Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Výrazné propady akcií i komodit, kryptoměny zůstaly přibližně na svém. V mírném plusu pouze zlato

Burza s odstupem: Výrazné propady akcií i komodit, kryptoměny zůstaly přibližně na svém. V mírném plusu pouze zlato
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Hezký den, vážení čtenáři! Po první březnovém týdnu, kdy víceméně všechny trhy rostly, přišel v minulém týdnu náraz do zdi. Všechny námi sledované akciové indexy zapsaly ztráty, přičemž některé i poměrně výrazné. Klesaly rovněž ceny komodit s výjimkou zlata.

Za vítěze minulého týdne tak můžeme označit zlato a možná i kryptoměny, které navzdory výraznému propadu během čtvrtka a pátka týdenní obchodování zakončily téměř beze změny. Chcete se dozvědět více? Pak čtěte dále. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Obavy ze zvyšování sazeb vymazaly téměř všechny zisky roku 2023

Americké akcie v průběhu týdne prudce oslabily, protože investoři vstřebávali další tvrdé komentáře předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella. Americká centrální banka má stále co dělat s ochlazováním inflace a horkého trhu práce. Index S&P 500 tak v pátek klesl na nejnižší intradenní úroveň od 5. ledna. Výprodej mohl být urychlen i tím, že se index dostal pod 100denní i 200denní klouzavý průměr – metriky sledované technickými tradery. Akcie s malou tržní kapitalizací dosáhly horších výsledků než akcie s velkou tržní kapitalizací, což vedlo k výraznějším propadům indexů Russell 2000 a S&P MidCap 400. Krom toho také hodnotové akcie klesly více než jejich růstové protějšky.

Trhy zahájily svůj pokles v úterý ráno, když předseda Fedu před Kongresem vypověděl, že tvůrci politiky jsou připraveni urychlit tempo zpřísňování a zvýšit sazby více, než se předpokládalo, pokud si inflace udrží současnou trajektorii. Poznamenal, že proces snižování inflace k dlouhodobému 2% cíli bude pravděpodobně hrbolatý, přičemž odkázal na široký obrat dezinflačního trendu v lednu. Zároveň dodal, že silnější ekonomické údaje z poslední doby naznačují, že konečná úroveň úrokových sazeb může být vyšší, než se očekávalo.

V čele poklesů v rámci indexu S&P 500 stály finanční společnosti, které přispěly k výraznému oslabení hodnotových akcií. V průběhu týdne rostly obavy o zdraví Silicon Valley Bank (SVB). Její zákazníci totiž stáhli vklady poté, co byla tato technologicky orientovaná regionální banka nucena prodat a realizovat ztráty z cenných papírů držených v rozvaze, aby splnila kapitálové požadavky – jedná se o největší bankovní úpadek od globální finanční krize. Obchodování s akciemi SVB bylo v pátek ráno zastaveno a Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) poté na banku uvalila nucenou správu, aby ochránila vkladatele. Akcie ostatních regionálních bank v reakci na to klesly, i když jen mírně, což naznačuje, že investoři dospěli k závěru, že rizikovost SVB je výjimečná. Akcie velkých bank tzv. “money center” (zejména Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase a Wells Fargo) se držely lépe.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Co očekávat od současného medvědího trhu?

Současný medvědí trh trvá již 298 dní, což je jen o několik dní méně, než je průměrná doba trvání medvědího trhu. Tato doba však sama o sobě není signálem dna. Pokud se ale budeme řídit historií, tento pokles, stejně jako všechny předchozí, má své datum vypršení. Nejlepší způsob, jak se dívat na další trvání tohoto medvědího trhu, je považovat ho za pokrok směrem k podmínkám, které nakonec dají vzniknout novému býčímu trhu.

Pohyby na finančním trhu od počátku roku naznačují, že zatímco stáří tohoto medvědího trhu je průměrné, současné podmínky takové nejsou – odrážejí přetrvávající účinky pandemie.

