Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co je tzv. carry trade a jak souvisí s krachem Bitcoinu?

Trhy jsou v chaosu. Investory svírá strach z recese v USA a hrozící války na Blízkém východě. Konec tzv. carry trade strategie navíc přispěl ke kaskádě prodejů značným dílem.

Co je tzv. carry trade a jak souvisí s krachem Bitcoinu?
Zdroj: Depositphotos.com

V bouřlivém týdnu na světových trzích se akcie a další riziková aktiva propadly pod vlivem strachu z recese v USA. V pondělí došlo k nejdrastičtějším poklesům.

Zvýšenou volatilitu zažívají také kryptoměny a jmenovitě Bitcoin (BTC) se ocitl pod značným tlakem. Jeho cena v pondělí poprvé od února propadla pod 50 000 USD.

Jako první zaznamenala významné propady japonská burza. Je to jen proto, že má Japonsko vzhledem k zeměpisné délce časový náskok? Nebo se snad turbulence rozšířily dominově právě odtud? Abychom si na tyto otázky odpověděli, musíme si nejdříve vysvětlit speciální pojem carry trade.

Jak funguje carry trade?

Tzv. carry trade v jenu, který byl donedávna velice populární, přispěl k chaosu významnou měrou. Spočívá v půjčování jenů za velmi nízké úrokové sazby (téměř nulové, dříve i záporné) za účelem investování do výnosnějších aktiv denominovaných v jiných měnách, například v americkém dolaru.

Poznámka

Půjčka v jenech de facto bez úroků investovaná do aktiv denominovaných v měně s vysokou úrokovou sazbou pak nese devizový výnos ve výši rozdílu úrokových sazeb.

Zdroj: Jefferies & Co
Příklad využití tzv. carry trade japonského jenu
Příklad využití tzv. carry trade japonského jenu

U forexového obchodování je ještě ta zvláštnost, že se pozice v podstatě každý den uzavírají, aby se otevřely v novém dni znovu a rozdíly v úrokových sazbách – swapy – se tak denně vypořádávají.

Jistě už chápete, proč se stalo půjčování jenů tak oblíbenou strategií mnoha obchodníků.

Bank of Japan zasahuje

Po rozhodnutí Japonské centrální banky (BOJ) zvýšit poprvé za 17 let úrokové sazby přestal být carry trade v jenech atraktivní. A to hned ze dvou důvodů.

Vyšší úroková sazba snížila swap a navíc i posílila jen, který se stal dražším. Vůči americkému dolaru (JPY/USD) posílil za poslední měsíc o skoro 11 %.

Vzhledem k tomu, že náklady na půjčky v jenech vzrostly, obchodníci začali prodávat riziková aktiva a převádět je zpět na jeny, což následně dále posílilo jen.

John Wu, investor ze společnosti Asylum Ventures, to popsal jako “dvojitou ránu” vedoucí ke kaskádové likvidaci. Greg Magadini, ředitel divize derivátů ve společnosti Amberdata, tento názor podpořil a poznamenal, že obchod s jeny byl kvůli své zjevné ziskovosti přeplněný.

Vzhledem k tomu, že si jeny obchodníci půjčovali na nákup rizikových aktiv na globálních trzích, rychlý odchod z těchto pozic způsobil spolu s přetrvávajícím strachem z ekonomické situace USA propad všech těchto aktiv.

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.