Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Elon Musk je podle Forbes nejlépe placeným CEO roku 2020 – K růstu jeho jmění opět přispěla Tesla

Elon Musk je podle Forbes nejlépe placeným CEO roku 2020 – K růstu jeho jmění opět přispěla Tesla
Zdroj: cnn.com

Oficiálně je nejlépe placeným CEO Chad Richison, který stojí ve vedení americké společnosti Paycom. Podle Forbes by však na jeho místě měl stát CEO Tesly Elon Musk, který si měl v minulém roce přijít celkem na 11 miliard dolarů.

Elon Musk v minulém roce vydělal 11 miliard dolarů

Většina žebříčků označila za nejlépe placeného CEO Chada Richisona, generálního ředitele Paycomu (NYSE: PAYC), který si měl v minulém roce ke svému jmění přičíst 211 milionů dolarů. Podle Forbes by ale na jeho místě měl být CEO Tesly Elon Musk, který si měl přijít (po odečtení všech nákladů) na 11 miliard dolarů, a to díky opcím získaným před koncem minulého roku.

Konečně se mu tak vyplácí jeho dohoda z roku 2018, kdy mu Tesla (NASDAQ: TSLA) přislíbila právo na nákup 101,2 milionů akcií za cenu 70 dolarů na akcii (v současnosti se obchodují okolo 600 dolarů na akcii). Ty jsou rozděleny do 12 tranší, které jsou postupně uvolňovány při dosažení předem stanovených milníků.

Čtyři tranše byly uvolněny v minulém roce poté, co Tesla dosáhla hned několika milníků v oblasti tržní kapitalizace a výnosů, díky čemuž rekordně vzrostla i cena jejich akcií. Tím se čisté jmění Elona Muska rekordně zvýšilo a od minulého března vzrostlo z 24,6 miliard dolarů na 165,7 miliard dolarů, přičemž je v současnosti považován za třetího nejbohatšího člověka na planetě (čtěte také: jak moc během pandemie zbohatli ti nejbohatší lidé světa).

Načítání
Načítání
Koupit akcie Tesla! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Dohoda za více než 67,9 miliard dolarů

Jak již bylo zmíněno pro uvolnění jednotlivých tranší je nutné, aby Tesla dosáhla předem stanovených milníků, které zahrnují růst tržní kapitalizace, výnosů a upraveného EBITDA. Tržní kapitalizace má být podle dohody porovnávána podle měsíčního průměru, který by měl minimálně vzrůst o 50 miliard dolarů.

Tuto hranici Tesla v minulém roce hravě překonala, když její tržní kapitalizace vzrostla o více než 650 miliard dolarů. V návaznosti na to dosáhly její roční výnosy na 20 miliard dolarů a upravené EBITDA meziročně vzrostlo z 1,5 miliardy dolarů na 4,5 miliardy dolarů.

I přesto většina žebříčků nepovažuje Muska (více o jeho životu a kariéře) za nejlépe placeného CEO, a to pravděpodobně kvůli jedné z podmínek, která mu nařizuje, aby nakoupené akcie držel minimálně po dobu pěti let. Ve výsledku tedy nemůže dané akcie proměnit v peníze a analytici tak tuto sumu nepovažují za rozhodující. To však nemění nic na faktu, že při současné ceně akcií Tesly (nehledě na další možný růst), si Musk přijde přibližně na 67,9 miliard dolarů.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.