Hezký den, vážení čtenáři! V týdnu, který se vyznačoval výraznými výkyvy na světovém trhu, zaznamenal americký akciový trh pokles, který byl výrazně ovlivněn poklesem akcií technologických gigantů Apple a Nvidia.
Mezitím evropské akciové trhy zaznamenaly převážně propad v důsledku obav, že by zvýšení úrokových sazeb mohlo potenciálně zpomalit ekonomiku.
Také byla zahájena roadshow k letošnímu největšímu chystanému IPO a dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk se stala nejhodnotnější evropskou společností. Jako obvykle jsme se však podívali i na kryptoměnový a komoditní trh, kde se toho rovněž odehrálo nemálo zajímavého. Nenechte si ujít novinky z finančních trhů, rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.
Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.
Americké akcie táhly dolů Apple a Nvidia
Americké akcie během svátečního zkráceného týdne uzavřely na nižší úrovni, protože některé pozitivní ekonomické signály vedly ke zvýšení úrokových sazeb dluhopisů. Růstovým akciím se dařilo lépe než hodnotovým a akcie s velkou tržní kapitalizací překonaly akcie s malou tržní kapitalizací větším rozdílem.
Část poklesu způsobil propad akcií Apple, které jsou nejvýznamnější komponentou v indexu S&P 500, po zprávě, že čínští vládní zaměstnanci již nebudou moci používat telefony iPhone. Investory také mohly odradit zprávy, že připravovaný iPhone 15 bude výrazně dražší než současné modely. Na indexy působil také pokles akcií společnosti Nvidia a dalších výrobců čipů. Trhy byly v pondělí zavřené v souvislosti se svátkem práce.
Výraznou událostí se zdála být zpráva Institutu pro řízení dodávek o srpnové aktivitě v sektoru služeb, která nečekaně vyskočila na nejvyšší úroveň od února. Zpráva naznačila, že nové zakázky rostly rychlejším tempem, ačkoli objem nevyřízených zakázek prudce poklesl, a zásoby výrazně vzrostly. Zdravé zůstaly i exportní zakázky, ačkoli v průběhu týdne vzrostly obavy z prudkého zpomalení čínské ekonomiky.
Americké mzdy klesají a pracovní místa se shánějí hůře
V červenci Walmart snížil hodinovou mzdu pro nové zaměstnance na nejnižší možnou úroveň a také požádal některé ze svých 16 tisíc lékárníků, aby pracovali méně hodin. Od roku 2022, kdy byl americký trh práce rozpálený do ruda a pracovních míst byl dostatek, se tak situace výrazně změnila.
Minulý měsíc se na trhu práce začaly objevovat trhliny, když počet volných pracovních míst v USA podle červencové zprávy Job Openings and Labor Turnover Survey klesl na nejnižší úroveň za poslední dva roky.
V srpnu míra nezaměstnanosti vyskočila výše, než se očekávalo, a na trh práce vstoupilo více pracovníků (736 tisíc – viz minulá burza s odstupem), což je známkou slabší ekonomiky.
Zpomalení napříč (pracovními) místy: Z 20 tisíc pracovních nabídek, které byly letos zveřejněny na portálu ZipRecruiter (“americké Jobs.cz”), byla většina placená méně než v předchozím roce. V roce 2022 tomu bylo naopak – většina pracovních míst se nabízela za více peněz než v roce 2021. Mezi obory, které zaznamenaly největší snížení, patří technologie, cestování a doprava – u řidičů nákladních automobilů se nabídková mzda snížila dokonce o 47,1 %.
Největší vstup na burzu tohoto roku za rohem. Ocenění společnosti Arm stanoveno na 52 miliard dolarů
Společnost Arm Holdings Ltd. patřící skupině SoftBank v úterý zahájila roadshow ke své velkolepé primární veřejné nabídce akcií (IPO) a snaží se přesvědčit investory, že má v rámci největšího letošního primárního prodeje akcií hodnotu až 52 miliard dolarů.
Arm zahájil svou roadshow v Baltimoru, kde sídlí vlivný správce aktiv T Rowe Price, což podtrhuje význam správce fondů při velkých IPO. T Rowe Price byl kotevním investorem některých největších burzovních úpisů, včetně debutu výrobce elektromobilů Rivian, který byl při IPO v roce 2021 oceněn na 66,5 miliardy dolarů. IPO společnosti Arm je od té doby zdaleka největší.
SoftBank nabízí 95,5 milionu akcií společnosti Arm za 47 až 51 dolarů za kus a chce získat až 4,87 miliardy dolarů. Navrhované rozpětí by ji ocenilo na 48 až 52 miliard dolarů. Ocenění, kterého chce Arm dosáhnout, však představuje pokles oproti ocenění ve výši 64 miliard dolarů, za které SoftBank minulý měsíc získala 25 % podíl, který ve společnosti ještě nevlastnila.
