Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Růst trhů pokračuje navzdory rozporuplným číslům, trhy znovu popírají přísnou racionalitu

Burza s odstupem: Růst trhů pokračuje navzdory rozporuplným číslům, trhy znovu popírají přísnou racionalitu
Zdroj: Depositphotos.com

Je to opravdu bláznivé léto, jež právě zažíváme. Přestože Fed i ECB zvedli své sazby, trhy rostou. Rostou hodně rychle, až příliš rychle na to, že ekonomická situace je značně nečitelná.

Problém drahých energií nás jen tak neopustí. Ceny elektrické energie stoupají. Kontrakty futures na 3 měsíce taktéž, což znamená, že prakticky do konce roku nás čeká silné zdražování. Pokud ceny energií budou celosvětově růst, bude to znamenat, že souboj s inflací nebude moci polevit a inflace se nezastaví sama od sebe.

Silný pokles ceny elektrické energie by byl pro nás velmi dobrý signál toho, že energetická krize se blíží ke konci a je možné uvažovat o úplném návratu na finanční trhy. Ale od tohoto pozitivního signálu jsme velmi daleko.

Zdroj: kurzy.cz
Vývoj ceny elektřiny
Vývoj ceny elektřiny

Pojďme si zrekapitulovat situaci. Americkou ekonomiku trápí vysoká inflace okolo 9,1 %. Fed bojuje s inflací zvedáním sazeb. Ty dosáhly po posledním zvýšení na konci června 2,25 %. To samo o sobě nestačí, aby byla inflace poražena. Úrokové sazby by měly být o něco výše než inflace. To však neznamená, že by zvedání sazeb nemělo žádný efekt, když inflace neklesá.

Zvýšení sazeb by mělo posílit dolar. Ten po posledním zvýšení sazeb sice obzvlášť neposílil, ale i tak je dost silný. Silný natolik, aby zabránil světu profitovat z poklesu cen komodit, a taktéž je už dost silný nato, aby mnoha americkým firmám podnikajícím ve zbytku světa přidělal vrásky na čele.

Zdroj: tradingeconomics.com
Základní úrokové sazby v USA
Základní úrokové sazby v USA

Druhým efektem zvyšování sazeb je pokles hodnoty finančních aktiv. To jsme zažili jak na burze, tak i například při posledním výprodeji kryptoměn. Tentokrát však po oznámení zvednutí sazeb výprodeje akciových trhů nezačaly. Pravdou je, že výprodeje přišly den nebo dva po oznámení, nikoliv však hned bezprostředně ten den. Tato doba již uplynula a trhy rostly. To je značně překvapivé. V tomto kroku není vidět na první pohled logika.

Právě proto se nabízí hned několik vysvětlení, která však mají stejný závěr. Fed již brzo ukončí svoji měnovou politiku a nebude moci zvedat svoje sazby. Liší se taktéž časové prodlevy, kdy k tomuto obratu má dojít, ale ukončení měnové politiky by mělo přijít do konce roku 2022.

Z tohoto pohledu můžeme pochopit, že trhy rostou, protože trhy vždy přemýšlí nad budoucím vývojem více než nad minulostí. Jestli Fed změní svoji měnovou politiku, tak nás čeká znovu růstová rally akcií. Ta je, a ještě víc v budoucnu, podpořená vysokou inflací. Akcie v současné době nemají alternativu pro toho, kdo se snaží uchránit svoje peníze před inflací.

Spekulace o obrácení měnové politiky způsobil sám Fed. Ten otevřeně řekl, že se od nynějška bude daleko víc řídit daty z americké ekonomiky. Na čísla o inflaci, která mají největší váhu, si ještě počkáme. Ale dva klíčové údaje známe a jsou, světe, div se, rozporuplné. První je růst HDP, přesněji řečeno druhý čtvrtletní pokles amerického HDP za sebou. Technicky vzato USA jsou v recesi, i když Powell a americká administrativa tvrdí, že USA v recesi nejsou.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj amerického HDP
Vývoj amerického HDP

Stačí jim k tomu zmínit údaj z amerického pracovního trhu. Americká ekonomika vytvořila 528 000 nových pracovních míst. V historii neexistuje žádný takový precedent, aby ekonomika v recesi mohla vytvořit tolik pracovních míst. Míra nezaměstnanosti 3,5 %, která je nejnižší od roku 1969, neodpovídá kontrakci HDP.

