Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Ethereum by podle jednoho z úspěšných žadatelů o jeho ETF, správce Bitwise, mohlo výrazně posílit. Jaký je důvod za očekávaným růstem?
Matt Hougan, Chief Investment Officer (CIO) v Bitwise, si myslí, že zalistování spotových etherových ETFs vyžene hodnotu tohoto aktiva výrazně vzhůru. Podle něj Ethereum (ETH) dosáhne nových historických maxim a překročí hranici 5 000 USD.
Hougan konkrétně uvádí: “Jsem si jistý, že do konce roku uvidíme u ETH nová maxima. A pokud bude inflow do fondů silnější, než očekávají analytici, tak by cena mohla být ještě mnohem vyšší.”
Zároveň však CIO upozorňuje, že cena ETH nemusí růst bezprostředně po spuštění ETFs, ale až v delším časovém horizontu. Momentálně se ETH obchoduje za $3 088.
ETFs vyvolávají zvýšení poptávky po podkladových aktivech, v tomto případě se jedná o ethery. Hougan to ve svém článku popisuje na situaci, kdy byly spuštěny ETFs pro Bitcoin (BTC). Od října 2023, kdy trh začal očekávat jejich schválení (které nakonec přišlo v lednu 2024), vzrostla cena BTC do teď o asi 150 %.
Podle Hougana budou dopady na ETH ještě větší. Má pro to 3 důvody:
Jedním z důvodů je nižší krátkodobá míra inflace u ETH než u BTC. Podle něj právě na krátkodobé míře inflace záleží u startu nových projektů jako je tento. Jinak je dlouhodobá nabídka BTC omezena na 21 milionů, zatímco u ETH je nabídka neomezená.
Při spuštění bitcoinových ETFs byla míra inflace bitcoinové sítě 1,7 % (po halvingu o polovinu méně). Jinými slovy bylo každý rok vyprodukováno zhruba 328 500 BTC.
Inflace ETH je naopak přibližně nulová. Před rokem existovalo 120 milionů tokenů ETH a dnes existuje stejné množství, a to z jednoduchého důvodu. Čím více lidé Ethereum používají, tím více ETH se spaluje při posílání transakcí.
Z obrázku níže je vidět, že ačkoli je provoz na Ethereu v posledních týdnech rekordně nízký (uživatele mu ubírá zejména Solana a L2 sítě jako Base), inflace nativní mince smartchainu je stále nižší než inflace bitcoinů, a to i po halvingu.
Těžba BTC je nákladná a vyžaduje špičkové vybavení a spoustu energie. Výsledkem je, že těžaři musí prodávat velkou část BTC, které vytěží, aby pokryli své provozní náklady.
Naproti tomu Ethereum používá ekologický konsensuální mechanismus Proof of Stake. Zjednodušeně řečeno – pokud uživatelé zpracovávají transakce správně, odměnou je jim ETH. To znamená, že při získání ETH nevznikají žádné významné náklady, a proto nejsou uživatelé nuceni vyprodukované ETH prodávat.
Z krátkodobého hlediska je tak podle Hougana jasné, že u ETH můžeme pozorovat nižší prodejní tlaky než u BTC.
Staking má ještě jeden značný dopad – během stakování nemůžete své mince vybrat a prodat. V současné době se ve stakingu nachází asi 28 % všech ETH. To znamená, že tato část je mimo trh. Kromě toho je dalších 13 % uzamčeno v rámci smart kontraktů. Dohromady je tak něco kolem 40 % mimo trh.
Podle Hougana budou nové Ethereum ETFs úspěšné. Odhaduje, že během prvních 18 měsíců se jim povede nashromáždit kolem 15 miliard USD. Jelikož je aktuálně ETH asi jen 30 % pod svým historickým maximem, tak očekává, že vzhledem k výše popsaným důvodům svůj starý rekord z roku 2021 pokoří.
Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.
Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.