Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čeká zlato díky akcelerující inflaci silné období, nebo je v tom háček? – Komplexní analýza trhu se zlatem

Čeká zlato díky akcelerující inflaci silné období, nebo je v tom háček? – Komplexní analýza trhu se zlatem
Zdroj: depositphotos.com

Zlato má za sebou docela silné dva týdny, což bylo dáno i tím, že inflace v USA zase začala akcelerovat. Znamená to tedy, že zlato má díky vysoké inflaci jistý cenový růst, nebo je v tom nějaký háček?

V dnešní komplexní analýze si důkladně rozebereme nejdůležitější faktory, které trh se zlatem ovlivňují. Nezapomene ani na technickou analýzu, neboť se v grafu rýsuje něco velmi zajímavého.

Akcelerující inflace – důvod pro zvýšení úrokových sazeb?

Jakmile byla zveřejněna data o meziroční inflaci za říjen letošního roku, mohlo se zdát, že zlato má na růžích ustláno. Naměřená inflace totiž implikovala dvě věci. Jednak byla za posledních třicet let vůbec rekordní a jednak začala zase akcelerovat. Ze zářijových 5,4 % na říjnových 6,2 % není málo. Během léta se růst inflace prakticky zasekl kolem 5,4 %.

Osobně jsem právě čekal, že v září/říjen dojde k nějakému posunu a hádal jsem, že inflace začne spíše zrychlovat. Proč vlastně inflace kolem léta stagnovala a následně začala zase růst? Tohle je třeba něco, co nikdo vůbec neřeší. Osobně mě napadá pouze sezónnost, ale to je pouze má domněnka.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v USA2
Inflace v USA

V každém případě snad každý investor ví, že inflace je hlavním tahounem pro cenový růst zlata. Kurz zlata v dlouhém období vždy inflaci nakonec dožene. V historii sice docházelo k obdobím, kdy zlato zaostávalo, ale nakonec resty dohnalo. Znamená to tedy, že akcelerující inflace spustí na trhu se žlutým kovem pokračování býčího trendu?

I přestože inflace tenhle rok rekordně vzrostla, s kurzem zlata to až tak nehnulo. Respektive jsme měli několikaleté období růstu, což se zastavilo v létě roku 2020. V tomto roce i růst kurzu zlata gradoval, protože inflační očekávání bylo silné. Leč inflace nikde, až do konce jara letošního roku. I přesto je zlato více jak patnáct měsíců bez směrodatnějšího cenového pohybu. Čím to je?

Zlato nešlo zatím významněji nahoru, protože celý svět předpokládá, že Federální rezervní banka začne zvyšovat úrokové sazby a úplně utne kvantitativní uvolňování. Pro laiky, investoři věří, že Federální rezervní banka dokáže nakonec inflaci dostat pod kontrolu. Pospolu s tím klesá motivace zlato nakupovat, čili zajišťovat se proti inflaci.

Zdroj: tradingview.com
Spotový trh zlata a základní úroková sazba v USA
Spotový trh zlata a základní úroková sazba v USA

Díky přiloženému grafu je ovšem vše ještě složitější. Spojené státy byly na přelomu 70. a 80. let v inflační spirále. Od ledna 1977 až do konce roku 1979 Fed postupně zvyšoval sazby až na téměř 14 %. Z původních 4,75 % se jedná o markantní navýšení. Ovšem kurz zlata šel na spotovém trhu stejně nahoru. Za tu dobu o téměř 800 %. Jak je to možné?

I přes zvyšování sazeb se Fedu nedařilo inflaci dostat pod kontrolu. Investorům do zlata bylo celé dva roky úplně volné, že americká centrální banka s inflací bojuje, protože v tom boji prohrávala. V druhé polovině roku 1979 došlo ale k významné změně, protože se předsedou Fedu stal známý Paul Volcker. Proslavil se právě tím, že v roce 1980 začal radikálně zvyšovat sazby a opravdu se mu podařilo inflaci zkrotit. Zlato tím poslal do medvědího trhu, který trval až do roku 2001.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf dolarového indexu (DXY)
Týdenní graf dolarového indexu (DXY)

