Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dogecoin se zvedá až do nebes. Nedostane ale přes hlavu palicí?

Publikováno
Dogecoin se zvedá až do nebes. Nedostane ale přes hlavu palicí?
Zdroj: instaforex.com

Dogecoin, první satirická kryptoměna inspirovaná internetovým meme, tento týden zaznamenala výrazný nárůst hodnoty. Cena DOGE dosáhla více než 0,1 USD, což představuje 33%+ nárůst během jednoho měsíce.

Tržní kapitalizace tohoto coinu vzrostla na téměř 14 miliard dolarů a stále se tak drží nad kryptoměnami jako je Chainlink nebo Tron.

Dogecoin, Elon a Twitter. Nerozlučná parta

Elon Musk, který sám sebe označuje za Dogefathera, v minulosti prokazatelně ovlivňoval cenu Dogecoinu prostřednictvím svých aktivit na sociálních sítích.

Jeho návrhy, jako například nápad účtovat 0,1 DOGE za tweet nebo přijímat platbu v DOGE za produkty Tesla, už dříve vedly k výkyvům jeho hodnoty a je téměř jisté, že dříve nebo později se Elon znovu neudrží a způsobí v komunitě dogecoinerů poprask.

Na scénu přichází BONK

doge bonkDogecoin s velmi vysokou tržní kapitalizací už je ale možná out. Hitem letošního roku, a zejména posledních pár dní, je totiž BONK.

Meme kryptoměna, rovněž inspirovaná psím plemenem Shiba Inu, která letos zaznamenala nárůst v řádech tisíců procent.

Je důležité podotknout, že tržní kapitalizace BONK ani po tak obrovském nárůstu nedosahuje ještě ani miliardy dolarů. Právě proto jsou memecoiny tak populární – stačí malé množství kapitálu několika větších investorů, aby cena mnohonásobně vzrostla.

Porovnání vývoje ceny DOGE a BONK za rok 2023

Aktuální cena
Změna
Dogecoin / DOGE
Načítání
Načítání
Načítání
Bonk / BONK
Načítání
Načítání
Načítání

Pozoruhodné je spojení mezi BONK a Solanou. Ta se po krachu způsobeném pádem burzy FTX, která byla se Solanou velmi silně spojována, zase dere do popředí zájmu investorů.

Jako jeden z prvních memecoinů na této síti pravděpodobně BONK těží z výkonného blockchainu, který je známý svou vysokou rychlostí a nízkými náklady na transakce. Je proto možné, aby ho nakupovali i menší spekulanti, a to bez ztráty zbytečného množství peněz na poplatcích.

Naproti tomu memecoiny na blockchainu Etherea mají v tomto ohledu velký problém, protože je nezřídka nutné za nákup zaplatit i poplatek v řádu tisíců korun.

Historický úspěch BONK a dalších memecoinů, jako jsou Shiba Inu (SHIB), Pepe Coin (PEPE), Floki Inu (FLOKI) nebo právě Dogecoin (DOGE), podtrhuje dlouhodobě rostoucí zájem o memecoiny.

Na rozdíl od tradičních kryptoměn se ale memecoiny většinou objevují na základě virálních trendů a vlivu sociálních médií, což ukazuje potenciál zaujmout představivost investorů a obchodníků a to vede k vážným tržním pohybům – které však mohou přijít oběma směry.

Riziko ilustruje například fakt, že Dogecoin, i přes letošní výrazný nárůst, je stále více než 85 % pod svými historickými maximy blížícími se 1 dolaru.

Buďte proto s memecoiny velmi opatrní. Zasmát se jim sice můžeme, ale spíše než investice je nákup jednoho z nich podobný koupi stíracího losu.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.