Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dnes spouští Celestia (TIA) mainnet. Budete kupovat další Ethereum killer? Dostanete airdrop?

Publikováno
Dnes spouští Celestia (TIA) mainnet. Budete kupovat další Ethereum killer? Dostanete airdrop?
Zdroj: celestia.org

Po dlouhém očekávání a ještě delším vývoji se 31. října přibližně v 15 hodin našeho času spustí mainnet smartchainu Celestia (TIA).

Ta přichází s unikátní technologií tzv. modulární sítě, která na rozdíl od “jednokusových” blockchainů jako Etherea nebo Solany umožní uzlům, tedy ověřovatelům transakcí, dosáhnout konsensu paralelně a mimo řetězec. Celestia je tak přímo stvořena pro sítě druhé vrstvy, tzv. rollupy, které na ni půjde velmi lehce připojit a následně s nimi pracovat.

Zdroj: celestia.org
Srovnání monolitické (jednokusové) a modulární architektury sítě

Sama Celestia uvádí, že svůj vlastní blockchain si na ní spustíte stejně jednoduše a rychle jako na Ethereu obyčejný smart kontrakt a to např. díky tomu, že vám zcela odpadne starost s nastavováním konsensuálního mechanismu pro vaši vrstvu.

Blockchain pak bude pohánět mince TIA sloužící samozřejmě k placení transakčních poplatků (gas), k zabezpečování sítě skrze staking a jako poplatek za zápis dat z rollupů na hlavní vrstvu.

Zdroj: celestia.org
Způsoby využití mincí TIA

Proč je spuštění Celestie tak očekávané?

Síť je ve vývoji přes 2 roky a za tu dobu přitáhla zraky mnoha institucionálních investorů. První finanční injekce přišla do projektu již roku 2021 ze strany Binance Labs, Maven 11, KR1 a dalších. Poslední investici oznámila Celestia v říjnu minulého roku. 55 milionů USD od investorů jako Polychain, Galaxy Digital, Jump Crypto, ale i již zkrachovalých FTX Ventures stanovilo valuaci projektu na 1 miliardu USD.

Spuštění mainnetu ale očekávají i drobní investoři, kteří, pakliže splnili celkem jednoduchá kritéria, mohli dosáhnout na airdrop. Celestia jim zdarma rozdělí 60 milionů TIA z celkové zásoby 1 miliarda TIA a to hlavně:

  1. těm, kteří používali L2 sítě Etherea,
  2. stakovali na Cosmos Hubu (ATOM) a
  3. stakovali na Osmosis (OSMO) k rozhodnému datu 1. ledna 2023.

K airdropu tak bylo pozváno téměř 600 000 adres, nyní si jej však budou moci vyzvednout pouze ti, kteří se k jeho přijetí přihlásili do 17. října.

Oznámení spuštění mainnetu si nenechala ujít ani většina centralizovaných burz. Binance, Bybit i KuCoin očekávají začátek obchodování mince TIA v 15:00, tedy prakticky hned, jakmile to bude možné.

Již nyní se někteří uživatelé pokoušejí odhadnout cenu TIA na decentralizovaných futures burzách, kde se obchodují rozdílové smlouvy, které, jakmile to bude možné, srovnají svoji hodnotu se skutečnou hodnotou TIA. Na Helixu se v době psaní článku obchoduje 1 TIA za 3 USD, objem obchodů je však malý, a tak data nejsou příliš relevantní.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.