Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Propad ceny ropy o více než 10 %. Americké akcie zaznamenaly rovněž výrazné ztráty

Burza s odstupem: Propad ceny ropy o více než 10 %. Americké akcie zaznamenaly rovněž výrazné ztráty
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Hezké úterý, vážení čtenáři! V minulém týdnu se propadaly ceny většiny investičních aktiv. Motoristy pravděpodobně potěší více než 10% propad ropy na globálních komoditních trzích.

Většinu ze svých zisků za poslední dva týdny však ztratily americké akcie. Evropské akcie se rovněž propadaly a zaznamenaly první týdenních ztrátu po 7 týdnech růstu. Jak se dařilo kryptoměnám a co zlato, stříbro nebo české akcie? Pojďme se na jednotlivé třídy aktiv podívat v našem pravidelném shrnutí. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Dobré zprávy pro ekonomiku představovaly špatné zprávy pro americké akcie

Americké akcie odevzdaly většinu zisků z předchozích dvou týdnů, protože některé překvapivě silné ekonomické údaje oslabily naděje, že Federální rezervní systém bude brzy schopen omezit svůj program zvyšování úrokových sazeb s cílem snížit inflaci. Index S&P 500 se propadl o téměř 3,5 % a zaznamenal nejhorší výkonnost za posledních pět týdnů, zatímco index Russell 2000 akcií s malou tržní kapitalizací odepsal dokonce více než 5 % a prožil nejhorší týden od konce září. V poklesu mohly hrát roli i technické faktory, neboť se index S&P 500 po nedávném růstu nedokázal udržet nad svým 200denním klouzavým průměrem.

V rámci indexu S&P 500 se nejlépe dařilo obvykle defenzivním sektorům zdravotní péče, základních spotřebních výrobků a veřejných služeb. Akcie energetických společností prudce klesly, když se mezinárodní ceny ropy propadly na nejnižší úroveň letošního roku, zatímco slabost mateřské společnosti Google, Alphabetu, silně zatížila akcie komunikačních služeb. Špatně si vedly také finanční tituly, když několik ředitelů bank nabídlo negativní výhledy. Generální ředitel banky Goldman Sachs David Solomon varoval před snižováním platů a redukcí pracovních míst a také před tím, že nás čekají krušné časy, zatímco generální ředitel banky JPMorgan Chase Jamie Dimon uvedl, že příští rok může nastat mírná recese.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a od začátku roku. 
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a od začátku roku

Americká inflace nadále zpomaluje

Investoři se po většinu týdne zřejmě soustředili na páteční ranní zveřejnění údajů o inflaci cen výrobců (PPI). Údaje o PPI překvapily mírně směrem nahoru, když meziročně vzrostly o 7,4 % oproti konsenzuálnímu očekávání kolem 7,2 %. Zpráva poslala akciové trhy prudce dolů. V průběhu pátečního obchodování trhy část svých ztrát získaly zpět, ale poté se do závěru obchodování opět prodávaly. Zveřejněné údaje obecně podporují pokračující zpomalování inflačního trendu, zejména u spotřebního zboží.

V pátek byl také zveřejněn předběžný průzkum spotřebitelského sentimentu Michiganské univerzity za prosinec, který doplnil důkazy z tvrdých dat, že krátkodobý výhled amerických spotřebitelů je v zásadě stabilní. Zatímco dlouhodobá inflační očekávání zůstala beze změny na úrovni 3 %, což je na horní hranici historického rozpětí, krátkodobá inflační očekávání dále poklesla.

Výnosy desetiletých státních dluhopisů se dotkly tříměsíčních minim, ale skončily týden zhruba beze změny

Výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů se ve středu dotkly téměř tříměsíčního denního minima, ale na konci týdne se zvýšily, k čemuž přispěly zejména údaje o indexu cen výrobců a zprávy, že Čína zmírňuje některá omezení související s covid-19. Tlak na růst výnosů zmírnily měkčí než očekávané údaje o jednotkových nákladech práce a komentáře ruského prezidenta Vladimira Putina o rostoucím riziku jaderné války.

Navzdory slabosti napříč rizikovými trhy se podnikové dluhopisy investičního stupně ukázaly jako odolné díky konstruktivnímu technickému pozadí. Objemy sekundárních obchodů odpovídaly denním průměrům a primární emise byly po většinu týdne výrazně pod očekáváním. Naopak dluhopisy s vysokým výnosem a širší rizikové trhy oslabily v souvislosti s obnovenými obavami ohledně programu zvyšování sazeb ze strany Fedu.

Zdroj: ycharts.com
Vývoj výnosu desetiletého amerického státního dluhopisu za posledních 12 měsíců
Vývoj výnosu desetiletého amerického státního dluhopisu za posledních 12 měsíců

Evropské akcie po 7 týdnech růstu oslabily

Akcie v Evropě klesly kvůli obnoveným obavám z recese, protože centrální banky zpřísňují měnovou politiku ve snaze potlačit inflaci. Panevropský index STOXX Europe 600 skončil týden o 0,45 % níže. Hlavní indexy v jednotlivých zemích rovněž klesly. Německý index DAX klesl o 0,53 %, francouzský index CAC 40 se propadl o 0,28 % a britský index FTSE 100 se posunul o 1,19 % níže.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a od začátku roku
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a od začátku roku

HDP eurozóny se zvýšil, ale poslední průzkumy PMI ukazují na recesi

Revidované údaje ukázaly, že ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí vzrostla o 0,3 % oproti prvnímu odhadu 0,2 %, a to díky zvýšení výdajů domácností a podnikatelských investic.

