Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (22. – 26. února) – Návrat obav a volatility na světové burzy

Burza s odstupem (22. – 26. února) – Návrat obav a volatility na světové burzy

Závěr měsíce února potvrdil pocit vzrůstajících obav na burze. Důvodů je hned několik: strach z inflace, zvýšení úrokových sazeb, nové mutace koronaviru, pomalá rychlost pří očkování populace i riziko lockdownů v mnoha zemích. Tento seznam důvodů jistě není úplný. V neposlední řádě trh zaplavila spousta nováčků díky aplikaci Robinhood. A aféra GameStop nám připomněla, že mnoho zkušených vlků se bude snažit situaci využít k různým manipulacím trhu. Rozhodnout se v dnešní době investovat do akcií připomíná chůzi po velmi tenkém ledě. Jak tedy projít těmito nástrahami?

Sektorová rotace a důležitost volby

V podstatě od začátku roku 2021 se hovoří o sektorové rotaci, tzn. pomalém odklonu od technologických akcií k těm cyklickým. Tento pohled na trhy předpokládá brzké otevření ekonomik a návrat k víceméně k normálnímu životu. Nejbohatší vrstvy obyvatel, ale i střední třída nahromadila na svých účtech značnou hotovost, protože nebylo kde peníze utratit.

Právě tato hotovost a chuť utrácet po skoro roce pobytu doma má způsobit začátek nového cyklu růstu spotřeby. Jistě nikdo neví, kdy k tomuto dojde, ale například v Izraeli se brzo začne život vracet do normálních kolejí.

Z tohoto důvodu začínají růst cyklické akcie a hlavně akcie přímo či nepřímo navázané na komodity, které zažily v posledních dvou měsících strmý růst. Jenže nepůjde o obecný návrat k cyklickým akciím. Určitě nebude platit, že poroste celý sektor cyklických akcií na úkor těch technologických. Investoři si budou muset velmi pečlivě vybírat, protože ne všechny cyklické akcie se zotaví. Jistě budeme svědky krachů několika zavedených firem, až se státy rozhodnou zastavit veškerou pomoc firmám. I mezi cyklickými akciemi je hodně tzv. zombie firem. Ty budou mít obrovské problémy ve chvíli, kdy se začnou zvedat úrokové sazby.

Předražené technologické akcie

Kdo chtěl vydělat pořádný balík peněz, po březnovém výprodeji koupil akcie technologických firem.

Za několik měsíců si investor přišel na desítky a někdy i více než sto procent zisku. To však přestalo platit vstupem do roku 2021. Investoři si uvědomili, že žádná cena neroste do nekonečna. Mnoho technologických firem má absolutně nereálný poměr P/E. Jen namátkou společnost Booking 1879, Tesla 1086, Gillead 1077, Zoom Video 260. To platí i pro akcie GAFAM: Apple 32, Microsoft 34, Amazon 74, Alphabet 35 a Facebook 25. Tyto firmy jistě budou nadále organicky růst, ale jen těžko se jim podaří zopakovat stejný růst jako v roce 2020.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Tesla! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Proto investoři začínají pomalu stahovat své peníze a poohlížet se po jiných akciích anebo způsobu investování. Dramatické výprodeje jsme zažili na konci měsíce února.

Za jeden týden zaznamenaly velké ztráty tyto akcie: Baidu – 16 %, Tesla – 13 %, Zoom Video – 10,4 %, PayPal – 9 %. I zde však bude platit to stejné jako pro cyklické akcie. I v technologickém sektoru budou existovat firmy, které silně porostou i nadále, a jiné budou mít závažné problémy.

Již nebude platit pravidlo, že koupě jakékoliv technologické akcie se vyplatí.

Indexy: Červená lázeň

Poklesy a výprodeje zasáhly všechny světové trhy. Asie byla zasažena velmi silně. Japonský Nikkei opustil své historické hodnoty a odepsal 3,5 % za týden. Nedařilo se mu především v pátek 26. února, kdy ztratil 4 %. Bude zajímavé sledovat, zda výprodeje na japonském indexu budou pokračovat i v měsíci březnu. Hongkongská burza ztratila 5,3 %. Burza v Šanghaji se taktéž propadla do hlubokých ztrát – 5,1 %.

