Finex.cz logo
Menu
Finex » Indexy » Excelentní růst evropských akciových indexů – Jedná se o znovunastartování evropské ekonomiky?

Excelentní růst evropských akciových indexů - Jedná se o znovunastartování evropské ekonomiky?

Excelentní růst evropských akciových indexů - Jedná se o znovunastartování evropské ekonomiky?
Zdroj: depositphotos.com

Ve stínu nejnovějších událostí, které potkaly Evropu, je oživení jejích akciových indexů velmi povzbudivou zprávou. Tuto pozitivní náladu podporuje fakt, že k růstu došlo i v období, kdy na východě Ukrajiny stále zuří boje a kdy se centrálním bankám stále moc nedaří zkrotit rostoucí inflaci. V tomto článku se podíváme na technickou analýzu evropských akciových indexů a pokusíme se odhadnout, zda se jedná pouze o krátkodobý výkyv, nebo zda Evropu čeká před létem ekonomické oživení.

Korelace akciových indexů CAC 40, DAX 40 a Euro Stoxx 50
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jarní oživení evropských akciových indexů s sebou přináší mnoho očekávání investorů, kteří jistě před létem vyhledávají ideální investiční příležitosti, které by mohly po více než dvou letech ekonomické stagnace přinést zajímavé zisky. K růstu indexů bezesporu přispěl i současný trend, kdy se mnoho evropských zemí rozhodlo zcela otevřít okolním státům, čímž dalo zelenou cestovnímu ruchu.

Návrat do před pandemické doby prospívá i evropským firmám, které se pomalu, ale jistě vrací do starých kolejí a to jak sociálními vazbami uvnitř společností, tak v komunikaci s veřejností a obchodními partnery. Veškeré toto dění na starém kontinentu se odrazilo v růstu akciových indexů minulý týden, při kterém došlo k pokoření mnoha technických milníků. Pojďme se podívat na cenové grafy a zamysleme se nad současným potenciálem evropské ekonomiky.

Technická analýza evropských akciových indexů

V následujících analýzách se zaměříme na největší evropské ekonomiky, což jsou ta německá a francouzská. Úvod ovšem budeme věnovat indexu, který má největší vypovídající hodnotu o stavu akciového trhu v Evropě, a tím je index Euro Stoxx 50, ve kterém je zahrnuto 50 největších akciových společností v Evropě.

Euro Stoxx 50

Akciový index Euro Stoxx 50 vytváří na cenovém grafu formaci zvanou pin bar, která je jednou z nejznámějších a v technické analýze nejvyužívanějších obratových formací. Pro úplnou platnost této obratové formace je ovšem potřeba počkat na konec měsíce, kdy se svíčka uzavře a pattern bude možné považovat za platný.

Trh po testu první supportní zóny testoval i druhý support na ceně 3400 EUR, kde se nachází konfluence jednak supportní zóny, zvýšeného objemu na Volume profile a 50 % Fibonacciho retracementu. Uzavře-li trh měsíc v této obratové formaci, lze očekávat pokračující růst evropských akcií. Ovšem dojde-li během posledních dní k poklesu trhu, je nutné počítat s tím, že již testované supportní zóny nemusejí být tak silné, aby poklesu indexu zabránily.

Měsíční cenový graf indexu Euro Stoxx 50
Měsíční cenový graf indexu Euro Stoxx 50
Zdroj: tradingview.com

CAC 40

Velmi obdobná situace je na francouzském akciovém indexu CAC 40, kde trh již otestoval nejbližší supportní úroveň, tvořenou dlouhodobými High a 38,2 % Fibonacciho retracementem. Trh vytváří rovněž formaci pin bar, na jejíž platnost je potřeba vyčkat do konce března. Dojde-li ke scénáři, kde je platná obratová formace, lze očekávat růst indexu, v případě scénáře, kdy trh bude oslabovat, bude jeho první zastávkou supportní zóna na ceně 5000 EUR, kde se nachází i největší Volume. Tato cenová úroveň by poté mohla být velmi lákavá pro dlouhodobé investory.

Měsíční cenový graf francouzského indexu CAC 40
Měsíční cenový graf francouzského indexu CAC 40
Zdroj: tradingview.com

DAX 40

Mezi evropskými akciovými indexy panuje vysoká míra korelace, takže není divu, že velmi podobné technické rozložení cenového grafu nalezneme i na německém akciovém indexu DAX 40. Ten má za sebou test nejbližší supportní zóny, kde se setkaly konfluence mezi silnou Volume oblastí a 38,2 % Fibonacciho retracementem. I zde platí, že pokud trh uzavře v býčí obratové formaci, lze očekávat pokračující růst, ovšem bude-li trh i nadále oslabovat, je možné očekávat i test cenové úrovně 11 500 EUR, kde se nachází další nejbližší netestovaný support.

Měsíční cenový graf francouzského indexu DAX 40
Měsíční cenový graf francouzského indexu DAX 40
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Situace na evropských akciových indexech je koncem března veskrze pozitivní a i při pohledu na vyšší časové rámce se utvářejí zajímavé technické formace. Rušení vládních restrikcí přispělo k růstu stejně jako přicházející období letních dovolených a nestane-li se opět nějaká pohroma, je pravděpodobné, že růst evropských akcií bude více než zdatným konkurentem přetrvávající zvýšené zvýšené inflace.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo