Mezi nejsilnější ekonomiky v rámci EU patří Švédsko, Dánsko a Německo. Na opačném konci spektra se nadále nachází Řecko, jehož výkonnostní ukazatele výrazně zaostávají i za zeměmi, jako jsou Bulharsko a Polsko, které se umístily před ním.
Česká republika, která se potýká s vlastními hospodářskými problémy, se nachází až na čtrnáctém místě, co se síly ekonomiky týče. Důvodem je zejména vysoká inflace a nízká přidaná hodnota, a to jak v exportu, tak v hrubé produkci.
Tyto informace pocházejí z Indexu prosperity a finančního zdraví, který vyhodnocuje řadu ekonomických ukazatelů pro posouzení finančního zdraví zemí EU. Na indexu spolupracují Česká spořitelna, Sociologický ústav AV ČR a platforma Europe in Data.
Jaké je východisko?
Daniel Rajnoch, zakladatel investiční platformy InvestBay, navrhuje: “Východiskem pro zlepšení by mohlo být strategické plánování investic, podpora odvětví s vysokou přidanou hodnotou, zlepšení inovačního ekosystému, investice do vzdělávání a kvalifikace pracovní síly a zjednodušení regulačního prostředí.”
Rajnoch také zdůrazňuje význam začlenění finanční gramotnosti a základních ekonomických principů do vzdělávacích systémů.
Kateřina Kadlecová, majitelka společnosti USSPA, poukazuje na subdodavatelský charakter většiny českého průmyslu jako na hlavní důvod nízké přidané hodnoty. Upozorňuje také na nedostatek odvahy firem konkurovat spíše kvalitou než cenou.
Druhá nejvyšší míra inflace v EU
Česká republika také zaznamenala druhou nejhorší míru inflace v EU. Index spotřebitelských cen potravin v ČR se v loňském roce zvýšil na 148 bodů, přičemž 100 bodů představuje úroveň roku 2015, což znamená, že ceny potravin se od té doby zvýšily téměř o polovinu.
Ceny potravin se od roku 2015 zvýšily téměř o polovinu.
Tereza Hrtúsová, analytička České spořitelny, přesto upozorňuje, že české ceny celého spotřebního koše jsou pod průměrem EU, avšak u základních spotřebních položek to neplatí.
Tomáš Odstrčil, analytik společnosti Europe in Data, zmiňuje: “Výrazný nárůst cen registrujeme u některých druhů zboží, například u krystalového cukru, který meziročně zdražil téměř o 40 %. Naopak u některých položek, jako je máslo, došlo k výraznému poklesu cen meziročně o 13 %.”
Vysoké ceny přiměly mnoho Čechů nakupovat za hranicemi, zejména v Polsku, kde lze výrazně ušetřit. Výhled do budoucna se zdá být ale pozitivnější, neboť analytici předpovídají pro letošní rok stabilizaci inflace na úrovni 2,4 %.
Helena Kavanová z Potravinářské komory však upozorňuje: “Ceny potravin sice zůstanou stabilní, ale jejich výrazné snížení je nepravděpodobné.”
V diverzitě a různorodosti vedeme
Abychom nebyli vůči naší ekonomice pouze negativní, pojďme se podívat i na pozitiva, která jsme schopni do hospodářského prostoru přinést. Z hlediska ekonomické rozmanitosti se Česká republika řadí na druhé místo v EU.
David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny, vysvětluje, že česká ekonomika je vysoce diverzifikovaná napříč různými odvětvími, což ji chrání v případě otřesů v jednom konkrétním odvětví. V tom jsme světový unikát oproti zemím, které se koncentrují pouze na konkrétní produkci.
Přesto přidaná hodnota české ekonomiky zaostává kvůli nižšímu podílu finálních výrobků na vývozech, které mají obvykle vyšší marže.
Investování si ještě neumíme dobře vyhodnotit
Česká republika se také může pochlubit čtvrtou nejvyšší mírou investic v poměru k HDP v EU. Rajnoch však upozorňuje, že čeští občané obecně investují příliš málo a často špatně odhadují rizika, buď investují příliš riskantně, nebo drží peníze pouze na spořicích účtech.
Země si také udržuje relativně nízký veřejný dluh, který i přes nárůst z 37,7 % HDP na 44,2 % v posledních dvou letech zůstává ve srovnání s ostatními zeměmi EU skromný.
Navrátil však upozorňuje, že tento údaj o zadlužení nezohledňuje nedostatečné investice do infrastruktury. Navíc bez komplexních reforem v oblasti důchodů, zdravotnictví, trhu práce a sociálních služeb zůstane úroveň dluhu pravděpodobně vysoká.
Česká republika se tak sice potýká s ekonomickými překážkami, zejména v oblasti inflace a přidané hodnoty, ale má také silné stránky v oblasti ekonomické rozmanitosti a investic.
Při strategických úpravách a pokračujícím zaměření na inovace a diverzifikaci má česká ekonomika potenciál své postavení v rámci Evropské unie zlepšit.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.