxima 60,7 milionu adres s nenulovým zůstatkem.
Možná se může zdát náš titulek přitažený za vlasy, ale ve skutečnosti to může dávat smysl. Zakladatel investiční společnosti Morgan Creek Digital a velký zastánce kryptoměn Anthony Pompliano sdílel na Twitteru hypotézu od investiční společnosti Fidelity, podle které by mohl Bitcoin dosáhnout v roce 2035 právě této astronomické hodnoty.
Fidelity gave a presentation to clients recently that showed a bitcoin model that reached $100 million bitcoin price by 2035.
Wall Street is catching on. This is a historic moment we are living in.
Check out Wall Street’s logic 👇🏼https://t.co/LHExyEx344
— Pomp 🌪 (@APompliano) August 31, 2021
Investiční společnost Fidelity a její samostatná společnost Fidelity Digital, která spravuje aktiva v hodnotě více než 10,4 bilionu dolarů, se k Bitcoinu staví dlouhodobě pozitivně. Společnost začala investovat do kryptoprostoru již v roce 2014, kdy začala vyvíjet těžební zařízení a produkty založené na BTC.
Předpověď této astronomické ceny Bitcoinu byla prezentována během webináře společnosti Fidelity s názvem “Understanding Bitcoin, What Can History Teach Us?” (Porozumění Bitcoinu, co nás může naučit historie?), který prezentoval Jurrien Timmer, globální makro ředitel finančního gigantu Fidelity. Timmer je dlouhodobý “bitcoinový býk” a prostřednictvím svého účtu na Twitteru pravidelně predikuje cenu BTC.
Timmer přirovnává BTC ke zlatu z roku 1970. Níže uvedený graf Timmer sdílel 20. srpna a ukazuje na podobnost mezi grafem kryptoměny a drahého kovu.
Based on my (highly subjective) gold analog from the 1970s, bitcoin looks ready to resume its up-trend. /4 pic.twitter.com/16pZmeFKPc
— Jurrien Timmer (@TimmerFidelity) August 20, 2021
Jak naznačuje graf, nedávný vývoj ceny bitcoinu vypadá podobně jako vývoj ceny zlata v tomto roce. Na základě tohoto srovnání a vzhledem k růstu jeho fundamentů se Timmer domnívá, že BTC je “připraven obnovit svůj růstový trend”.
Timmer ve svém videu zmínil i populární model Stock-to-Flow, který předpovídá pokračující posilování ceny BTC v důsledku snížení jeho roční míry inflace. Na konci desetiletí, kdy se míra inflace u Bitcoinu bude pohybovat kolem 0,5 %, tento model předpovídá, že kryptoměna bude mít hodnotu 1 000 000 USD.
Při pohledu na čtyři dosavadní 4leté cykly Bitcoinu by pokračování trendu mohlo v příštích letech vynést cenu do dalších nepředstavitelných výšin. Za předpokladu, že budoucí cykly budou také trvat průměrně asi 3 roky a 10 měsíců (stejně jako ty minulé), by do roku 2035 měly proběhnout další tři cykly. Pokud by byl celkový trend těchto cyklů podobný trendům v minulosti, predikce ceny bitcoinu za 100 milionů dolarů by nebyla zcela nereálná.
V posledních několika dnech Bitcoin konsolidoval mezi důležitými liniemi supportu a rezistencí, což je pro budoucí vývoj ceny lepší než úplná korekce. Nyní nám on-chain data ukazují, že zůstatek BTC na burze Coinbase se nachází na úrovních, které nebyly k vidění od prosince 2017.
After a period of moderate $BTC inflows following the May Sell-off, Coinbase has seen a large outflow of coins.
This brings total balance to just over 700k $BTC.
The last time the Coinbase #Bitcoin balance was at this level was December 2017.
Live Chart https://t.co/xYOrYZMY4x pic.twitter.com/fwOLXZdFn3
— glassnode (@glassnode) September 1, 2021
Jedním ze způsobů, jak posoudit potenciál nadcházejících velkých pohybů ceny bitcoinu, je sledování zůstatku BTC na burzách. Pokud je toto číslo vysoké, znamená to, že je k dispozici více bitcoinů k obchodování. Jedná se o velmi oblíbenou metriku, kterou analytici sledují a používají k určení blížící se vysoké volatility na burzách.
Po období mírného přílivu BTC na burzu po květnovém výprodeji zaznamenala burza Coinbase v poslední době velký odliv mincí. Celkový zůstatek tak činí něco málo přes 700 tisíc BTC. Což je stav, který byl viděn naposledy v prosinci 2017.
