Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ceny akcií a dluhopisů se propadají! Skutečně je příčinou inflace v USA a zpomalující ekonomika?

Po optimistickém prvním čtvrtletí se ceny akcií a dluhopisů propadají kvůli dubnové rostoucí inflaci v USA. Naděje na brzké uvolnění měnové politiky je tak téměř zničena.

Publikováno
Ceny akcií a dluhopisů se propadají! Skutečně je příčinou inflace v USA a zpomalující ekonomika?
Zdroj: Deeply.cz

Americký Federální rezervní systém (Fed) se opět nachází v obtížné situaci. Inflace stále zůstává celkem vysoká a americká ekonomika k tomu všemu vykazuje známky výrazného zpomalení.

Poslední dubnové údaje z trhu práce, které jsou vedle inflace klíčovým ukazatelem, také nesplnily očekávání.

Americká ekonomika vytvořila v dubnu přibližně 175 000 pracovních míst, což je výrazně méně než očekávaných 280 000 nových pracovních míst.

V důsledku toho se míra nezaměstnanosti zvýšila na 3,9 procenta. Tyto ukazatele z trhu práce naznačují zpomalení ekonomiky, což by mohlo přimět Fed ke snížení úrokových sazeb dříve, než se předpokládalo.

“Zvyšuje se pravděpodobnost snížení úrokových sazeb již v září,” říká analytik XTB Tomáš Cverna. Dodává, že vysoké úrokové sazby v USA jsou nepříznivé pro akciové trhy a oslabily ostatní měny vůči dolaru. Například japonský jen v poslední době oslabil vůči dolaru o více než deset procent.

Jak je na tom Česká republika?

V České republice sice proběhlo další snížení základních úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB). To však nezabránilo růstu dlouhodobých výnosů a odpovídajícímu poklesu cen dluhopisů.

Investiční analytik Martin Mašát ze skupiny Partners vysvětluje: “ČNB snížila sazby i v květnu, čímž se hlavní úroková sazba dostala na 5,25 procenta.” V květnu pak ČNB přistoupila ke snížení úrokových sazeb.

Při inflaci, která činí 2 procenta, je snížení sazeb přirozeným krokem. Česká ekonomika sice v prvním čtvrtletí tohoto roku rostla, ale jen o 0,4 procenta meziročně.

“Tyto ukazatele naznačují další snižování základní úrokové sazby. Nicméně je velmi pravděpodobné, že na nadcházejících zasedáních ČNB tempo snižování sazeb zpomalí, aby se inflace i nadále udržela pod kontrolou,” doplňuje Martin Mašát.

Akcie ztratily v dubnu na hodnotě

Ceny akcií v dubnu zaznamenaly mírný pokles, podobně jako dluhopisy, přičemž nejvíce utrpěl technologický sektor, vezmeme-li v potaz jeho předchozí prudký růst způsobený zájmem o umělou inteligenci.

Akciové trhy jako celek odepsaly zhruba čtyři procenta, což je první pokles od loňského podzimu. Naopak akcie rozvíjejících se trhů zůstaly stabilní díky růstu čínských a středoevropských akcií.

Podle Partners Indexu činila průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů v dubnu -2,6 procenta. Za posledních 12 měsíců však investoři stále dosáhli průměrného zisku 19,3 procenta.

Technologičtí giganti jako Microsoft a Alphabet nadále ukazují silné výsledky. “Středoevropské akciové trhy, včetně české burzy, také vykázaly růst, a to kolem tří procent,” uvedl Martin Mašát s odkazem na Partners Index.

Výkonnost dluhopisových fondů

Výnos amerického 10letého státního dluhopisu v dubnu vystoupal na 4,7 procenta a obdobně stouply i výnosy tuzemských dlouhodobých dluhopisů, což přirozeně vedlo k poklesu jejich cen.

Tento vývoj negativně ovlivnil konzervativní dluhopisové fondy, které za poslední měsíc vykázaly průměrné zhodnocení -0,7 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou však konzervativní fondy o 6,3 procenta výše.

Fondy rizikových dluhopisů klesly v dubnu o 0,4 procent, ale meziročně jsou o 10,4 procenta výše. Smíšené fondy v souladu s poklesem cen akcií a dluhopisů odepsaly meziměsíčně -1,6 procenta, ale meziročně jsou 10,2 procenta v zisku.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.