I s tímto skromnějším oceněním by však SoftBank dopadla lépe než s transakcí za 40 miliard dolarů, jejímž prostřednictvím chtěla prodat Arm společnosti Nvidia a od které loni upustila kvůli odporu antimonopolních úřadů. Japonskému konglomerátu zůstane po uzavření nabídky 90,6 % kmenových akcií společnosti Arm.
Evropské akcie většinově klesaly
Panevropský index STOXX Europe 600 skončil týden stejně jako většina hlavních evropských indexů v záporu, když ztratil necelé procento hodnoty. Na vině jsou zejména obavy, že zvýšené úrokové sazby mohou vést ke zpomalení ekonomiky. Z hlavních akciových indexů německý DAX klesl o procento, francouzský index CAC 40 ztratil 1,25 % a italský FTSE MIB se propadl o přibližně 1,5 %. Britský index FTSE 100 si jediný nepatrně polepšil.
Výnosy německých a italských desetiletých státních dluhopisů se zvýšily v důsledku obav o ekonomiku eurozóny. Ve Spojeném království výnosy desetiletých státních dluhopisů skončily výše, ale ustoupily ze svých maxim z poloviny týdne.
Růst eurozóny revidován směrem dolů, německá průmyslová produkce opět klesá
Řada ekonomických údajů přinesla další signály, že ekonomika eurozóny se nadále potácí. Hrubý domácí produkt (HDP) bloku vzrostl ve druhém čtvrtletí pouze o 0,3 %, když pokles vývozu přispěl k revizi původního odhadu Eurostatu, který předpokládal expanzi o tři desetiny. Objem maloobchodních tržeb v eurozóně v červenci meziročně klesl o 0,2 %, což odráželo slabší nákupy pohonných hmot do automobilů.
Morálka investorů v eurozóně se na začátku září snížila více, než se očekávalo, přičemž index Sentix se propadl na -21,5 ze srpnových -18,9 bodu. Sentix uvedl, že na negativní náladu silně působí prohlubující se zpomalení v Německu. Německá průmyslová výroba v červenci klesla již třetí měsíc po sobě, a to o více než očekávaných 0,8 % meziročně. Pokles byl způsoben 9% poklesem ve výrobě automobilů.
Novo Nordisk sesadil LVMH z pozice evropské jedničky
Tento týden Novo Nordisk, dánská společnost vyrábějící léky na hubnutí Ozempic a Wegovy, předstihla LVMH, mateřskou společnost Luis Vuitton, a stala se největší evropskou společností podle tržní kapitalizace. Ta by se přitom mohla ještě zvýšit, až se Wegovy stane dostupným pro více než miliardu lidí s obezitou po celém světě – společnost JPMorgan zdvojnásobila svůj odhad velikosti trhu s obezitou na 71 miliard dolarů v tržbách do roku 2032.
Tento týden Wegovy konečně dorazil do Velké Británie za ceny 5x nižší než v USA – dobrá zpráva pro více než 50 tisíc Britů, kteří se zapsali na čekací listiny před uvedením léku na trh.
Mezinárodní konkurence však nespí a zejména čínské společnosti pracují na levnějších “napodobeninách” léků na hubnutí.
Wegovy by mohl mít dokonce i širší využití: Nedávná studie ukázala, že Wegovy snižují riziko infarktu a mrtvice u pacientů s nadváhou nebo obezitou o 20 % – a mohl by dokonce snížit touhu po alkoholu, amfetaminu a opioidech. Někteří vědci jsou dokonce optimističtí ohledně schopnosti těchto léků léčit Alzheimerovu chorobu, syndrom polycystických vaječníků a další poruchy.
Bankovní akcie táhly Pražskou burzu do výrazné ztráty
Pražská burza zakončila týden ztrátou 1,60 %, když index PX jenom v pátek oslabil o více než procento na 1322 bodů. Klesaly téměř všechny tituly s výjimkou akcií Philip Morris.
Největší propady pak zaznamenaly v pátek banky, které negativně reagovaly na páteční rozhodnutí ČNB zrušit od října úročení povinných rezerv – tento krok může mít na hospodaření bank výrazně negativní dopad.
V týdnu se vůbec nejhůře dařilo akciím Komerční banky, které ztratily více než 3 % – jenom v pátek oslabily o 2,3 % a akciím ČEZ, které navzdory pátečnímu růstu za celý týden oslabily o téměř 3 %. Výrazné ztráty v týdnu zaznamenaly i další české bankovní akcie.
