Ačkoliv se v roce 2024 Ethereum (ETH) dočkalo spousty technologických zlepšení, na ceně kryptoměny se to příliš neodrazilo.
Ethereum proto čeká v roce 2025 významný pokrok, který se zaměří na uživatelský komfort a interoperabilitu.
Mezi klíčové okamžiky pro Ethereum v roce 2024 patřila určitě aktualizace pod názvem Dencun, která měla za následek čtyřnásobný nárůst aktivity na druhých vrstvách ekosystému.
Navzdory těmto úspěchům Ethereum zaostávalo za Solanou v počtu vývojářů pracujících na blockchainu, což poukazuje na potřebu strukturální evoluce k plnému využití jeho růstového potenciálu.
Nativní interoperabilita a EIP-7702
Významným vývojem očekávaným v roce 2025 je nativní interoperabilita v rámci clusterů L2 jako jsou superchainy a agregační vrstvy. To znamená, že transakce a data budou moci rychle a spolehlivě přecházet mezi různými rollupy.
Vitalik Buterin, spoluzakladatel Etherea, také připomíná, že chybějící jednotné cross-chain standardy představují hlavní problém.
Vestavěná interoperabilita by však mohla vývojářům odemknout nové příležitosti k inovacím v rámci Web3, přičemž dalším významným pokrokem je implementace EIP-7702, jejíž cílem je změnit uživatelský komfort a bezpečnost na síti Etherea.
EIP-7702 navazuje na EIP-4337 a integruje vylepšení na úrovni protokolu. To umožní tradičním peněženkám, jako je MetaMask, provádět kód v rámci transakcí, čímž se budou moci změnit na AA peněženky.
Cenový vývoj Ethera a Solany od roku 2024
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Tato změna bude mít za následek možnost placení poplatků ve stablecoinech, nikoliv pouze v ETH, pokročilá bezpečnostní řešení jako je vícefaktorová autentizace a dávkování transakcí, což usnadní interakci zejména s DeFi.
Díky těmto vylepšením bude Ethereum přístupnější a uživatelsky přívětivější, což odstraní překážky pro miliardy potenciálních uživatelů.
Vývoj dApps
Ethereum se příliš dlouho soustředilo pouze na vylepšování infrastruktury, zatímco uživatelům reálně záleží na využití sítě v rámci aplikací.
Projekty jako Warpcast, Farcade Games, Fileverse a Polymarket jsou příkladem uživatelsky přívětivých blockchainových služeb, přičemž nelze opomenout AI agenty, kteří se stanou důležitou součástí ekosystému.
Na podporu tohoto posunu je plánován hackathon v Kyjevě ve spolupráci se společnostmi Zero1 Labs a IdeaSoft, kde se vývojáři zaměří na vývoj AI agentů v rámci ekosystému.
Aplikace však musí být pro uživatele přívětivé navzdory technickým složitostem Etherea, protože provádění transakcí napříč různými L2 je stále těžkopádné.
Pro rok 2025 se tedy očekává, že se aplikace budou vyvíjet tak, aby byly pro běžného smrtelníka lehce použitelné a aby se nemusel uživatel obávat, zda má dostatek ETH nebo USDC na L2 pro provedení transakce.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.