Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Kybernetická bezpečnost táhne. CrowdStrike a Okta šokovaly trh. Co se stalo?

Publikováno
Burza s odstupem: Kybernetická bezpečnost táhne. CrowdStrike a Okta šokovaly trh. Co se stalo?
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Americké akcie zažily růst díky povzbudivým signálům ohledně inflace, což pomohlo hlavním americkým benchmarkům zakončit týden s výraznými zisky. Překvapivý pokles počtu volných pracovních míst za červenec – nejnižší od března 2001 – a vyšší míra nezaměstnanosti, která dosáhla 17měsíčního maxima 3,8 %, náladu na trhu neztlumily.

Mezitím firmy zabývající se kybernetickou bezpečností – CrowdStrike a Okta – vykázaly působivé výsledky hospodaření, což jejich akcie vyneslo o více než 10 % výše. Výše skončily týdenní obchodování i evropské akcie a naopak se nedařilo těm českým. Kromě toho jsme se však v našem týdenním shrnutí jako obvykle zaměřili i na kryptoměny a nejvýznamnější komodity. Pokud vás tedy zajímá více, jste na správném místě, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie rostly díky zmírnění obav z inflace

Nadějné inflační signály pomohly hlavním americkým benchmarkům zakončit týden se solidními zisky, přestože americké akcie uzavřely první záporný měsíc od února. Snížení úrokových sazeb dluhopisů bylo po většinu týdne impulsem zejména pro růstové akcie, neboť snížilo implikovaný diskont z budoucích zisků. Lépe se pak dařilo akciím s menší kapitalizací, čímž drobně snížily svou ztrátu ve výkonnosti za akciemi s velkou kapitalizací, kterou nabraly od počátku roku.

V tomto týdnu se zdálo, že špatné zprávy pro ekonomiku byly považovány za dobré zprávy pro ceny akcií. V úterý index S&P 500 zaznamenal nejlepší jednodenní růst od června po zprávě, že počet volných pracovních míst v červenci nečekaně klesl o 338 000 a dosáhl nejnižší úrovně od března 2001.

Objemy obchodů se na konci měsíce zvýšily, ale aktivita na trhu zůstala obecně utlumená, protože se blížil konec letní prázdninové sezóny. Toto pondělí pak budou trhy uzavřeny v souvislosti se svátkem práce.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023

Míra nezaměstnanosti dosáhla 17měsíčního maxima. Co to znamená pro fed?

Páteční ostře sledovaná zpráva o mzdách mimo zemědělství potvrdila uvolnění podmínek na trhu práce. Ministerstvo práce oznámilo, že zaměstnavatelé v srpnu vytvořili 187 000 nových pracovních míst, což bylo mírně nad konsenzuálním očekáváním, avšak přírůstky za předchozí dva měsíce byly revidovány o 110 000 míst směrem dolů. Průměrný hodinový výdělek se za měsíc rovněž zvýšil pouze o 0,2 %, což bylo jen o málo méně, než se očekávalo. Nejpozoruhodnější je asi to, že míra nezaměstnanosti se vyšplhala z 3,5 % na 3,8 % a dosáhla tak nejvyšší hodnoty od února 2022.

I když trh práce zpomalil, zdálo se, že roste naděje, že se ekonomika v roce 2023 vyhne výraznému zpomalení. Ve čtvrtek ministerstvo obchodu oznámilo, že osobní výdaje v červenci vyskočily o 0,8 %, což bylo nad očekávání a výrazně nad 0,2% růstem spotřebitelských cen během měsíce. V pátek Institut pro řízení dodávek oznámil, že jeho ukazatel výrobní aktivity – ačkoli stále naznačuje pokles v tomto odvětví – nečekaně vystoupal na nejlepší úroveň od února. Ukazatel celkové podnikatelské aktivity rovněž překvapil růstem.

Tyto údaje jsou bedlivě sledovány federálním rezervním systémem, který v červenci zvýšil sazby na nejvyšší úroveň za posledních 22 let a předseda Fedu Jerome Powell minulý týden naznačil, že je centrální banka připravena je letos dále zvýšit. Výše zmíněné údaje tomuto scénáři nahrávají.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby amerického Fedu
Vývoj výše základní úrokové sazby amerického Fedu

Kybernetická bezpečnost táhne: Akcie CrowdStrike a Okta si připsaly v týdnu značné zisky

Akcie společností CrowdStrike Holdings a Okta ve čtvrtek posílily každá o více než 10 % poté, co obě firmy zabývající se kybernetickou bezpečností vykázaly lepší než očekávané čtvrtletní výsledky díky silné poptávce po jejich produktech.

