Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Excelentní růst evropských akciových indexů – Jedná se o znovunastartování evropské ekonomiky?

Publikováno
Excelentní růst evropských akciových indexů – Jedná se o znovunastartování evropské ekonomiky?
Zdroj: depositphotos.com

Ve stínu nejnovějších událostí, které potkaly Evropu, je oživení jejích akciových indexů velmi povzbudivou zprávou. Tuto pozitivní náladu podporuje fakt, že k růstu došlo i v období, kdy na východě Ukrajiny stále zuří boje a kdy se centrálním bankám stále moc nedaří zkrotit rostoucí inflaci. V tomto článku se podíváme na technickou analýzu evropských akciových indexů a pokusíme se odhadnout, zda se jedná pouze o krátkodobý výkyv, nebo zda Evropu čeká před létem ekonomické oživení.

Aktuální cena
Změna
DAX 40 / DAX
Načítání
Načítání
Načítání
Euro Stoxx 50 / ‎SX5E
Načítání
Načítání
Načítání
CAC 40 / CAC
Načítání
Načítání
Načítání

Jarní oživení evropských akciových indexů s sebou přináší mnoho očekávání investorů, kteří jistě před létem vyhledávají ideální investiční příležitosti, které by mohly po více než dvou letech ekonomické stagnace přinést zajímavé zisky. K růstu indexů bezesporu přispěl i současný trend, kdy se mnoho evropských zemí rozhodlo zcela otevřít okolním státům, čímž dalo zelenou cestovnímu ruchu.

Návrat do před pandemické doby prospívá i evropským firmám, které se pomalu, ale jistě vrací do starých kolejí a to jak sociálními vazbami uvnitř společností, tak v komunikaci s veřejností a obchodními partnery. Veškeré toto dění na starém kontinentu se odrazilo v růstu akciových indexů minulý týden, při kterém došlo k pokoření mnoha technických milníků. Pojďme se podívat na cenové grafy a zamysleme se nad současným potenciálem evropské ekonomiky.

Technická analýza evropských akciových indexů

V následujících analýzách se zaměříme na největší evropské ekonomiky, což jsou ta německá a francouzská. Úvod ovšem budeme věnovat indexu, který má největší vypovídající hodnotu o stavu akciového trhu v Evropě, a tím je index Euro Stoxx 50, ve kterém je zahrnuto 50 největších akciových společností v Evropě.

Euro Stoxx 50

Akciový index Euro Stoxx 50 vytváří na cenovém grafu formaci zvanou pin bar, která je jednou z nejznámějších a v technické analýze nejvyužívanějších obratových formací. Pro úplnou platnost této obratové formace je ovšem potřeba počkat na konec měsíce, kdy se svíčka uzavře a pattern bude možné považovat za platný.

Trh po testu první supportní zóny testoval i druhý support na ceně 3400 EUR, kde se nachází konfluence jednak supportní zóny, zvýšeného objemu na Volume profile a 50 % Fibonacciho retracementu. Uzavře-li trh měsíc v této obratové formaci, lze očekávat pokračující růst evropských akcií. Ovšem dojde-li během posledních dní k poklesu trhu, je nutné počítat s tím, že již testované supportní zóny nemusejí být tak silné, aby poklesu indexu zabránily.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční cenový graf indexu Euro Stoxx 50
Měsíční cenový graf indexu Euro Stoxx 50

CAC 40

Velmi obdobná situace je na francouzském akciovém indexu CAC 40, kde trh již otestoval nejbližší supportní úroveň, tvořenou dlouhodobými High a 38,2 % Fibonacciho retracementem. Trh vytváří rovněž formaci pin bar, na jejíž platnost je potřeba vyčkat do konce března. Dojde-li ke scénáři, kde je platná obratová formace, lze očekávat růst indexu, v případě scénáře, kdy trh bude oslabovat, bude jeho první zastávkou supportní zóna na ceně 5000 EUR, kde se nachází i největší Volume. Tato cenová úroveň by poté mohla být velmi lákavá pro dlouhodobé investory.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční cenový graf francouzského indexu CAC 40
Měsíční cenový graf francouzského indexu CAC 40

DAX 40

Mezi evropskými akciovými indexy panuje vysoká míra korelace, takže není divu, že velmi podobné technické rozložení cenového grafu nalezneme i na německém akciovém indexu DAX 40. Ten má za sebou test nejbližší supportní zóny, kde se setkaly konfluence mezi silnou Volume oblastí a 38,2 % Fibonacciho retracementem. I zde platí, že pokud trh uzavře v býčí obratové formaci, lze očekávat pokračující růst, ovšem bude-li trh i nadále oslabovat, je možné očekávat i test cenové úrovně 11 500 EUR, kde se nachází další nejbližší netestovaný support.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční cenový graf francouzského indexu DAX 40
Měsíční cenový graf francouzského indexu DAX 40

Závěr

Situace na evropských akciových indexech je koncem března veskrze pozitivní a i při pohledu na vyšší časové rámce se utvářejí zajímavé technické formace. Rušení vládních restrikcí přispělo k růstu stejně jako přicházející období letních dovolených a nestane-li se opět nějaká pohroma, je pravděpodobné, že růst evropských akcií bude více než zdatným konkurentem přetrvávající zvýšené zvýšené inflace.

Líbil se vám tento článek?
5
1

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.