Evropa vzdorovala negativní náladě lépe. Důvod je jednoduchý, evropské akciové indexy obsahují relativně málo firem zaměřených na informační technologie, a naopak zde najdeme hodně cyklických akcií a to zejména bank. Francouzský CAC40 zaznamenal ztrátu 1,22 %. Německý Dax odepsal 1,48 %. Britský FTSE měl největší ztrátu 2,12 %.

Stejnou situaci nalezneme i v zámoří. Indexy, které mají méně technologických firem, si vedly lépe. Průmyslový Dow Jones ztratil 1,78 %. S&P 500 odepsal 2,45 %. Nejhůře dopadl technologický Nasdaq-100, který se propadl do obrovské ztráty 4,92 %.

Firemní zprávy: Propad na Palantiru je příležitostí k nákupu?

Jednou z nejzajímavější akcií, která se specializuje na oblast Big data, je bezesporu společnost Palantir. Společnost byla založena již v roce 2003 technologickým guru Peterem Thielem. Firma i nadále zůstává obestřena tajemstvím a to zejména díky spolupráci s CIA. Na americkou burzu však vstoupila až 30. září 2020. Titulu se velmi dařilo. Od vstupní hodnoty 10 dolarů za kus se dostala až na 45 dolarů v lednu. Po oznámení výsledků za poslední čtvrtletí akcie ztratila 17 %.

Načítání
Načítání
Koupit akcie PLTR! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tento propad mnoho investorů využívá k nákupu. Fondy ARK Innovation ETF a ARK Next Generation Internet ETF nakoupily 6,8 milionu kusů Palantiru. Objemy obchodů na Palantiru jsou nyní velmi vysoké. Dění na Palantiru bude ještě zajímavé, protože diskusní skupina na Redittu o této akcií je velmi početná. V poslední době klíčové slovo Palantir předběhlo GameStop i AMC na tomto fóru.

Komodity: Vybírání zisků

V podstatě všechny komodity zažily hluboký propad v pátek 26. února. Zemní plyn odepsal za jediný týden přes 9 %. Platina ztratila 8 %. Nikl odepsal přes 5 %. Tradiční drahé kovy si vedly taktéž špatně. Zlato se dostalo na hodnotu 1732 dolarů za unci a stříbro se obchodovalo na hodnotě 26,6 dolarů za unci.

Jak vysvětlit tyto výprodej, když jsme říkali, že nejistota na světových trzích spíše roste? Nabízí se následující vysvětlení: investoři stahuji hotovost a to ze dvou důvodů. První je příprava hotovosti k nákupům akcií v případě, že světové trhy se budou propadat i nadále.

Druhým důvodem je příprava hotovosti ke snížení ztráty způsobené na technologických titulech. Závěr zůstává stejný.

Jednodenní nebo týdenní poklesy prozatím neznamenají změnu dlouhodobého trendu. Ten zůstává růstový pro většinu komodit.

Komodity: Ropa neudržela skvělý týden

Páteční výprodej zasáhl i ropu. I přesto, že poslední páteční den ropa odepsala přes 2 %, z pohledu celého týdne zůstala v černých číslech. Americká lehká ropa se obchodovala za 61,2 dolarů za barel. Ropa Brent se prodávala za 64,4 dolarů za barel. I kdyby v budoucnu ropa klesla o pár procent, nesmíme zapomenout, že hladina 60 dolarů za barel je velmi výhodná pro celé ropné odvětví a pro státy, které jsou závislé na produkci ropy.

O tom jak se cena ropy bude vyvíjet v měsíci březnu, velmi napoví setkání zemí OPEC, které se bude odehrávat 3. a 4. března.

Slovo závěrem: Dobře vybírejte svoje akcie

Nyní nás čeká několik perných měsíců, kdy zažijeme mnoho volatility na světových trzích. Jak jsme již několikrát naznačili, období, kdy všechno rostlo je už za námi.

Aby investor byl v zisku, nebude již stačit kupovat vše, co se nabízí.

Investor bude naopak muset hledat jednotlivé tituly, které jsou podhodnocené a mají velký potenciál k růstu, až se situace vrátí k normálu. Z cyklických akcií budou v trendu především firmy zaměřené na ropný průmysl, těžbu kovů a možná i banky si přijdou na své, pokud se podaří politikům a guvernérům centrální bank odvrátit nebezpečí řetězových krachů.

Které cyklické akcie budou podle vás růst v následujících měsících?

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.