Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dočkají se investoři opět růstu akcií? Analýza podle Fear & Greed Indexu

Dočkají se investoři opět růstu akcií? Analýza podle Fear & Greed Indexu
Zdroj: depositphotos.com

Strach a nejistota jsou charakteristické pro současnou situaci na akciovém trhu. Dlouhodobé investice do akcií se vlivem silného amerického dolaru dostávají v letošním roce pod silný tlak a snižující se poptávka po produktech a službách, vinou vysoké inflace, celou záležitost nafukuje do nebývalých rozměrů. Jedním z ukazatelů, který reflektuje současnou náladu investorů je CNN Fear & Greed Index, kterému budeme tento článek věnovat.

Zdroj: cnn.com
Ukazatel Fear & Greed Index
Ukazatel Fear & Greed Index

Tento technický nástroj, který je ke shlédnutí na webových stránkách CNN-Business, nabízí náhled na aktuálního rozpoložení investorů, ohledně ocenění akcií. Indikátor na základě technických ukazatelů, které si za chvilku představíme, informuje o převládajícím strachu nebo chamtivosti na akciových trzích. Obecně signalizace strachu znamená pokles ceny většiny akcií, naopak signalizace chamtivosti značí nebývalý růst ceny. Pokud se index dostane do svých extrémních hodnot, může brzy následovat cenová korekce.

Index strachu a chamtivosti sleduje průměrné hodnoty ukazatelů a aktuální odchylku současného stavu od toho průměrného. Podle výše odchylky se poté stanovuje míra chamtivosti nebo strachu. Mezi ukazatele CNN Fear & Greed Index patří:

  • dynamika trhu,
  • síla ceny akcií,
  • šíře ceny akcií,
  • put a call opce,
  • volatilita trhu,
  • poptávka po bezpečném přístavu a
  • poptávka po podřadných dluhopisech.

Nyní se pojďme na každý jednotlivý ukazatel podívat konkrétně.

1) Dynamika trhu

Tento ukazatel měří výkonnost akciového indexu S&P 500, přičemž porovnává aktuální cenu s hodnotou klouzavého průměru za posledních 125 obchodních dní. Pokud se trh nachází pod klouzavým průměrem, jedná se o negativní dynamiku trhu a signál rostoucího strachu na akciových trzích.

Zdroj: cnn.com
S&P 500 a jeho 125denní klouzavý průměr
S&P 500 a jeho 125denní klouzavý průměr

2) Síla ceny akcií

Tento ukazatel prezentuje poměr mezi počtem ziskových akcií na burze NYSE a akcií, které jsou ve ztrátě. K porovnání dochází na základě cenových pohybů za posledních 52 týdnů. Záporný poměr značí rostoucí cenový pokles akcií kotovaných na této americké burze.

Zdroj: cnn.com
Nová 52týdenní maxima a minima na NYSE
Nová 52týdenní maxima a minima na NYSE

3) Šíře ceny akcií

Opět indikátor, který je stanovován na základě akcií kotovaných na NYSE. Zde se ovšem jedná o poměr mezi počtem akcií které klesají a počtem akcií, jejichž cena roste. Záporná hodnota toho indexu značí rostoucí strach.

Zdroj: cnn.com
McClellan Volume Summation Index
McClellan Volume Summation Index

4) Put a Call opce

Opce jsou smlouvy, které dávají investorům právo nakupovat nebo prodávat akcie, indexy nebo jiné finanční cenné papíry za dohodnutou cenu v určené datum. Put opce slouží k prodeji, zatímco call opce k nákupu. Pokud je tento index pod hodnotou 1 je trh považován za medvědí (klesající).

Zdroj: cnn.com
5denní průměrný poměr put/call
5denní průměrný poměr put/call

5) Volatilita trhu

Tento index je tvořen na základě dat z burzy CBOE a nazývá se index VIX. Pro zjištění strachu nebo chamtivosti je porovnávána aktuální hodnota indexu VIX s jeho 50 denním klouzavým průměrem. Pokud hodnota indexu roste, je to signál rostoucího strachu.

Zdroj: cnn.com
VIX a jeho 50denní klouzavý průměr
VIX a jeho 50denní klouzavý průměr

6) Poptávka po bezpečném přístavu

Bezpečným přístavem se v tomto ukazateli rozumí dluhopisy, které sice nabízejí investorům menší zhodnocení než akcie, ovšem v případě krizí poptávka po nich roste. Tento index prezentuje rozdíl mezi výnosy státních dluhopisů (v USA) a akciemi za posledních 20 obchodních dnů. Pokud index roste, značí to strach na trhu a rostoucí poptávku po bezpečném přístavu.

Zdroj: cnn.com
Rozdíl ve 20denních výnosech akcií a dluhopisů
Rozdíl ve 20denních výnosech akcií a dluhopisů

7) Poptávka po podřadných dluhopisech

V rámci tohoto ukazatele jsou zkoumány rozdíly mezi výnosy státních dluhopisů a výnosy “junk bonds”, tedy nekvalitních dluhopisů. Smysl indexu spočívá v tom, že roste-li rozdíl mezi výnosy těchto dluhopisů, investoři podstupují větší riziko, což značí růst strachu. Blíží-li se hodnota ukazatele k nule, jedná se o signál chamtivosti.

Zdroj: cnn.com
Výnosové rozpětí: podřadné dluhopisy vs. investiční stupeň
Výnosové rozpětí: podřadné dluhopisy vs. investiční stupeň

Závěr

To, že situace na akciových trzích není dlouhodobým investorům příliš nakloněná není potřeba zdůrazňovat. Jak je na základě analýzy Fear & Greed Indexu jasné, pro negativní sentiment hovoří více než pouze jeden technický ukazatel. Na druhou stranu je potřeba říci, že hodnoty strachu a chamtivosti jsou počítány na základě historických dat, takže tento index prezentuje spíše náladu na trhu, která již byla, nikoliv současnou a už vůbec ne budoucí.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.