Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Globální růst akciových trhů. Akcie ČEZ posílily o 5 %

Publikováno
Burza s odstupem: Globální růst akciových trhů. Akcie ČEZ posílily o 5 %
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Hezký den, vážení čtenáři! V minulém týdnu jsme sledovali opětovný růst akciových trhů – amerických, evropských i českého. Krom toho rostly i ceny nejvíce sledovaných komodit. Jako obvykle jsme se pak podívali i na kryptoměny.

Krom toho jsme se v tomto newsletteru zaměřili na podmínky, za kterých by mohlo zůstat oživení amerických akcií dlouhodobé a udržitelné. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie získávaly zpět ztracené pozice

Americké akcie uzavřely týden na vyšší úrovni a po nejhorším týdenním poklesu za poslední dva měsíce (o týden dříve) získaly zpět část svých pozic. Dařilo se zejména energetickým a materiálovým akciím, zatímco komunikačním službám pomohl růst mateřské společnosti Facebooku, Meta Platforms. Zaostávaly pak akcie veřejných služeb.

Nedostatek významných katalyzátorů měl za následek nízké objemy obchodů po většinu týdne. Zdálo se také, že nálada investorů získala podporu díky tomu, že index S&P 500 zůstal nad svým 200denním klouzavým průměrem, což je metrika, kterou značně sledují techničtí analytici a obchodníci.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Tři podmínky nutné pro udržitelné dlouhodobé oživení:

Zdá se, že po silném začátku roku se vrátila na trhy s akciemi i dluhopisy volatilita. Přestože se trhy minulý týden posunuly výše, index S&P 500 prodělal oproti nedávným maximům zhruba 5% korekci. Výnosy krátkodobých i dlouhodobých státních dluhopisů se mezitím v posledních týdnech posunuly výrazně výše, přičemž výnos dvouletých státních dluhopisů se přiblížil desetiletým maximům.

Je poměrně pravděpodobné, že volatilita na trzích bude v nejbližší době pokračovat, nicméně následující podmínky by mohly být základem pro udržitelný růst akciových trhů.

1. Pokles inflace, nejlépe v důsledku ochlazení inflace ve službách:

Přestože se celková americká inflace od svého vrcholu v červnu 2022 pohybuje směrem dolů, údaje z poslední doby ukazují na smíšené výsledky. Lepší údaje z trhu práce a spotřebitelské údaje jsou kompenzovány mírnějším vývojem ve zpracovatelském průmyslu. Zejména inflace ve službách – tažená silným trhem práce a vyšším růstem mezd – nadále překonává očekávání a udržuje celkovou inflaci na vysoké úrovni. V minulém týdnu vyšlo najevo, že údaje o růstu jednotkových nákladů práce za čtvrté čtvrtletí dosáhly 3,2 %, což je výrazně nad očekáváním 1,6% tempa růstu. To je další důkaz toho, že růst mezd ještě výrazně nepolevil.

K napjatému trhu práce a rekordně nízké míře nezaměstnanosti pravděpodobně přispěly některé strukturální problémy, které se vytvořily v období pandemie, včetně vyšší míry úspor domácností, odchodu pracovníků z trhu práce a zadržované poptávky po službách. Zatímco inflace zboží a dokonce i inflace bydlení a nájemného vykazují známky ochlazení, je třeba, aby se mzdová inflace posunula níže a jádrová inflace se v letošním roce významněji přiblížila ke 2 až 3 %.

Zdroj: fred.com
Tento graf ukazuje, že růst průměrného hodinového výdělku má v posledních měsících klesající tendenci, ale stále zůstává výrazně nad úrovní před pandemií
Tento graf ukazuje, že růst průměrného hodinového výdělku má v posledních měsících klesající tendenci, ale stále zůstává výrazně nad úrovní před pandemií

2. Fed ukončí zvyšování úrokových sazeb:

Vzhledem k pokračujícím inflačním tlakům se tržní očekávání ohledně zvyšování sazeb Fedu od začátku roku výrazně zvýšila. Tržní prognózy nyní počítají se třemi dalšími zvýšeními sazeb v roce 2023 (na březnovém, květnovém a červnovém zasedání FOMC). Tím by se sazba federálních fondů dostala na úroveň kolem 5,5 %. Vzhledem k nedávnému posílení trhu práce lze očekávat, že Fed zvýší sazby ještě nejméně dvakrát, a to po 0,25 %, ale třetí nebo čtvrté zvýšení sazeb bude do značné míry záviset na příchozích údajích o zaměstnanosti a inflaci.

