Dividendové akcie byly dlouhodobě milované tituly akciových investorů a není divu. Dividendy jsou klíčovou součástí indexu S&P 500 a od roku 1926 tvoří téměř třetinu jeho celkového výnosu.
Investoři se však v současnosti zamilovali do rychle rostoucích technologických akcií (které zpravidla dividendy nevyplácejí) – a tak zůstaly dividendy stranou zájmu. Status quo se však možná začne opět měnit.
V době, kdy jsou úrokové sazby stále vysoké, se investoři opět vracejí ke staromódním “složeným dividendám” – společnostem, které jsou známé neustálým zvyšováním výplat dividend.
V posledních pěti letech měla nejvyšší roční míru růstu dividend mezi společnostmi z indexu S&P 500 banka Goldman Sachs. K dalším společnostem, které překonaly v posledních 5 letech index S&P 500 vysokou mírou růstu dividend, patří Lowe’s, Morgan Stanley a Microchip Technology.
Pokud byste si před pěti lety koupili akcie Goldman Sachs, vaše čtvrtletní dividendy by vzrostly z 0,80 USD na 2,75 USD, což představuje pětiletou složenou roční míru růstu ve výši 28 %.
Kromě toho byste měli také 5,74% dividendový výnos z počáteční investice ve srovnání s dnešními 2,8 %.
Jsou dividendy budoucností velkých technologických firem?
Za pokles zájmu o dividendové akcie bylo do značné míry zodpovědné dění v Silicon Valley. Velké podniky sídlící v této oblasti by však nyní mohly způsobit návrat obliby dividend u investorů.
Technologičtí giganti s dostatkem peněz, jako je Microsoft a Apple, zvýšili od roku 2012 své dividendy o více než 200 % – a další velké technologické společnosti si z nich berou příklad a startují novou generaci složených dividend.
Společnost Meta nedávno oznámila čtvrtletní dividendu ve výši 50 centů. A vzhledem k tomu, že za posledních pět let zdvojnásobila svůj volný peněžní tok, nebylo by okamžité zvýšení dividendy problémem.
Analytici z Goldman Sachs navíc spekulují, že Amazon a Alphabet by mohly letos také začít vyplácet vlastní dividendy.
Pozor na dividendové pasti
V dividendových pastech často uvíznou investoři, kteří podlehnou klamu okamžité odměny a lákavých slibů.
Vysoké dividendové výnosy jsou totiž často nabízeny jako mrkev nevědomým investorům, kteří mohou ignorovat případné problémy společnosti – a přijít tak o peníze, kvůli poklesu kapitálové hodnoty jejich investice.
Za posledních dvacet let 14 z 20 akcií s nejvyššími dividendovými výnosy v USA nedosáhlo výkonnosti indexu S&P 500 – a 100 akcií s nejvyššími dividendovými výnosy na světě nabízí 11% dividendu, ale za posledních pět let poklesly o více než 60 %.
Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.