Dočkají se investoři opět růstu akcií? Analýza podle Fear & Greed Indexu
Strach a nejistota jsou charakteristické pro současnou situaci na akciovém trhu. Dlouhodobé investice do akcií se vlivem silného amerického dolaru dostávají v letošním roce pod silný tlak a snižující se poptávka po produktech a službách, vinou vysoké inflace, celou záležitost nafukuje do nebývalých rozměrů. Jedním z ukazatelů, který reflektuje současnou náladu investorů je CNN Fear & Greed Index, kterému budeme tento článek věnovat.
Tento technický nástroj, který je ke shlédnutí na webových stránkách CNN-Business, nabízí náhled na aktuálního rozpoložení investorů, ohledně ocenění akcií. Indikátor na základě technických ukazatelů, které si za chvilku představíme, informuje o převládajícím strachu nebo chamtivosti na akciových trzích. Obecně signalizace strachu znamená pokles ceny většiny akcií, naopak signalizace chamtivosti značí nebývalý růst ceny. Pokud se index dostane do svých extrémních hodnot, může brzy následovat cenová korekce.
Index strachu a chamtivosti sleduje průměrné hodnoty ukazatelů a aktuální odchylku současného stavu od toho průměrného. Podle výše odchylky se poté stanovuje míra chamtivosti nebo strachu. Mezi ukazatele CNN Fear & Greed Index patří:
- dynamika trhu,
- síla ceny akcií,
- šíře ceny akcií,
- put a call opce,
- volatilita trhu,
- poptávka po bezpečném přístavu a
- poptávka po podřadných dluhopisech.
Nyní se pojďme na každý jednotlivý ukazatel podívat konkrétně.
1) Dynamika trhu
Tento ukazatel měří výkonnost akciového indexu S&P 500, přičemž porovnává aktuální cenu s hodnotou klouzavého průměru za posledních 125 obchodních dní. Pokud se trh nachází pod klouzavým průměrem, jedná se o negativní dynamiku trhu a signál rostoucího strachu na akciových trzích.
2) Síla ceny akcií
Tento ukazatel prezentuje poměr mezi počtem ziskových akcií na burze NYSE a akcií, které jsou ve ztrátě. K porovnání dochází na základě cenových pohybů za posledních 52 týdnů. Záporný poměr značí rostoucí cenový pokles akcií kotovaných na této americké burze.

3) Šíře ceny akcií
Opět indikátor, který je stanovován na základě akcií kotovaných na NYSE. Zde se ovšem jedná o poměr mezi počtem akcií které klesají a počtem akcií, jejichž cena roste. Záporná hodnota toho indexu značí rostoucí strach.
4) Put a Call opce
Opce jsou smlouvy, které dávají investorům právo nakupovat nebo prodávat akcie, indexy nebo jiné finanční cenné papíry za dohodnutou cenu v určené datum. Put opce slouží k prodeji, zatímco call opce k nákupu. Pokud je tento index pod hodnotou 1 je trh považován za medvědí (klesající).
5) Volatilita trhu
Tento index je tvořen na základě dat z burzy CBOE a nazývá se index VIX. Pro zjištění strachu nebo chamtivosti je porovnávána aktuální hodnota indexu VIX s jeho 50 denním klouzavým průměrem. Pokud hodnota indexu roste, je to signál rostoucího strachu.
6) Poptávka po bezpečném přístavu
Bezpečným přístavem se v tomto ukazateli rozumí dluhopisy, které sice nabízejí investorům menší zhodnocení než akcie, ovšem v případě krizí poptávka po nich roste. Tento index prezentuje rozdíl mezi výnosy státních dluhopisů (v USA) a akciemi za posledních 20 obchodních dnů. Pokud index roste, značí to strach na trhu a rostoucí poptávku po bezpečném přístavu.
7) Poptávka po podřadných dluhopisech
V rámci tohoto ukazatele jsou zkoumány rozdíly mezi výnosy státních dluhopisů a výnosy “junk bonds”, tedy nekvalitních dluhopisů. Smysl indexu spočívá v tom, že roste-li rozdíl mezi výnosy těchto dluhopisů, investoři podstupují větší riziko, což značí růst strachu. Blíží-li se hodnota ukazatele k nule, jedná se o signál chamtivosti.
Závěr
To, že situace na akciových trzích není dlouhodobým investorům příliš nakloněná není potřeba zdůrazňovat. Jak je na základě analýzy Fear & Greed Indexu jasné, pro negativní sentiment hovoří více než pouze jeden technický ukazatel. Na druhou stranu je potřeba říci, že hodnoty strachu a chamtivosti jsou počítány na základě historických dat, takže tento index prezentuje spíše náladu na trhu, která již byla, nikoliv současnou a už vůbec ne budoucí.
Autor
Jsem soukromý obchodník a investor. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obchoduji intradenní a swingové strategie pro měnové páry, občas komodity. Zajímám se o psychologii obchodování a sám několik let aktivně praktikuji metody NLP a Qi-Gong.
V mých článcích se nejčastěji věnuji technickému pohledu na měnový a akciový trh. V těchto analýzách se snažím čtenářům předat mé znalosti nabyté jak studiem, tak především praxí.
Mým koníčkem je numismatika, která tvoří i část mého investičního portfolia.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.