Souhrnný index nákupních manažerů (PMI) společnosti S&P Global, který měří podnikatelskou aktivitu ve službách a zpracovatelském průmyslu, v listopadu vzrostl na 47,8 bodu z říjnové hodnoty 47,3 bodu. Navzdory zlepšení zůstal kompozitní PMI pod úrovní 50, což představuje pátý měsíc v řadě, kdy se tento výhledový ukazatel pohybuje v oblasti kontrakce.

Maloobchodní tržby v eurozóně v říjnu zaznamenaly největší měsíční pokles v tomto roce, zatímco německá průmyslová výroba v tomto měsíci oslabila, i když méně, než se očekávalo.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj indexu nákupních manažerů v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj indexu nákupních manažerů v eurozóně za posledních 12 měsíců

České akcie: Další výrazný propad indexu PX

Pražskému burzovnímu indexu PX se “podařilo” navázat na předcházející týden a po propadu o 3,73 % oslabil v minulém týdnu o dalších 2,78 %. Nejvýraznější měrou se na propadu indexu PX podílely především akcie energetického giganta ČEZu a Komerční banky, které shodně odepsaly více než 3 % své hodnoty.

Nedařilo se však ani dalším bankovním akciím – Erste Group a MONETA – jež rovněž skončily týden v červených číslech. Ze známých akciových titulů mírně posílila pouze Kofola a to o 0,41 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku

Bitcoin se po celý prosinec obchoduje převážně do strany

Poslední výrazný pohyb na ceně Bitcoinu jsme mohli vidět v polovině listopadu, kdy se cena nejvýznamnější kryptoměny propadla vlivem krachu burzy FTX k 16 000 dolarům. Na této hodnotě se však i zastavila a v posledních týdnech měla cena Bitconu tendenci mírně stoupat a ustálila se okolo ceny 17 000 dolarů, kde se drží od začátku prosince.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Komodity: Cena ropy se propadla více než o desetinu!

WTI, neboli americká ropa West Texas Intermediate obchodovaná v New Yorku, uzavřela páteční obchodování na ceně 71,77 dolaru za barel. Americký ropný benchmark tak zakončil týden poklesem o 9,38 dolaru, tj. o 11,56 %, což z něj činí nejhorší týden od 25. března. Nejnižší hodnota seance WTI činila 70,11 dolaru, což je dno, které nebylo zaznamenáno od 21. prosince 2021. Páteční cena také znamenala, že se ropa WTI za celý rok 2022 propadla o 4,8 %. Pro srovnání, v březnu, kdy se americký ropný benchmark obchodoval těsně nad 130 dolary za barel, byla oproti ceně za začátku roku o 73 % výše.

V Londýně obchodovaná ropa Brent uskutečnila závěrečný obchod na úrovni 76,75 dolaru za barel. Za celý týden tento světový ropný benchmark odepsal 10,58 dolaru, tj. 12,11 %. Intradenní minimum ropy Brent činilo 75,14 dolaru, což je minimum, které nebylo zaznamenáno od 23. prosince 2021. V meziročním srovnání si Brent pohoršil o 1,4 % poté, co si v březnu připisoval 80% zisk, když se tehdy jeho cena vyšplhala těsně nad 140 dolarů za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Únorový futures kontrakt na zlato uzavřel obchodování na hodnotě 1 809,40 dolaru za unci. Za celý týden se však kontrakt prakticky nezměnil, když vzrostl pouze o 1,10 dolaru. Spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, se pak usadila mírně pod hranicí 1 800 dolarů – na ceně 1 796 dolarů za unci. Za celý týden spotová cena zlata klesla pouze o 4 dolary – přibližně 0,20 %.

Naopak mírně vzrostla spotová cena stříbra, když si za celý týden menší sourozenec zlata připsal zisk 0,64 %. Stříbro otevíralo týdenní obchodování na ceně 23,25 dolaru za unci, přičemž do konce týdne posílilo na cenu 23,40 dolaru.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 70,11, což je týdenní minimum ceny ropy WTI. Jedná se o nejnižší cenu americké ropy od 21. prosince 2021. Ropa WTI se tak jen těsně udržela v průběhu týdenního obchodování nad klíčovou technickou podporou na úrovni 70 dolarů.

Investovali jsme do kryptoměn. Víte, že máme kryptoměnové portfolio, do kterého jsme investovali 100 000 Kč a které transparentně monitorujeme? V letošním roce jsme utrpěli výrazné ztráty, přesto nevěšíme hlavu a trpělivě přečkáme medvědí trh. Aktuálně má naše investice zhodnocení zhruba 288 % a celkovou hodnotu 388 000 Kč! Podívejte se, jak se naší investici dlouhodobě daří.

Zdroj: cryptocompare.com
Graf vývoje naši kryptoměnové investice
Graf vývoje naši kryptoměnové investice

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.