Skutečnost, že zůstatek BTC na burze je nízký, by mohla být považována za pozitivní znamení pro cenu BTC. Coinbase je samozřejmě jen jednou z mnoha burz na světě a pro celkový obrázek je třeba se podívat i na data z ostatních burz.
I když jsou výše uvedená data spíše býčími signály, je důležité zůstat v pozoru a nadále sledovat vývoj grafu. Pro bitcoinové býky je zásadní, aby zabránili prolomení 200denního klouzavého průměru jako supportu a zároveň navázali na nedávný pozitivní pohyb ceny.
Podle deníku Wall Street Journal začal americký regulátor cenných papírů SEC vyšetřovat největší decentralizovanou burzu na světě Uniswap. Ve zprávě se uvádí, že právní zástupci úřadu nyní hledají informace o marketingu a službách pro investory startupu Uniswap, přičemž se odvolávají na anonymní zdroje obeznámené s tímto případem.
Mluvčí společnosti Uniswap Labs údajně uvedl, že firma je “odhodlána dodržovat zákony a předpisy, kterými se řídí naše odvětví, a poskytovat regulačním orgánům informace, které jim pomohou při jakémkoli vyšetřování”.
Uniswap je decentralizovaná burza, která uživatelům umožňuje směňovat mince a tokeny založené na síti Ethereum bez centrálního subjektu. Podle údajů společnosti CoinMarketCap je tato burza řazena mezi největší decentralizované burzy na světě. Objemy obchodů za 24 hodin se pohybují okolo 1,5 miliardy dolarů.
Tato zpráva přichází v době, kdy americké regulační orgány věnují zvýšenou pozornost odvětví decentralizovaných financí (DeFi), přičemž předseda SEC Gary Gensler minulý měsíc oznámil plány úřadu na další pravidla související s kryptoměnami zaměřená na DeFi, nabídky tokenů a stablecoiny. Koncem srpna regulátor podepsal smlouvu ve výši 125 000 USD s blockchainovou analytickou firmou AnChain.AI, aby získal technickou podporu při monitorování a regulaci toho odvětví.
V souladu s principy DeFi nemají decentralizované burzy (DEX), jako je Uniswap, žádnou centrální osobu nebo tým odpovědný za provoz protokolu. Provozují se pomocí algoritmů a dohlíží na ně nastavená pravidla, nebo účastníci trhu. Podle kryptoinvestora a podnikatele Alistaira Milnea nebudou regulátoři schopni DeFi projekty jako Uniswap uzavřít, ale potenciálně by mohli DeFi transakce ilegalizovat podobně jako transakce na Dark webu.
Unpopular take:
No, the SEC and others can't shut down Uniswap's or other DeFi smart contracts
But they can easily make it as difficult/illegal as transacting on the Dark Web for residents in their jurisdiction (at least)
As well as declare all governance tokens as securities
— Alistair Milne (@alistairmilne) September 3, 2021
Nechcete-li sledováním kryptoměnového trhu trávit zbytečně mnoho času, sledujte nás a naše měsíční shrnutí. My tuto práci uděláme za vás.
Aktuální situaci na kryptoměnovém trhu shrnujeme v našem e-mailovém newsletteru, který již odebírá několik tisíc našich čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže. Zdarma.
Bitcoin má za sebou tři zelené měsíční svíčky a ukázkový uptrend nadále pokračuje. Na grafu ovšem vidíme, že BTC měl problém s prolomením hranice 50 000 dolarů. Nakonec se však podařilo a ve chvíli publikace se kurz BTC pohyboval okolo 51 200 USD. Ale co se týče celkových zobchodovaných objemů – v srpnu patřily mezi nejnižší za poslední měsíce.
Pokud se nám v nejbližších dnech nepodaří cenu nad touto psychologickou hranicí udržet, měli bychom počítat s případnou korekcí k hladinám 45 000, možná i 42 000 USD. Pokud k takové korekci dojde, může se jednat o vynikající nákupní příležitost.
Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Na nákup je, dle vašeho názoru, už pozdě?
Dobrý den, Rosťo. Nemyslíme si, že by bylo pozdě. Jen už bychom neočekávali další 1000% nárůsty. Přijít u některých altcoinů samozřejmě mohou a pravděpodobně i přijdou, ale to už je veliká spekulace – který bude zrovna ten vyvolený. :-)