  • Akciový trh je v současné době zhruba 19 % pod svým rekordním maximem z 3. ledna 2022. Předchozí medvědí trhy byly v této fázi na velmi podobné úrovni. S výjimkou poklesu v letech 2008 – 2009, který pramenil z globální finanční krize, je průměrný pokles do tohoto okamžiku téměř totožný se současným poklesem.
  • Celkové poklesy medvědích trhů se pohybovaly od 27 % na počátku 80. let a 28 % na počátku 60. let 20. století až po 49 % na počátku 90. let 20. století a 57 % během finanční krize 2008 – 2009, ale výkonnost od současného bodu po předchozích medvědích trzích je povzbudivá. V následujícím roce akcie vzrostly v průměru o 16 % a v následujících dvou letech o 28 %.
Zdroj: edwardjones.com
Tento graf ukazuje současnou výkonnost trhu (za posledních 250 dní) ve srovnání s historickým průměrem medvědích trhů. Současná výkonnost obecně kopíruje historický průměr
Tento graf ukazuje současnou výkonnost trhu (za posledních 250 dní) ve srovnání s historickým průměrem medvědích trhů. Současná výkonnost obecně kopíruje historický průměr

Po silném růstu na začátku roku 2023 vyvolaly obnovené obavy z inflace obavy z delšího zvyšování úrokových sazeb, což se podepsalo na výkonnosti akciových trhů, včetně poklesu v minulém týdnu, který ponechal index S&P 500 v letošním roce pouze v mírně kladných číslech. Základní výkonnost nám říká, že se pozornost přesouvá od obav z inflace k obavám z výhledu ekonomiky, což osvětluje slabší výkonnost akcií s malou tržní kapitalizací v minulém týdnu.

Další dávku neklidu na trhy minulý týden přinesla zpráva, že kalifornská banka Silicon Valley Bank (SVB) byla uzavřena v důsledku ztrát v portfoliu aktiv a neschopnosti získat přístup k financování potřebnému k udržení dostatečného kapitálu. Ačkoli zpráva o krachu banky okamžitě vyvolá vzpomínky na finanční krizi z roku 2008, podobná srovnání jsou v této fázi pravděpodobně ukvapená a neopodstatněná. Úvěrová rizika by neměla být se změkčením ekonomických podmínek zavrhována, ale SVB je velmi malá instituce se specializovanými úvěrovými postupy (200 miliard dolarů v aktivech oproti 19,8 bilionu dolarů aktiv v americkém bankovním systému). Problémy dalších rizikovějších a menších institucí se objevují, ale celkově je bankovní systém USA nadále velmi dobře kapitalizován. To omezuje možnost vzniku systémovějších problémů bankovního systému, které by představovaly větší riziko pro ekonomiku a finanční trhy.

  • Volatilita nikdy není příjemná, ale současný propad spíše představuje bolesti dozrávajícího medvědího trhu než novou etapu, v níž neočekávaná rizika představují hrozbu dalšího dramatického poklesu akcií. Krátkodobé výkyvy však budou pravděpodobně pokračovat, protože trhy hledají jasno ohledně dalšího vývoje Fedu a ekonomiky. Tržní ocenění se na druhé straně již posunulo k ceně velkého pesimismu a očekávání zisků byla snížena, což poskytuje určitý dodatečný polštář. V průběhu roku se pravděpodobně bude formovat nová expanze a periodické poklesy na této cestě budou pro investory přesvědčivou příležitost k obnovení rovnováhy a doplnění podvážených akciových alokací. Pokud tak učiní pomocí strategie pravidelného investování, může to být účinný způsob, jak využít dodatečné volatility.
Zdroj: edwardjones.com
Tato tabulka ukazuje průměrnou výkonnost předchozích medvědích trhů 298 od začátku, v průběhu následujícího roku a v průběhu následujících dvou let
Tato tabulka ukazuje průměrnou výkonnost předchozích medvědích trhů 298 od začátku, v průběhu následujícího roku a v průběhu následujících dvou let

Evropské akcie rovněž klesly, nikoliv tak výrazně jako americké

Akcie v Evropě klesly spolu s globálními trhy v důsledku obav z napětí v bankovním systému a možných dopadů delšího období zvýšených úrokových sazeb. Panevropský index STOXX Europe 600 skončil o 2,44 % níže. Klesly také hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách. Německý index DAX oslabil o 1,09 %, francouzský index CAC 40 klesl o 2,24 % a italský index FTSE MIB o 2,47 %. Britský index FTSE 100 ztratil 2,50 %.

