Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Vážení čtenáři, omlouváme se za dočasnou nedostupnost stránek. Bohužel čelíme DDoS útokům, proto jsou stránky občas nedostupné či ne-plně funkční. Situaci ale řešíme a věříme, že již brzy bude vše v pořádku. Děkujeme za pochopení.
Finex » Komodity » Čekají zlato další zářné zítřky, anebo přišel konec zlaté horečky?

Čekají zlato další zářné zítřky, anebo přišel konec zlaté horečky?

Čekají zlato další zářné zítřky, anebo přišel konec zlaté horečky?
Zdroj: depositphotos.com

O zlatě se toho v rámci probíhající pandemie koronaviru namluvilo víc než dost. Tento žlutý kov jako obvykle zafungoval jako bezpečný krizový přístav, kam spousta obchodníků zaparkovala své finanční prostředky s vidinou jejich ochrany před znehodnocením.

COVID-19 umožnil ceně zlata dosáhnout na historická maxima a prorazit těžko uvěřitelnou hranici 2 000 dolarů za unci, jež byla pokořena v srpnu letošního roku.

A ačkoliv od té doby cena korigovala zpět pod úroveň 1 900 dolarů, ve hře je několik faktorů, jež by mohly přispět k jeho dalšímu růstu.

Propad této komodity z letošního září je doprovázen i korekcí akciových trhů, což svědčí o pochmurné náladě investorů spíše než o konci růstového trendu.

Hodnotu populárního kovu navíc podkopává drahý dolar, čehož důkazem je dolarový index na dlouhodobých maximech. To zvyšuje cenu zlata pro držitele ostatních měn, což v praxi vede ke krátkodobému omezení poptávky.

GOLD
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf

Faktory ve hře

Skutečnosti, jež by mohly žlutý kov podpořit i do budoucna, se týkají jak současné globální situace, tak zlata samotného.

Klesající výtěžnost

Začněme faktorem, jež bude mít ze současného hlediska skutečně dlouhodobé důsledky. Jednoduše řečeno, zlata na světě není neomezené množství a dříve či později se zcela vytěží.

zlatý důl

Americká vědeckovýzkumná vládní agentura US Geological Survey odhaduje, že na celém světě zbylo již pouze 20 % zásob zlata.

V roce 2019 navíc klesla celková tonáž vytěženého zlata, a to poprvé od roku 2008.

S tím, jak zdroje zlata pomalu ubývají a náklady na těžbu se zvyšují, by v následujících letech mohla jeho cena pokračovat v růstu.

Ačkoliv ani těžařský průmysl neminula robotizace a automatizace těžby, spousta nově nacházených zdrojů se nachází v natolik obtížném terénu, že jejich těžba jednoduše není rentabilní.

O těžbě zásob zlata nacházejících se na Měsíci ani nemluvě.

Druhá vlna koronaviru

Z krátkodobého hlediska je zase více než zřejmé, že je prognózovaná druhá vlna koronaviru skutečně tady a s ní i její drtivé společenské a ekonomické dopady.

koronavirus

Vlády nejrůznějších států zpřísňují bezpečnostní opatření, globální turistický ruch je pomalu pohřbíván zaživa a spousta zemí se opět dostává na červené seznamy, což neminulo ani Českou republiku.

Mezi investorskou i laickou veřejností je cítit velká nejistota. A je to právě ona, co spoustu obchodníků žene do bezpečných zlatých přístavů.

Politika měnových bank

Nakonec zde máme stejně jako v předchozím případě krátkodobý faktor, jež by cenu zlata mohl opět poslat výrazněji na sever.

Centrální banky ze všech zemí v rámci záchrany svých ekonomik přistoupily k nejrůznějším stimulačním opatřením, z nichž by ceny zlata mohly do budoucna těžit.

zlaté slitky

Činí tak ve snaze pomoci svým zemím překonat negativní dopady koronavirové krize.

Hlavně však došlo ke snížení úrokových sazeb, což vede ke snížení nevýhody zlata ve srovnání s investicemi přinášejícími úroky, např. dluhopisy.

A co si o zlatě myslíte vy? Jsme svědky konce jedné éry, anebo bude zlatá horečka dále stoupat? Podělte se s námi o váš názor v komentářích pod článkem.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook

Reklama

  • Reklama
Finex logo