Je to prostě záhada. Jak může HDP klesat a počet volných míst růst? Zde můžeme říct, že poklesy HDP jsou tak malé, že nemůžeme s určitostí říct, že by recese již začala ničit pracovní místa. Takže se možná nehodí mluvit o recesi, ale stagnaci HDP. Amerika tak směřuje, aspoň podle těchto čísel, k stagflaci. Tedy k období, kdy ekonomika neroste, za to však roste inflace. Jedná se o dobu, kdy všichni zchudnou.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj nezaměstnanosti v USA
Vývoj nezaměstnanosti v USA

Zde se dostáváme k jádru věci a hlavně k iracionalitě trhů. Fed jistě se vším, co jsme popsali výše, počítá. Ze stagflace se dostaneme tím, že se budou zvedat úrokové sazby. A to Fed bude chtít udělat. I přestože HDP neroste, má dobrý důvod to udělat, protože pracovní trh je přehřátý. To je důvod, proč odborníci z CME Group v pátek odpoledne trhům přisuzovaly zhruba 69 % šanci, že centrální banka při svém dalším zasedání v září potřetí v řadě zvýší úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Takže o důvod víc, proč se současný růst akciových trhů jeví jako nepochopitelný.

Zde už nemáme žádné jasné racionální vysvětlení, proč tomu tak je. Trhy jsou intuitivní. Po půl ročních výprodejích se z trhů čím dál víc stahují drobní a střední investoři. To se nelíbí hedgeovým fondům a brokerům.

Není možná lepší důvod a strategie než přesvědčit drobné investory k návratu na trhy růstem v době, kdy všechny ukazovatele a nečitelnost dané situace nás varují. Kdo nyní zůstává na trhu i přes poklesy v prvním pololetí, může svým kolegům a známým ukazovat své portfolio znovu v zelených číslech.

To možná přesvědčí mnohé investovat v této těžké době. Zde je však nutné zmínit jednu věc, pokud dojde v nejbližších dnech nebo týdnech k další otočce na trzích a začnou výprodeje, tak znalci a experti vám vysvětlí, že to všichni čekali, proto je dnes nejdůležitější rada být opatrný a myslet na zadní vrátka.

Firemní zprávy: Alibaba reportovala dobrá čísla, ale na růst to nestačilo

Akcie Alibaby jsou sledovány z mnoha důvodů. Je to vlajková loď pro investice do čínské ekonomiky. Nákupem Alibaby se investor může přiživit na čínském hospodářském růstu. Akcie zažila obrovský pád, v říjnu 2020 se obchodovala za 300 dolarů za kus, následně její cena postupně doklesala až pod 100 dolarů.

Díky tomu se mluví o Alibabě jako o velmi podhodnocené akcii, protože firma má pořád velmi dobré fundamenty, silné postavení na trhu a její značka je v podvědomí u všech světových zákazníků. Není divu, že Charlie Munger, věrný společník Warrena Buffetta, se v poslední době zaměřil na pokrývání akcií Alibaby. Bohužel na obchodu prodělal značné částky, protože Alibaba se již dlouho nepodívala nad 150 dolarů za akcii. Jak tedy dopadly výsledky čínského gigantu?

Načítání
Načítání
Koupit akcie Alibaba! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Samotná čísla překonala odhady analytiků. Zisk na jednu akcii byl 1,8 dolaru oproti očekávanému 1,5 dolaru. Tržby dosáhly 31,7 miliard dolarů oproti odhadovaným 30,13 miliardám dolarů. Avšak i když tržby překonaly očekávání analytiků, bylo to poprvé od zařazení této akcie na americkou burzu, kdy tržby stagnovaly. Stagnace tržeb se vysvětluje celkovým děním v Číně, kdy díky lockdownům a zpomalení ekonomiky celková aktivita klesá napříč sektory.

Další nepříjemností Alibaby jsou její konflikty s regulátorem trhů. To je právě největší riziko investice do Alibaby, kdy čínská vláda může pod různými záminkami Alibabě uštědřit likvidační pokuty. Pokud však nedojde k dalším lokdownům a čínská vláda nechá Alibabu vydechnout další čtvrtletí, má akcie velký potenciál k růstu. Akcie Alibaby by neměla unikat vaší pozornosti, protože je to určitý indikátor situace v Číně.

Centrální banky: ČNB poprvé nezměnila svoje sazby

Stalo se tak, jak mnozí očekávali. Noví členové rady v čele s guvernérem Michlem se rozhodli nezvedat úrokové sazby a zvolit stabilitu sazeb. Je to špatné řešení celé situace, protože ve světě ještě nedochází k rozvolňování měnové politiky. Fed a ECB budou minimálně v září a v říjnu svoje sazby zvedat. Další dva měsíce mírného zvedání sazeb na české koruně by až tak neuškodilo, naopak bychom mohli ušetřit na devizových rezervách.

Současná rada totiž nechce bojovat proti oslabování koruny zvedáním sazeb, ale používá devizové intervence. Jelikož kurz koruny ani po oznámení zastavení utahování měnové politiky neoslabil, ba překvapivě i posílil, tak můžeme předpokládat, že je to díky masivním intervencím ČNB na obranu kurzu. Již dnes (9. srpna) se dozvíme, jak jsou na tom české devizové rezervy.

Guvernér Michl předvedl krok, který by ve velkých centrálních bankách jen těžko prošel. Na tiskové konferenci zveřejnil novou prognózu inflace pro rok 2023. Ta má být o 2 p.b. vyšší než původní předpoklad. Inflace v roce 2023 má dosáhnout 9 % (původní odhad 7 %) a pak se uklidnit a vrátit s ke 2 %.

Pomineme otázku, jak se stane, že inflace zpomalí a vrátí se znovu poslušně do inflačního pásma, ale opravdu zarážející je, že ČNB zhorší výhled na inflaci a rozhodne se nic nedělat. Situace se zhoršuje a ČNB bude stát se založenýma rukama. Tato tvrdá otočka v měnové politice značně podkopává důvěru v českou korunu. Pokud bude pokračovat utahování měnové politiky ve světě i další tři měsíce, ČNB nebude mít jinou možnost než sazby zvednout. V tomto případě by byl první krok ČNB marným krokem. Vzhledem k situaci investor udělá nejlépe, když bude mít velkou část investic v americkém dolaru, který se nyní zdá být řízen lépe než česká koruna.

Ve světě zvedání sazeb se pokračuje ve stále velké intenzitě. Svoje sazby zvedla Dominikánská republika o 50 bazických bodů na 7,75 %, Kolumbie o 150 bazických bodů na 9 %, Arménie o 25 bazických bodů na 9,5 %, Austrálie o 50 bazických bodů na 1,85 %, Moldavsko o 300 bazických bodů na 21,50 %, Brazílie o 50 bazických bodů na 13,75 %, Albánie o 50 bazických bodů na 1,75 %, Velká Británie o 50 bazických bodů na 1,75 %, Indie o 50 bazických bodů na 5,4 % a Rumunsko o 75 bazických bodů na 5,5 %. Seznam je opravdu dlouhý. Jelikož tam najdeme dvě prestižní země, Austrálii a Velkou Británii, tak se krok ČNB jeví opravdu jako nepochopitelný.

Indexy: Světové indexy pokračují na své cestě vzhůru

S výjimkou čínských indexů, na kterých se podepsala obava z napětí mezi Taj-wanem a Čínou, zbytek světa rostl. Burza v Šanghaji ztratila 0,7 %. Hongkongský index Hang Seng odepsal 0.5 %. V zelených číslech však skončil japonský Nikkei, který vzrostl o 0,9 %.

Burzy v Evropě zažily klidný týden. Německý Dax posílil o 0,7 %. Francouzský CAC40 přidal 0,55 %. Britský FSTE rostl skromně o 0,35 %.

Trhy v zámoří rostly díky dobíhající výsledkové sezoně a dobrým číslům z amerického trhu práce. Nasdaq100 přidal 2,33 %. Index S&P500 vzrostl o 1,66 % a průmyslový Dow Jones přidal 1,2 %.

Komodity: Ropa se dostala pod 90 dolarů za barel

Ropa zažívá těžké časy. Americká lehká ropa se dokonce během týdne dostala pod 90 dolarů za barel. Ropa brent se obchoduje na úrovni 96 dolarů za barel. Cena ropy potěší především motoristy, kteří by měli za chvíli pozorovat její zlevnění i na benzinových pumpách. Je to dobrá zpráva, protože nižší cena ropy umožní vytvořit protiinflační tlak.

Důvod tak velkého poklesu se vysvětluje obavami ze zastavení čínské ekonomiky. Čína patří k největším spotřebitelům ropy. Kdyby se čínská ekonomika znovu ocitla pod tlakem lockdownů, cena ropy by mohla ještě klesnout více. Avšak znovu opakujeme, že tyto tlaky jsou přechodné. Problém ropy není na straně poptávky, ale nabídky.

Komodity: Zlato třetí týden po sobě roste

Zlato zažívá pomalý návrat na scénu. Kdyby došlo k změně americké měnové politiky, tak zlato se může hned dostat do středu zájmu všech investorů. Zlato se prodávalo na úrovni 1775 dolarů za trojskou unci. V růstu ho podporoval slabší dolar a pokles amerických dluhopisů. Stříbro, palladium a platina taktéž začaly růst podpořeny vývojem na zlatě.

Avšak výsledky těžařů zlata nejsou nikterak pozitivní. AngloGold Ashanti, devátý největší těžař žlutého kovu na světě, ohlásil pokles zisku o 18 %, a to i při 10% růstu tržeb. Těžařům způsobují velké problémy především rostoucí ceny energií, které potřebují k těžbě. Zde vidíme stejný problém jako u ropy. Cena ropy nebo zlata může poklesnout hlavně díky spekulaci, avšak náklady na těžbu rostou. Producenti budou čím dál víc tlačit na to, aby se tyto zvýšené náklady promítly do finálních cen.

Pozornosti velkých médií neunikl pokles na zemědělských komoditách. Obilí se dostalo na úroveň před válkou, a to i přesto, že ukrajinský ministr zemědělství oznámil, že výnosy na ukrajinských polích klesly o 45 %. Pokles cen na burze se vysvětluje skutečností, že první lodě naložené obilím opustily ukrajinský přístav Oděsa. Ceny zemědělských komodit byly hnány obavou, že velká část světa nebude mít dostatek potravin. Cena na burze poklesla, ale to neznamená, že zemědělci netrpí vysokými náklady způsobené inflací. Pokles cen je tak dočasný.

Slovo závěrem: Cyklus utahování měnové politiky

I když trh je značně nečitelný a chodí nám protichůdné signály, investor by neměl zapomenout, že se nacházíme ve fázi utahování měnové politiky. Navíc toto utahování se děje velmi ostrým tempem, které jsme nezažili posledních dvacet let. Dříve či později se musí projevit na cenách akcií. A to je hlavní myšlenka, kterou by měl mít investor na paměti, i když trhy rostou. Pokud se budou zvedat sazby na americkém dolaru i nadále, tak nebezpečí výprodeje roste každým dnem.

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.