Dalším rizikem je rychle rostoucí kurz dolarového indexu. Americký dolar totiž posiluje i navzdory vysoké inflaci. Paradoxně jde vlastně nahoru dost možná i právě kvůli inflaci, protože tržní účastníci očekávají, že Fed bude muset v dohledné době začít s hodně restriktivní měnovou politikou. Spousta lidí si možná myslí, že Fed a ostatní centrální banky moderních ekonomik budou provozovat extrémně uvolněnou měnovou politiku donekonečna. To ale není možné. Nakonec udělají to samé, co nedávno Česká národní banka. A dle DXY si to trh evidentně myslí taky.

Jaká je poptávka po zlatě?

Zdroj: gold.org
Poptávka po zlatě
Poptávka po zlatě

Konečně máme čerstvá data o poptávce po zlatě za třetí kvartál letošního roku. Mezi čtvrtým a druhým kvartálem poptávka pěkně stoupala, ale z dat vyplývá, že třetí kvartál si pohoršil. Šperkařský průmysl je stále vcelku silný, ale investice do fyzického zlata klesly z 284 tun na 235 tun. Za posledních pár let se tudíž jedná o jedno z nejslabších čtvrtletí.

Zdroj: hedgopia.com
Čistý objemy dlouhých pozic na futures trhu se zlatem
Čistý objemy dlouhých pozic na futures trhu se zlatem

Dle posledních dat vyplývá, že velké obchodní domy nemají příliš zájem se ve zlatě zajišťovat. Těch pozic sice není málo, ale už více jak půl roku stagnují. Což koreluje s tím, co jsme si řekli v předešlém textu.

Technická analýza pro zlato

Jak jsem slíbil v úvodu, nyní si zpracujeme technickou analýzu. Poslední dotyk S/R levelu 1 678/unce USD se datuje do 9. srpna. Pak lze konstatovat, že držíme růstový trend. Nějakou dobu měl trh problém s průlomem S/R hladiny 1 830 USD/unce. Nedávno se ale povedl průraz, což bylo z technického hlediska úspěch. Zamítnutí bylo u řečené úrovně tento rok mnoho.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf futures trhu zlata
Denní graf futures trhu zlata

Především si všimněte, jak objemy od srpna soustavně stoupají – to je velmi slibný signál. Jak ostatně často opakuji, objemy jsou nejvíce robustní faktor na trhu. Kdo ignoruje objemy, dělá velkou chybu. Ty totiž takřka nikdy nelžou. Kurz se i drží nad 100denním a 200denním klouzavým průměrem (MA 100 a 200). Též pozitivní signály.

A to nejzajímavější, tržní struktura aktuálně připomíná velký symetrický trojúhelník. Navíc ve středu trojúhelníku je dle objemového profilu velký likvidní cluster. High volume node objemového profilu je tedy kolem 1 782 USD/unce. Uvedený triangl je proto jedna velká tržní rovnováha. A směr průrazu je proto hodně podstatný pro budoucí kurzový vývoj.

Momentálně kurz konsoliduje u horní hrany útvaru. Velmi blízko je i S/R hladina 1 890 USD/unce. I ta by měla být pospolu s horní stěnou trianglu prolomena. Jinak je případný průraz nepotvrzený. Pokud se ovšem kurz dostane nad těch 1 890 USD/unce, zlato má obrovskou šanci na silný postup vpřed.

Závěrem

Z technického hlediska je hodně důležité, kam se kurz vydá z naší tržní rovnováhy. A řekl bych, že zlato má nemalou šanci jít nahoru. Leč z toho makroekonomického a fundamentálního hlediska je to hrozně komplikované. Vše je hlavně o očekávání, které se může rychle změnit.

Jak jsem říkal už před mnoha měsíci, je s nadsázkou zvláštní, že zlato při tak akcelerující inflaci nejde s kurzem nahoru. Ale to je dáno holt tím, že tržní účastníci věří, že Fed brzy zasáhne a dostane inflaci pod kontrolu. Pokud ale Fed v tomto ohledu začne selhávat, očekávání se změní a to je šance pro zlato.

Líbil se vám tento článek?
17
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.