Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Relativní klid na akciových trzích, index PX ovšem opět posílil. Naopak se propadl Bitcoin

Publikováno
Burza s odstupem: Relativní klid na akciových trzích, index PX ovšem opět posílil. Naopak se propadl Bitcoin
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Hezké úterý, vážení čtenáři! Minulý týden byl na globálních akciových trzích relativní klid – sledovali jsme pouze mírné oslabení benchmarků. Největší událostí tak pravděpodobně byl propad akcií Alphabet o desetinu. Naopak se opět dařilo českým akcím reprezentovaným indexem PX, které byly taženy především akciemi ČEZ, jež posílily o více než 7 %.

Viděli jsme také opětovný růst ceny ropy, po delší době výraznější propad Bitcoinu nebo Etherea a to není zdaleka všechno. Zajímá-li vás více, jste na správném místě. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké indexy ztratily část zisků z předchozího týdne

Hlavní americké benchmarky skončily v týdnu s malým počtem důležitých ekonomických zpráv na nižší úrovni. Výkonnost jednotlivých sektorů v rámci indexu S&P 500 byla poměrně vyrovnaná, přičemž akcie energetických společností výrazně vybočovaly směrem vzhůru a akcie komunikačních služeb byly výrazným opozdilcem.

Nejvýznamnější událostí specifickou pro jednotlivé akcie byl propad akcií mateřské společnosti Google, Alphabet, které ve středu ztratily zhruba 100 miliard dolarů tržní kapitalizace a za celý týden klesly zhruba o 10 %. Akcie se propadly poté, co agentura Reuters oznámila, že nový chatbot společnosti Google založený na umělé inteligenci, Bard, v pondělí při své první veřejné ukázce chybně identifikoval první družici, která vyfotila exoplanetu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nedávné debuty konkurenčních chatbotů, jako jsou ChatGPT a Perplexity, vyvolaly u některých investorů obavy o schopnost společnosti Google udržet si dominantní postavení v oblasti internetového vyhledávání a umělé inteligence. Microsoft do tvůrce ChatGPT, společnosti OpenAI, výrazně investoval a v pondělí představil prototyp kombinovaného vyhledávače obou společností.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Předseda Fedu Jerome Powell si stále myslí, že začala dezinflace

Vyjádření představitelů Federálního rezervního systému v úterý a ve středu poslala akcie opačným směrem. Akcie v úterý rostly poté, co předseda Fedu Jerome Powell v rámci zodpovídání otázek v Ekonomickém klubu ve Washingtonu zopakoval dřívější zmínku o tom, že proces dezinflace již začal. Někteří investoři se obávali, že by výrazné pozitivní překvapení v lednové zprávě o mzdách, zveřejněné předchozí pátek, mohlo Powella přimět ke změně tónu. Série zjevně jestřábích komentářů dalších představitelů Fedu následující den však poslala akcie zpět dolů.

Co by mohlo pro americké akcie představovat problémy?

  • Fed ještě není u konce se zvyšování úrokových sazeb: Minulý týden jsme také od několika představitelů Fedu, včetně předsedy Jeroma Powella, slyšeli, že Federální rezervní systém vidí zvyšování sazeb stále jako potřebné. Trhy se domnívají, že by se po silné zprávě o zaměstnanosti z minulého měsíce konečná cílová sazba federálních fondů mohla posunout nad 5,1 %. Sám Jerome Powell poznamenal, že zatímco inflace u zboží a inflace u bydlení a nájmů se může zmírňovat, inflace u služeb nesouvisejících s bydlením (tažená částečně růstem mezd) zůstává nadále zvýšená.
Zdroj: cmegroup.com
Tento graf ilustruje očekávání trhů ohledně dalších dvou zvýšení sazeb Fedu
Tento graf ilustruje očekávání trhů ohledně dalších dvou zvýšení sazeb Fedu
  • V důsledku toho se výnosy zejména krátkodobých státních dluhopisů v poslední době posunuly výše: Trhy začínají počítat s dalším zvýšením sazeb a očekávání snížení sazeb se také odsouvá. Výnosová křivka, tedy rozdíl mezi výnosem desetiletých a dvouletých státních dluhopisů, se minulý týden ještě více invertovala a nyní se blíží -0,80 %. To je obvykle spolehlivý signál, že může dojít ke zpomalení ekonomiky.
  • Zisky akciových společností se pravděpodobně propadnou: Zhruba 70 % společností v indexu S&P 500 oznámilo výsledky za čtvrté čtvrtletí a výsledky byly přinejlepším smíšené. Z těchto společností asi 70 % zaznamenalo pozitivní překvapení v podobě zisku – je to však výrazně pod pětiletým průměrem, který činí 77 %. Očekává se, že zisk za čtvrté čtvrtletí meziročně klesne o 5,0 %, což je první záporný kvartál od roku 2020. Očekávání pro následující dvě čtvrtletí se rovněž snížila. Prognózy nyní počítají s poklesem o 5,1 % v prvním čtvrtletí roku 2023 a poklesem o 3,1 % ve druhém čtvrtletí. To by znamenalo tři čtvrtletí poklesu zisků za sebou a celoroční očekávání růstu ve výši pouhých 2,4 %. I když část tohoto vývoje může být způsobena tím, že společnosti znovu nastavily nižší očekávání, zisky v USA se v následujících měsících pravděpodobně zmírní, což může také signalizovat širší ekonomické ochlazení.
  • Ocenění akcií v letošním roce také stoupá: Index S&P 500 se nyní obchoduje s nadprůměrným poměrem forwardové ceny k zisku. Trhy v tomto prostředí nemusí být schopny posílit, i když by mohly najít pevnější půdu pod nohama, pokud vycítí, že je před nimi dno v revizích zisků směrem dolů.
Zdroj: factset.com
Tento graf ukazuje historické a předpokládané zisky na akcii v indexu S&P 500
Tento graf ukazuje historické a předpokládané zisky na akcii v indexu S&P 500

Cena evropských akcií se propadla

Akcie v Evropě oslabily kvůli obavám z příliš agresivní politiky centrálních bank, která by mohla prodloužit hospodářský pokles. Panevropský index STOXX Europe 600 tak skončil týden o 0,49 % níže. Hlavní akciové indexy v jednotlivých zemích se rovněž vyvíjely negativně. Francouzský index CAC 40 klesl o 0,73 %, německý index DAX o 0,38 % a britský index FTSE 100 oslabil o 0,24 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

Jestřábi z ECB zdůrazňují potřebu dalšího zvyšování sazeb, Spojené království se vyhýbá recesi

Několik tvůrců měnové politiky Evropské centrální banky (ECB) po posledním zasedání, na kterém byly stanoveny úrokové sazby, znovu potvrdilo svůj jestřábí postoj a varovalo před sebeuspokojením v boji proti inflaci. Na začátku týdne upoutaly pozornost trhu komentáře členky Výkonné rady Isabel Schnabelové. Tvrdila, že nedávné zpomalení inflace nemusí být nutně způsobeno politikou ECB, a zároveň zdůraznila, že je inflace stále mimořádně vysoká. Prezident německé Bundesbanky Joachim Nagel, guvernér lotyšské centrální banky Martins Kazaks a guvernér nizozemské centrální banky Klaas Knot naznačili, že po očekávaném dalším zvýšení sazeb o půl procentního bodu v březnu bude nutné sazby dále zvýšit.

Podle oficiálních údajů se Spojené království loni vyhnulo recesi, přestože v prosinci došlo k prudkému poklesu ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) se v posledních třech měsících loňského roku nezměnil a vyhnul se tak druhému čtvrtletí hospodářského poklesu v řadě. Největší brzdou růstu byl pokles produkce služeb, který byl ovlivněn řadou jednorázových faktorů, jako jsou stávky, nižší počet návštěv u lékařů a absence fotbalových zápasů Premier League během mistrovství světa. Po růstu v říjnu a listopadu se HDP v prosinci, kdy začaly stávky na železnici, postupně snížil o 0,5 %.

Akcie ČEZ tahounem dalšího růstu Pražské burzy

Pražská burza reprezentovaná indexem PX se dostala během čtvrtečního obchodování na téměř nejvyššího hodnotu za poslední rok. I přes páteční oslabení o 0,6 % nakonec index PX vzrostl za celý minulý týden o 1,6 % na hodnotu 1 380,41 bodu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nejúspěšnějším titulem se stal ČEZ, jehož akcie posilovaly po celý týden – jenom v pátek o 2,41 % na 978 korun. Za celý týden pak jeho akcie vzrostly téměř o 7 %. V kladných číslech zakončily minulý týden i akcie Erste Group a MONETA. Naopak mírně oslabily akcie Kofoly a Komerční banky.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Po téměř měsíci přišla výrazná korekce ceny Bitcoinu

V minulém týdnu se zastavil růst Bitcoinu, když jsem zaznamenali pokles jeho ceny o více než 5 %. Zdá se, že investoři podlehli během ledna až přílišné eufórii a nyní přichází tradiční vystřízlivění. Býčí náladu odvála rezistence na úrovni 25 000 dolarů za minci a nyní není vyloučeno, že bychom se v dohledné době nemohli podívat až na support na úrovni 19 000 dolarů. Spolu s cenou Bitcoinu se propadla i cena druhé nejvýznamnější kryptoměny, Etherea, která poklesla o více než 7 %.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

Aktuální cena
Změna
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Ropa investorům vynahradila ztráty z předchozího týdne

Trhy s ropou vyskočily, když Rusko reagovalo na cenové limity G7 oznámením o snížení produkce a vlastní strukturou minimálních cen.

V New Yorku obchodovaná březnová ropa West Texas Intermediate neboli WTI v pátek uzavřela obchodování na ceně 79,39 dolaru za barel. Nejvyšší hodnota seance činila 80,33 dolaru, což je nejvyšší hodnota od 30. ledna. Za celý týden americký ropný benchmark vzrostl o téměř 8 %, čímž vyrovnal 7,5% propad z předchozího týdne.

V Londýně obchodovaná ropa Brent s dodáním v březnu uskutečnila závěrečný obchod na úrovni 86,39 dolaru. Vrchol seance činil 86,90 dolaru. Za celý týden ropa Brent vzrostla o 8,25 %, čímž smazala 7,5% pokles z předchozího týdne.

Aktuální cena
Změna
Ropa (WTI) / 1 barel (WTI)
Načítání
Načítání
Načítání
Ropa (Brent) / 1 barel (Brent)
Načítání
Načítání
Načítání

Ropa se v předchozím týdnu propadla kvůli obavám z recese a nejistotě ohledně směřování amerických úrokových sazeb poté, co v lednu hrozilo, že nárazový růst pracovních míst a mezd Američanů zvýší inflaci. Během sledovaného týdne se ropa odrazila od dna díky předpokladu, že čínské rafinerie tento měsíc exponenciálně zvýší dovozy, protože se země vrací z dlouhé “přestávky” po lunárním novém roce a do prostředí bez restrikcí vůči šíření onemocnění covid-19, které dříve brzdilo poptávku.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Zlato s dodáním v dubnu na newyorské burze Comex v pátek uzavřelo obchodování na úrovni 1 876,50 dolaru. Za celý týden dubnové zlato vzrostlo o 0,6 %. Spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, se v pátek usadila na úrovni 1 864 dolarů a za celý týden byla spotová cena prakticky beze změny. Pokud jde o další vývoj v příštím týdnu, udržení spotového zlata nad úrovní 1 856 dolarů by mu mohlo pomoci získat určitou dynamiku směrem k hodnotě 1 872 až 1 878 dolarů – což je kritická bariéra pro překonání další zóny odporu v rozmezí 1 886 až 1 893 dolarů.

Jako již tradičně se více propadla cena dalšího drahého kovu – stříbra. Menší sourozenec zlata, kterého obvykle charakterizuje větší volatilita, za týden odepsal 1,38 % své hodnoty. Stříbro otevíralo týdenní obchodování na ceně 22,29 dolaru za unci a do konce týdne se propadlo až na 21,98 dolaru. V letošním roce zatím stříbro oslabilo o téměř 9 %, zatímco zlato je stále v 2% zisku.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 27. Díky dalšímu téměř 7% růstu v minulém týdnu akcie ČEZ v letošním roce posílily už o 27 %. Jsou tak největším tahounem indexu PX, který samotný vzrostl v roce 2023 o více než 14 %. Index Pražské burzy tak v letošním roce zatím poráží všechny globální benchmarky, které v tomto newsletteru sledujeme.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.