CrowdStrike překonal odhady, když ve středu pozdě večer oznámil, že jeho tržby vyskočily o 37 % na 731,6 milionu dolarů a čistý zisk se ve druhém čtvrtletí více než zdvojnásobil na 180 milionů dolarů díky silnému růstu předplatného jeho cloudových služeb na ochranu dat a identity. Silný růst příjmů z předplatného pomohl také společnosti Okta zvýšit tržby o 23 % na 556 milionů dolarů, zatímco čistá ztráta se snížila na 111 milionů dolarů.

Akcie společnosti CrowdStrike ve čtvrtek vzrostly o 10 % až na 164,41 dolaru a týdenní obchodování zakončily na ceně 161 dolarů (11% týdenní zisk). Od začátku roku tyto akcie vzrostly o více než 56 %. Akcie Okta pak během týdne vzrostly dokonce o 20 % a od začátku roku si připisují 24% zisk.

Ostatní firmy zabývající se kybernetickou bezpečností se rovněž obchodovaly výše, k čemuž společnosti CrowdStrike a Okta přispěly. Společnost Zscaler vzrostla o 5 %, akcie společnosti Palo Alto Networks mezitím ve čtvrtek vzrostly o téměř 2 %. Stalo se tak poté, co akcie společnosti minulý týden během jediné seance vyskočily o 15 %, když její silná prognóza zmírnila obavy ze zpomalení kybernetického sektoru.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CRWD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie rovněž skončily v zelených číslech

Index STOXX Europe 600 skončil o 1,34 % výše díky naději, že úrokové sazby brzy dosáhnou svého vrcholu a že recese, i když je možná, bude pravděpodobně jen mírná a krátkodobá. Zdálo se, že akcie také povzbudily snahy Číny o podporu její ekonomiky. Hlavní akciové indexy ve Francii, Německu, Itálii a Velké Británii také rostly, přičemž nejvýrazněji k růstu panevropského indexu přispěly italské a francouzské akcie, které stouply o víc než 1,5 %.

Výnosy evropských státních dluhopisů se snížily, protože údaje o jádrové inflaci a komentáře tvůrců měnové politiky naznačovaly, že se Evropská centrální banka možná blíží ke konci cyklu zpřísňování měnové politiky. Výnosy desetiletých státních dluhopisů vydaných Francií a Německem se snížily. Měkčí ekonomické údaje pak stlačily výnosy desetiletých státních dluhopisů Spojeného království do blízkosti měsíčního minima.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023

Nestlé, Unilever a Pepsico odmítly podpořit francouzskou vládu v boji s rostoucími cenami potravin

Francouzský ministr financí uvedl, že uzavřel dohodu s maloobchodními prodejci a dodavateli potravin, aby pomohli v boji proti inflaci. Jmenoval však společnosti, které odmítly spolupracovat – Unilever, Nestlé a PepsiCo.

Po dvou dnech jednání s manažery a zástupci 75 velkých maloobchodních řetězců a výrobců Bruno Le Maire ve čtvrtek uvedl, že se společnosti zavázaly zmrazit nebo snížit ceny 5 000 výrobků denní potřeby.

Stejně jako většina evropských vlád chce Paříž snížit ceny potravin a dalších základních produktů, protože maloobchodníci varují, že francouzští spotřebitelé kvůli vysokým životním nákladům omezují nákupy základního zboží.

Srpnové údaje o francouzské inflaci zveřejněné ve čtvrtek ukázaly, že inflace u potravin – ačkoli se již pátý měsíc po sobě snižuje z vrcholu na začátku tohoto roku – stále dosahuje 11,1 %, což je více než dvojnásobek celkové míry inflace.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace ve Francii za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace ve Francii za posledních 12 měsíců

UBS vykázala rekordní kvartální zisk 29 miliard dolarů

V červnu se švýcarské bance UBS podařil skvělý obchod, když koupila krachující 167 let starou Credit Suisse. Jednalo se o jednu z největších fúzí v globálních financích, přičemž investoři vidí ve fúzi šanci pro UBS ovládnout byznys péče o bohatství světové elity.

Díky této dohodě vykázala UBS rekordní čtvrtletní zisk 29 miliard dolarů a její akcie od té doby vzrostly o téměř 37 %. Nyní se obchodují na nejvyšší úrovni od doby, kdy byla zachráněna v době finanční krize v roce 2008.