Evropské akciové indexy jsou však na rozdíl od indexu S&P 500 v letošním roce stále ve výrazně kladných číslech.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

Ekonomika eurozóny slabší, než se původně odhadovalo, německý průmysl se zdá být silnější

Hospodářský růst eurozóny za čtvrté čtvrtletí byl revidován z původního odhadu 0,1 % na 0 %. Spotřebitelská poptávka v lednu oslabila. Maloobchodní tržby vzrostly meziročně o 0,3 % – mnohem méně, než se očekávalo – a oproti předchozímu roku poklesly o 2,3 %.

Německá průmyslová výroba v lednu meziměsíčně vzrostla o 3,5 % a zotavila se tak z prosincového poklesu o 2,4 %. Zvýšená produkce v energeticky náročných odvětvích a ve stavebnictví zajistila růst. Díky zvýšené poptávce z mimoevropských zemí také vzrostly průmyslové zakázky, místo aby podle prognózy klesly. Domácí zakázky a zakázky z eurozóny však prudce poklesly.

České akcie za sebou mají nejhorší týden letošního roku

Na českém akciovém trhu jsme sledovali teprve druhý, ovšem velmi výrazný, týdenní propad v tomto roce a to o 3,70 %. České tituly se propadaly zejména ve čtvrtek a v pátek, přičemž nejvýrazněji se na poklesu indexu PX podílely největší akcie Pražské burzy. Akcie ČEZ a Erste Group, naopak vítězové předcházejícího týdne, se propadly o 7,10 respektive 6,85 %.

Nedařilo se však ani dalším bankovním akciím Komerční banky, které odepsaly více než 3 %. Z nejvíce sledovaných titulů Pražské burzy se tak podařilo uhájit pozice pouze akciím MONETA a Philip Morris.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Bitcoin ztratil necelá 2 % své hodnoty

V první polovině týdne jsme mohli sledovat na kryptoměnové trhu klid a Bitcoin se obchodoval převážně do strany. Během čtvrtečního a pátečního obchodování však následoval výrazný propad až pod hodnotu 20 tisíc dolarů. Po následném víkendovém zotavení se však největší kryptoměna podívala téměř na svou otevírací hodnotu a za celý týden ztratila pouze necelá 2 % své hodnoty.

Vývoj Bitcoinu víceméně kopírovalo i Ethereum s tím rozdílem, že se mu během víkendu podařilo posílit ještě více a tak tato kryptoměna týdenní obchodování zakončila v zisku 1,56 %.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Propadly se i ceny komodit s výjimkou zlata

V New Yorku obchodovaná West Texas Intermediate neboli WTI v pátek dosáhla konečné hodnoty 76,28 dolaru za barel. Celý týden americký ropný benchmark zakončil se ztrátou 3,09 %. V Londýně obchodovaná ropa Brent pak uskutečnila v pátek poslední obchod na úrovni 82,59 dolaru za barel. Stejně jako WTI, i ropa Brent se v průběhu týdne propadla a to o 3,27 %.

Nejaktivnější dubnový kontrakt na zemní plyn na burze New York Mercantile Exchange Henry Hub uskutečnil v pátek poslední obchod na úrovni 2,44 dolaru za mmBtu, neboli milion metrických britských termálních jednotek, což představuje týdenní pokles o 31 centů, tj. o 11,20 %. Futures kontrakty na plyn vzrostly v předchozích dvou týdnech o 30 % a 3. března dosáhly 5týdenního maxima 3,027 dolaru v důsledku očekávání pozdního zimního ochlazení po měsících nezvyklého tepla.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Zlato v pátek dosáhlo měsíčního maxima, což je znamením, že je možná připraveno vymanit se z pásma pod 1 900 dolary, v němž se nacházelo v posledních čtyřech týdnech. V reakci na nejnovější zprávu o mzdách mimo zemědělství zlato s dodáním v dubnu na newyorské burze Comex v pátek uskutečnilo závěrečný obchod na úrovni 1 872,70 dolaru, což představuje nárůst o 32,60 dolaru, tj. 1,8 %. Spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, se usadila na ceně 1 887 dolarů za unci a za celý týden vzrostla o necelá 2 %.

O necelá 2 % naopak klesla spotová cena stříbra – zejména díky výraznému propadu v úterý. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 21,20 dolaru za unci a do konce týdne oslabil o 1,96 % na cenu 20,82 dolaru za unci.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 8. Americké small-caps v minulém týdnu tvrdě doplatily na obavy ze zvyšování úrokových sazeb a krach banky Silicon Valley Bank, když se index Russell 2000 propadl o více než 8 % – nejvíce ze všech sledovaných amerických indexů.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.