Optimisticky lze očekávat, že Fed do poloviny roku 2023 zvyšování sazeb pozastaví, zejména kvůli tomu, že má zpožděný dopad na reálnou ekonomiku a spotřebu. Krom toho má Fed historicky tendenci pozastavovat zvyšování sazeb na úrovni inflace nebo jen lehce nad ní. Vzhledem k tomu, že se sazba federálních fondů potenciálně blíží 5,5 % a jádrová inflace se nachází kolem 5,6 %, pravděpodobně se blížíme konci cyklu zvyšování sazeb Fedu.

Přerušení cyklu zvyšování úrokových sazeb Fedu obvykle podporuje akciové i dluhopisové trhy, přičemž obvykle dochází k výrazně kladným výnosům v období 12 měsíců následujícím po tomto přerušení.

Zdroj: bloomberg.com
Tento graf ukazuje, že se míra inflace a sazba Fedu začaly sbližovat s tím, jak se inflace snižuje a sazba Fedu zvyšuje
Tento graf ukazuje, že se míra inflace a sazba Fedu začaly sbližovat s tím, jak se inflace snižuje a sazba Fedu zvyšuje

3. Revize zisků dosáhnou svého dna:

Zisky za čtvrté čtvrtletí společností v indexu S&P 500, které byly spíše smíšené, se v meziročním srovnání propadly o 4,6 %. Celkově se odhady zisků pro celý rok 2023 výrazně snížily, a to z přibližně 10% očekávaného růstu v červnu loňského roku na dnešní méně než 2% očekávaný růst. Ačkoli se jedná o významnou revizi směrem dolů, nelze vyloučit, že budou odhady zisků pro letošní rok i nadále klesat – možná mírně do záporných hodnot, zejména pokud se v druhé polovině letošního roku projeví zpomalení ekonomiky. Nicméně trhy mají tendenci dívat se dopředu a pravděpodobně se začnou dívat přes toto období poklesu směrem k budoucímu oživení.

Proces dosažení dna v oblasti zisků však bude nezbytnou podmínkou pro budoucí udržitelnější oživení trhů.

Zdroj: bloomberg.com
Tento graf ukazuje, že odhady zisků společností z indexu S&P 500 se v posledním měsíci nadále pohybují směrem dolů a ještě nedosáhly svého dna
Tento graf ukazuje, že odhady zisků společností z indexu S&P 500 se v posledním měsíci nadále pohybují směrem dolů a ještě nedosáhly svého dna

Evropské akcie rovněž posílily

Akcie v Evropě rostly, když trhy překonaly obavy z růstu úrokových sazeb a zaměřily se na známky zlepšujícího se hospodářského výhledu. Panevropský index STOXX Europe 600 si připsal 1,27 %. Hlavní akciové indexy v jednotlivých zemích se rovněž posunuly vpřed. Německý index DAX přidal 1,48 %, francouzský index CAC 40 posílil o 1,45 % a italský index FTSE MIB stoupl o 3,11 %. Britský index FTSE 100 si pak připsal 0,87 %.

V průběhu týdne rostly také výnosy evropských státních dluhopisů. Výnos německých desetiletých státních dluhopisů se posunul nad 2,7 %, zatímco italské státní dluhopisy stejné splatnosti dosáhly nových maxim pro rok 2023.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

Jádrová inflace v eurozóně zrychluje, Lagardeová naznačuje zvýšení sazeb ECB

Inflace v eurozóně se v únoru snížila na meziroční míru 8,5 % oproti lednovým 8,6 %, a to zejména v důsledku poklesu nákladů na energie. Jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní náklady na potraviny a energie, a poskytuje tak jasnější obraz o základních cenových tlacích, však vzrostla z 5,3 % na 5,6 %. Míra nezaměstnanosti v eurozóně se v lednu udržela na stabilní úrovni 6,7 %, tedy blízko rekordních minim.

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová naznačila, že na zasedání 16. března pravděpodobně dojde k dalšímu zvýšení úrokových sazeb o půl procentního bodu. “Máme všechny důvody věřit, že na našem příštím zasedání v březnu dojde k dalšímu zvýšení o 50 bazických bodů,” uvedla. “Nemám žádný důvod se domnívat, že tomu tak nebude,” dodala.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj celkové (graf výše) a jádrové (graf níže) inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj celkové (graf výše) a jádrové (graf níže) inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců

Nastartovaly české akcie další vítěznou sérii?

České akcie reprezentované indexem PX opět v minulém týdnu posílily. Poté, co v přecházejícím týdnu poprvé po devíti týdnech klesly, se tak opět vrátily na růstovou trajektorii.