Stalo se tak díky obrovskému účetnímu zisku, který vznikl z rozdílu mezi tím, co UBS za Credit Suisse zaplatila, a tím, jakou měla hodnotu (což představovalo výrazný rozdíl). Nyní UBS plánuje snižovat náklady o 10 miliard dolarů, kvůli čemuž hodlá propustit 3 tisíce zaměstnanců.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie UBS Group Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

České akcie opět ve ztrátě

Pražská burza již druhý týden v řadě klesala, přičemž index PX tento týden odepsal 0,75 % své hodnoty a skončil týdenní obchodování na hodnotě 1 341 bodů.

Žádný z námi sledovaných titulů nedosáhl v tomto týdnu zisku, pouze akcie Philip Morris zůstaly na svém. Více než procento pak ztratily bankovní akcie – akcie Komerční banky ztratily přibližně 1,5 % a akcie Monety více než 2 %. Navzdory negativnímu týdnu se stále všechny významné tituly Pražské burzy obchodují v kladných číslech.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023

Bitcoin skončil navzdory výraznému úternímu růstu ve ztrátě

Většina z třiceti největších kryptoměn podle tržní kapitalizace zaznamenala za posledních sedm dní zanedbatelné ztráty nebo zisky. Bitcoin se kolem nedělního poledne obchoduje na ceně 26 119 dolarů, což je v podstatě stejná úroveň, na jaké byl minulý týden.

Nejpopulárnější kryptoměna v úterý krátce vzrostla poté, co soudce zastupující americký odvolací soud pro obvod D.C. nařídil přezkoumání zamítnutí žádosti Komise pro cenné papíry (SEC) o spotový ETF na Bitcoin ze strany správce kryptoaktiv Grayscale. Soud uvedl, že SEC neposkytla “koherentní vysvětlení” zamítnutí.

Ethereum zaznamenalo nevýznamnou týdenní ztrátu lehce přes procento a kolem nedělního poledne se obchodovalo za 1 650 dolarů. Veškeré intratýdenní zisky, kterých Bitcoin a Ethereum dosáhly, byly v pátek vymazány, protože odvětví reagovalo na zprávu, že SEC potřebuje více času na schválení nebo zamítnutí 6 žádostí o Bitcoin ETF.

Prakticky všechny ostatní přední kryptoměny mají přibližně stejnou cenu jako předcházející víkend s výjimkou Toncoinu, který vyletěl o 25 %. Býčí dynamiku Toncoinu lze přičíst rozvoji ekosystému TON. Nadace TON, která se oddělila od Telegramu za účelem vývoje TON, nedávno vydala webový obchod s aplikacemi zaměřený na Telegram3.0 a spustila komunitní iniciativu Believers.ton na podporu rozvoje ekosystému.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání

Ceny ropy rostou poté, co údaje z USA ukazují na omezenou nabídku ropy

Ceny ropy v týdnu výrazně vzrostly, protože údaje americké vlády ukázaly menší než očekávané zásoby ropy. Zásoby ropy v USA se v minulém týdnu snížily o 10,6 milionu barelů na 422,9 milionu barelů. Analytici přitom očekávali pokles o 3,3 milionu barelů.

Listopadový futures kontrakt na ropu Brent si připsal 5,5 % a zakončil týdenní obchodování lehce pod cenou 89 dolarů za barel. Americká ropa WTI pak zdražila během týdne hned o 7 % a týdenní obchodování zavírala na ceně 85,90 dolarů za barel. Za poslední tři měsíce zdražily Brent a WTI o 16, respektive 17 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Zlato si již třetí týden po sobě připsalo zisk více než 1 %. Nejaktivnější prosincový futures kontrakt na zlato na newyorské burze Comex uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 1 966,20 dolaru. Spotové zlato, které sleduje fyzické obchody se zlatem v reálném čase a je některými obchodníky se zlatem sledováno pozorněji než futures, se usadilo na ceně 1 940 dolarů. Cena stříbra, po více než 6% růstu předcházející týden, tentokrát stagnovala a jen nepatrně klesla na 24,15 dolaru za unci.

Číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 20. Akcie společnosti Okta, která se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost, během týdne vzrostly o více než 20 %. Stalo se tak poté, co společnost vykázala lepší než očekávané hospodářské výsledky. Velmi pozitivně se dařilo i další akciím z tohoto odvětví.

Nedávno jsme také otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