Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Index PX přivítá nové hráče. Co přinese zařazení akcií Gevorkyan a Primoco?

Benchmark pražské burzy index PX přivítá od 18. března dvě nové společnosti, Gevorkyan a Primoco. Co to bude znamenat pro investory?

Index PX přivítá nové hráče. Co přinese zařazení akcií Gevorkyan a Primoco?
Zdroj: Deeply.cz

Hlavní index pražské burzy PX přivítá od pondělí 18. března dva nováčky. Budou do něj zařazeny dvě nové akcie Gevorkyan a Primoco. Tím se celkový počet emisí zvýší na 11. Obě společnosti nedávno přešly z trhu Start určeného pro malé a střední firmy, na hlavní trh Prime.

V indexu je každé společnosti přiřazena váha odpovídající její tržní kapitalizaci a množství akcií dostupných pro volné obchodování.

Výrobce dronů Primoco zaujme v indexu pozici s váhou 0,5 %. Zatímco firma Gevorkyan, zabývající se výrobou kovových dílů metodou práškové metalurgie, má o něco vyšší váhu, a to 0,7 %.

Přestože vliv obou společností na výkonnost indexu bude relativně malý, není zanedbatelný. Jejich váhy jsou v rámci indexu srovnatelné s váhami společností Photon Energy a Kofola.

Úspěšný rok indexu PX

Index PX zatím zažívá úspěšný rok, během ledna a února si připsal více než 3% zisk. Nejvýraznější nárůst zaznamenaly akcie společnosti Colt, které vzrostly o téměř 15 % na 610 Kč, dále akcie Komerční banky s růstem o 11 % na 804 Kč a akcie Monety, které vzrostly o 7,5 % na 101 Kč.

Naopak největší pokles zaznamenaly akcie energetické společnosti ČEZ, které klesly o 12,4 % na 840 Kč, a hodnota akcií Pilulky se snížila o více než 5 % na 233 Kč.

Za zmínku stojí výkonnost indexu PX, který v únoru téměř dosáhl hranice 1 500 bodů, což je úroveň naposledy zaznamenaná v červnu 2008.

Těžké váhy indexu PX

Největší váhy v indexu mají tradičně Komerční banka, Erste Group, Moneta a energetický gigant ČEZ. Tyto společnosti hrají zásadní roli v pohybech indexu a odrážejí silné sektory v rámci české ekonomiky.

Zařazení firem Gevorkyan a Primoco do indexu PX ukazuje na zvyšující se diverzitu pražské burzy a nové investiční příležitosti. Přechod na hlavní trh může také představovat pozitivní impulz pro růst akcií těchto společností a signalizuje také vyzrálost jejich podnikání.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.