Kromě čtvrtečního obchodování rostl index PX po všechny dny v týdnu a nejvýraznější měrou se na posílení indexu podílely akcie ČEZ a Erste Group, které si připsaly 5 respektive 4,92 %. V mírném kladu pak týdenní obchodování zakončily i akcie Philip Morris a Komerční banky. Z nejvíce sledovaných titulů se propadly pouze akcie MONETA.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Cena Bitcoinu se propadla pod 22 500 dolarů

Bitcoin se po většinu minulého týdne obchodoval do strany. Až do čtvrtka se pohyboval v úzkém pásmu mezi 23 a 24 tisíci dolary. Jediný, ovšem poměrně významný, propad nastal v pátek, kdy cena Bitcoinu klesla o téměř tisíc dolarů. Během víkendového obchodování už následoval na trhu opět klid, když se cena nejvýznamnější kryptoměny obchodovala okolo ceny 22 500 dolarů. Prakticky totožný vývoj jsme mohli sledovat i u Etherea. Obě kryptoměny se tak v minulém týdnu propadly o přibližně 5 %.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

  • Došlo ke spuštění Polygon ID, dlouho očekávaného projektu z dílen Polygon. Tato aplikace, jak již název napovídá, slouží k ochraně osobních údajů. Umožňuje ověření osobních údajů, v tomto případě plně digitální, bez nutnosti předávat údaje třetí straně.
  • Burza Binance.US se stala v minulém týdnu cílem kritiky Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC). Ta si posvítila především na obchodování VGX tokenů společnosti Voyager. Jelikož je tato společnost sama o sobě obchodována na burze (akcie VYGVQ), má komise za to, že se prodejem jejích tokenů Binance dopouští neautorizovaného obchodu s cennými papíry, což porušuje federální zákony pro obchod s cennými papíry.
  • Ředitel projektu Ripple, Brad Garlinghouse, posléze přístup SECu kritizoval. Garlinghouse v rozhovoru pro Bloomberg zmínil, že nepovažuje vnucování a tvrdou regulaci ze strany státu za správnou cestu. Podle něj tzv. “regulation by enforcement” stojí v cestě dalšímu rozvoji využití blockchainu a kryptoměnových inovací.
Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Ceny komodit v minulém týdnu mírně rostly

Ropa West Texas Intermediate, s nímž se obchoduje v New Yorku, uzavřela páteční seanci na ceně 79,44 dolaru za barel. Za celý týden si americký ropný benchmark připsal 3,75 %. V Londýně obchodovaná ropa Brent pak uskutečnila závěrečný obchod na úrovni 85,93 dolaru a za celý týden vzrostl globální ropný benchmark o 3,78 %.

Ceny ropy začaly týden klopýtnutím, poté však získaly na síle díky pozitivním údajům o výrobě v továrnách v Číně, která je největším dovozcem ropy. Jestřábí jednání o zvýšení úrokových sazeb a obavy z inflace však zabránily trhu prorazit výše. Poněkud překvapivě pak negativně na cenu ropy zapůsobilo také středeční oznámení Úřadu pro energetické informace, že vývoz ropy z USA dosáhl minulý týden rekordní úrovně 5,629 milionu barelů.

Futures kontrakty na zemní plyn vzrostly v minulém týdnu o 6,48 %. Na svém maximu přitom dosáhly dokonce kritické ceny 3 dolary, než se v závěru týdenního obchodování opět propadly na cenu 2,76 dolaru za mmBtu, tedy milion metrických britských termálních jednotek. Futures na plyn se během prvních dvou měsíců roku dostaly dokonce k hranici 2 dolary v důsledku intenzivních výprodejů vyvolaných abnormálně teplou zimou. K oživení cen plynu dochází v souvislosti s pozdním ochlazením, které se očekává v celých Spojených státech.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Zlato s dubnovým termínem dodání na newyorské burze Comex uzavřelo v pátek poslední obchod na úrovni 1 854,60 dolaru za unci. Za celý týden vzrostl referenční futures kontrakt na zlato o 45,40 dolaru, tj. o 2,5 %. Spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, se pak v pátek usadila na ceně 1 854 dolarů, což je o 43 dolarů výše než na začátku týdne.

Srovnatelně se vyvíjela i spotová cena dalšího drahého kovu – stříbra. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 20,74 dolaru za unci a do konce týdne posílil o 2,19 % na cenu 21,19 dolaru za unci.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 5. O dalších 5 % v minulém týdnu vzrostly akcie ČEZ, které po novém roce dělají investorům opravdu radost. Největší emise Pražské burzy v letošním roce posílila už o 37 %.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

 

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