Bitcoin i Ethereum už tři týdny stagnují
Bitcoin a Ethereum se kolem nedělního poledne obchodují s mírně nižšími cenami než před sedmi dny. Největší světová kryptoměna se aktuálně obchoduje za 25 720 dolarů, což je v průběhu týdne pokles o zhruba procento, zatímco její nejbližší konkurent klesl o 0,3 % a obchoduje se za 1 631 dolarů.
Beze změn se v týdnu obchodovala i řada dalších předních kryptoměn. V ceně žádné z třiceti největších kryptoměn podle tržní kapitalizace nedošlo oproti minulému týdnu k výrazným změnám, s výjimkou kryptoměny Stellar, jejíž cena vzrostla o přibližně 7 %.
Oproti ospalým předchozím 14 dnům bylo tentokrát zveřejněno i několik zásadních zpráv:
Skupina London Stock Exchange oznámila, že využívá technologii blockchain k vybudování burzy nabízející tokenizované verze tradičních finančních aktiv.
Člen výkonné rady Evropské centrální banky Fabio Panetta si vzal na mušku stablecoiny vydávané soukromými společnostmi, jako je PayPal, která minulý měsíc spustila vlastní dolarový PayPal USD (PYUSD). Ve svém projevu uvedl, že jeho hlavní kritika PYUSD a podobných mincí spočívá v tom, že “soukromí poskytovatelé platebních služeb, včetně společnosti PayPal, nemají žádnou motivaci omezovat vydávání stablecoinů, které poskytují. Právě naopak: jejich cílem je rozšířit svou zákaznickou základnu a získat podíl na trhu”.
Kryptoměnám nakloněný platební gigant Visa uvedl, že nyní rozšířil své možnosti vypořádání o USDC na blockchainu Solana. Společnost také oznámila, že spolupracuje s Worldpay a Nuvei, aby jim umožnila vypořádání plateb pomocí USDC namísto fiat měn.
Rada pro finanční účetní standardy (FASB) – uznávaná Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) jako určený tvůrce účetních standardů pro veřejné společnosti – jednomyslně odhlasovala změnu způsobu, jakým společnosti zveřejňují držbu kryptoaktiv. Nové standardy by měli přinést větší transparentnost obchodů. Revidovaná pravidla vstoupí v platnost v roce 2025.
Mezinárodní měnový fond (MMF) a Rada pro finanční stabilitu (FSB), která dohlíží na rizika v rámci skupiny G20, ve čtvrtek vydaly bílou knihu, v níž nastínily své plány na koordinovaný postup s cílem zajistit, aby existovala “komplexní politická a regulační reakce pro kryptoaktiva, protože je nezbytné řešit rizika kryptoaktiv pro makroekonomickou a finanční stabilitu”.
Ceny ropy se usadily na desetiměsíčním maximu, protože Saúdská Arábie a Rusko prodloužily omezení dodávek
Ceny ropy v týdnu vzrostly na nejvyšší hodnotu od listopadu poté, co Saúdská Arábie a Rusko prodloužily dobrovolné omezení dodávek až do konce roku. To investory znepokojilo kvůli možnému nedostatku v době nejvyšší poptávky v zimě.
Investoři očekávali, že Saúdská Arábie a Rusko prodlouží dobrovolné škrty do října, ale tříměsíční prodloužení bylo nečekané.
Futures na ropu Brent vzrostly o 2 % a usadily se na ceně 90,47 dolaru za barel, čímž poprvé od týdne končícího 18. listopadu 2022 uzavřely nad hranicí 90 dolarů. Futures na americkou ropu West Texas Intermediate (WTI) posílily o necelá 2 % a usadily se na ceně 87,30 dolaru za barel, což je rovněž 10měsíční maximum.
Zlato po třech týdnech růstu tentokrát přibližně procento ztratilo. Nejaktivnější prosincový futures kontrakt na zlato na newyorské burze Comex uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 1 942,20 dolaru. Spotové zlato, které sleduje fyzické obchody se zlatem v reálném čase a je některými obchodníky se zlatem sledováno pozorněji než futures, se usadilo na ceně 1 919 dolarů.
Stříbro rovněž skončilo v záporu, ale opět se potvrdilo, že je více volatilní než jeho větší sourozenec. Během týdne se spotová cena stříbra propadla až pod 23 dolarů za unci, což znamená pokles o více než 5 %.
Jako číslo týdne volíme 52. Až na tolik miliard dolarů by mělo ocenit společnost Arm připravované IPO. Jedná se o největší primární nabídku akcií od roku 2021. Po upsání necelých 10 % akcií, by měl i nadále zůstat majoritním akcionářem dosavadní vlastník – japonský konglomerát Softbank.
Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord server, kde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.
Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.