Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dividendové akcie – Proč může být nízký výplatní poměr výhodou oproti vysokému výnosu?

Dividendové akcie – Proč může být nízký výplatní poměr výhodou oproti vysokému výnosu?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie z indexu S&P 500 vyplácející dividendy historicky překonávají své ostatní kolegy z indexu, kteří část zisku akcionářům nevyplácejí. Společnosti s rostoucími dividendami v indexu si pak vedou ještě lépe. Měli byste tedy nakoupit akcie s nejvyšším dividendovým výnosem a rostoucími dividendami a nechat své investice “ležet ladem”? Nebyl by to dobrý nápad.

Existuje ještě jeden (a méně populární) ukazatel, který historicky vedl k lepší výkonnosti dividendových akcií – výplatní poměr. Konkrétně akcie s rostoucí dividendou, které si udržují výplatní poměr pod 50 %, představují přesně ten typ titulů, které by investoři měli mít v oblibě. Proč? Tyto akcie nabízí zdravou rovnováhu mezi vracením hotovosti akcionářům a financováním růstu společnosti. Dlouhodobý potenciál nízkého výplatního poměru zkrátka převažuje nad krátkodobými výhodami akcií s vysokým dividendovým výnosem.

Výsledkem je, že podle údajů společnosti Wellington Management necharakterizuje nejvyšší výkonnost horní kvintil akcií s nejvyšším dividendovým výnosem (a jejich průměrným výplatním poměrem 74 %), ale druhý kvintil (a jeho průměrný výplatní poměr 41 %). Pojďme zjistit, co to znamená pro investory, kteří mají zájem optimalizovat svou dividendovou strategii.

Zdroj: bairdfinancialadvisor.com
Akcie z druhého kvintilu dle výše dividendového výnosu dosahovaly v letech 1929-2018 nejvyšších výkonů ze všech dividendových akcií. Číslo vyjadřuje procentuální podíl těchto akcií z daného kvintilu, které překonaly v daném období výkonnost indexu S&P 500
Akcie z druhého kvintilu dle výše dividendového výnosu dosahovaly v letech 1929-2018 nejvyšších výkonů ze všech dividendových akcií. Číslo vyjadřuje procentuální podíl těchto akcií z daného kvintilu, které překonaly v daném období výkonnost indexu S&P 500

Dividendy s vysokým výnosem nabízejí nízké vyhlídky na růst

Dividendové akcie s vysokým výnosem sice mohou být na první pohled lákavé, ale mnohé z nich mají zpravidla vyšší výplatní poměry.

Poznámka

Výplatní poměr je podíl vyplacených dividend na EPS (čistý zisk na akcii) a investorům může rychle ukázat, jak velká část zisku společnosti se vrací přímo akcionářům.

Když tyto vysoce výnosné akcie v průběhu času nadále zvyšují výplatu dividend, začnou nakonec testovat hranice svých možností, neboť jsou obvykle nuceny vyplácet stále větší část zisků svým akcionářům.

Vysoké výplatní poměry obvykle znamenají dvě věci. Zaprvé, bude mít společnost méně peněz na reinvestování finančních prostředků zpět do podnikání. Tedy na výdaje, které by mohly podpořit budoucí růst tržeb, což by nakonec (obvykle) vedlo ke zlepšení hospodářského výsledku – ziskovosti – společnosti.

Růst tržeb je silným ukazatelem dlouhodobé výkonnosti akcií, což společnosti s vysokým výplatním poměrem znevýhodňuje díky jejich ztíženým vyhlídkám na růst.

Pokud má navíc společnost vysoký výplatní poměr, je podobně omezen i její potenciál růstu dividend – nebo ještě hůře, společnost možná nakonec bude přinucena výplatu snížit, aby si udržela finanční stabilitu. Snížení dividendy společností sice není rozsudkem smrti (někdy je to dokonce moudré rozhodnutí), ale obvykle vede k výprodeji akcií, protože od nich začnou utíkat investoři zaměřující se na budování pasivního příjmu z dividend.

Společnosti z indexu S&P 500, které snížily dividendu, nejenže nedosahovaly v průběhu posledních 48 let lepších výsledků než jejich konkurenti, ale celkově dosahovaly záporných ročních výnosů, což posiluje význam dobře financované dividendy.

Nízký výplatní poměr naopak slibuje dlouhodobý růstový potenciál

Na druhé straně akcie s nízkým výplatním poměrem nabízejí vyvážený přístup mezi vracením hotovosti akcionářům a financováním budoucího růstu. Díky této dodatečné hotovosti, která je k dispozici pro reinvestice do podniku, se může projevit dlouhodobý efekt složeného úročení.

Nejprve se část přebytečných zisků vrátí zpět do podniku a vytvoří nové tržby, které se promítnou do hospodářského výsledku – růstu čistého zisku. Díky tomuto rostoucímu čistému zisku může společnost zvýšit dividendu, často bez zvýšení výplatního poměru, protože zisky a vyplácené dividendy rostou podobným tempem.

Pokud má navíc společnost stále k dispozici ještě volnou hotovost, může její vedení také zvážit snížení počtu volně obchodovaných akcií prostřednictvím programů zpětného odkupu akcií. Podívejme se například na klesající počet akcií u dvou zajímavých titulů s nízkým výplatním poměrem – Lowe’s a Union Pacific.

Zdroj: ycharts.com
Klesající počet volně obchodovaných akcií společností Lowe's a Union Pacific
Klesající počet volně obchodovaných akcií společností Lowe’s a Union Pacific

Navzdory kapitálu vyžadovanému k udržení jejich provozu tyto dvě společnosti nejenže financovaly mnoho let každoročního zvyšování dividend, ale v posledním desetiletí rychle snižovaly celkový objem akcií v oběhu. Menší počet akcií zlevňuje udržení dividendy ve stávající výši a zároveň zvyšuje zisk na akcii.

Vzhledem k těmto výhodám je hledání nízkých výplatních poměrů na úkor vysokých dividendových výnosů podobné volbě dlouhodobého investičního potenciálu dané akcie na úkor vyšších krátkodobých příjmů.

To nejlepší z obou světů

Nejlepší pro investory je, že několik akcií nabízí relativně vysoké dividendové výnosy a nízké výplatní poměry. Níže v tabulce jsou uvedeny 3 příklady:

Zdroj: finance.yahoo.com
Tři akcie se zajímavým dividendovým výnosem a nízkým výplatním poměrem
Tři akcie se zajímavým dividendovým výnosem a nízkým výplatním poměrem

Všimněte si, že přestože společnost Intel nemá nejvyšší dividendový výnos, má nejvyšší maximální dividendový potenciál založený na dividendovém výnosu vyděleném výplatním poměrem. Podobně má společnost Target dividendový výnos přibližně o jeden procentní bod nižší než společnost Cummins, ale mají srovnatelná potenciální maxima.

Tyto tři společnosti jsou zde uvedeny, aby byla názorně ukázána síla nízkého výplatního poměru. Ano, vzdáním se akcií s vysokým výnosem možná obětujete část krátkodobého dividendového příjmu, ale váš dlouhodobý dividendový potenciál by měl jednoho dne převýšit tento vysoký počáteční příjem, pokud budete držet tyto akcie dlouhodobě.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.