Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co je kryptoměna zkSync a proč o ní teď všichni mluví?

Co je zkSync, která brzy spustí obrovský airdrop svého governance tokenu ZK? Jakým způsobem bude airdrop rozdělen a týká se i vás? Čtěte dál a zjistíte to.

Publikováno
Co je kryptoměna zkSync a proč o ní teď všichni mluví?
Zdroj: beincrypto.com

Chystá se velký airdrop tokenu ZK, governance tokenu zkSync, sítě druhé vrstvy Etherea. Airdrop začne příští týden a Matter Labs, firma, která za sítí stojí, již zveřejnila kritéria, pro jeho získání i následnou distribuci.

Co je zkSync?

ZkSync využívá technologii známou jako zk-rollups, která umožňuje agregaci více transakcí do jednoho důkazu. Zpracuje je mimo hlavní blockchain, na kterém pak ověří samotný důkaz.

Zdroj: zksync.io
zkSync logo
Logo projektu zkSync

Tento přístup výrazně snižuje výpočetní zátěž na mainnetu Etherea (ETH), čímž snižuje související transakční poplatky (gas) a zrychluje čas transakcí.

Některé sítě druhé vrstvy používají optimistické rollupy, které předpokládají, že transakce jsou autentické, dokud se neprokáže opak. Naproti tomu sítě druhé vrstvy, které používají důkazy s nulovou znalostí (zero-knowledge) jako je ZKsync pravidelně generují důkaz, že všechny transakce jsou skutečné.

Náklady na předložení tohoto důkazu na blockchain Etherea jsou důvodem, proč mají tyto sítě tendenci mít vyšší poplatky než jejich optimistické protějšky.

ZkSync vyvinutý společností Matter Labs byl představen s cílem, aby si zachoval totožnou bezpečnost a decentralizaci jako má Ethereum.

Systém je zvláště atraktivní pro uživatele a vývojáře, protože zachovává kompatibilitu se stávajícími smart kontrakty a nástroji Etherea, což usnadňuje bezproblémovou integraci pro decentralizované aplikace, které chtějí těžit z rychlejších a levnějších transakcí.

Navíc je zkSync navržen jako trustless protokol, což znamená, že se nespoléhá na žádného prostředníka nebo správce k držení nebo ověřování uživatelských prostředků. Místo toho funguje decentralizovaným způsobem, kdy jsou všechna aktiva zabezpečena samotným Ethereem prostřednictvím smart kontraktů.

Distribuce a kritéria airdropu

Společnost Matter Labs oficiálně upřesnila distribuční kritéria pro svůj dlouho očekávaný airdrop tokenu ZK.

Zdroj: matter-labs.io
ZKsync Airdrop
Rozdělení airdropu tokenu ZK

Podle zveřejněného plánu bude na airdrop vyčleněno 17,5 % z celkové zásoby 21 miliard tokenů ZK. Tento airdrop má být největší distribucí tokenů mezi hlavními L2, přičemž na něj bude přiděleno téměř 3,7 miliardy tokenů.

Podle nově odhaleného distribučního plánu bude významných 89 % airdropu směřovat přímo k samotným uživatelům. Do této skupiny patří všichni, kdo na ZKsync uskutečnili transakce a splnili určitou, byť nezveřejněnou hranici aktivity.

Zbývajících 11 % bude rozděleno mezi přispěvatele do ekosystému zahrnující nativní projekty na zkSync (5,8 %), komunity (2,8 %) a vývojáře (2,4 %).

Aby bylo zajištěno spravedlivé rozdělení, společnost Matter Labs omezila částku, kterou může jakákoli daná adresa obdržet na maximálně 100 000 tokenů.

Cílem tohoto opatření je zabránit velrybám v monopolizaci airdropu. Odměňuje členy komunity, kteří různými způsoby aktivně přispěli k rozvoji zkSync.

Matter Labs také nastínila, že její zaměstnanci obdrží 16,1 % tokenů ZK, zatímco investoři 17,2 %. Tyto tokeny budou uzamčeny po dobu jednoho roku a poté budou postupně odemykány v průběhu dalších tří let.

Zbytek nabídky tokenů bude přidělen do “Token Assembly” (29,3 %) a různým ekosystémovým pobídkám (19,9 %).

Co se skrývá pod Token Assembly?

Token Assembly sestává z držitelů tokenů, kteří delegují své hlasovací právo a jsou zastoupeni delegáty, kteří toto hlasovací právo obdrží.

Držitel tokenu se také může rozhodnout, že bude svým vlastním delegátem a bude hlasovat přímo. Token Assembly navrhuje, projednává a schvaluje iniciativy, kterými se řídí protokol zkSync a podporuje tak proces rozhodování založený na spolupráci.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.