Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (31. srpna – 4. září) – Korekce technologických firem a pád Tesly?

Publikováno
Burza s odstupem (31. srpna – 4. září) – Korekce technologických firem a pád Tesly?

Již v několika předchozích dílech našeho seriálu burzy s odstupem jsme varovali před nadcházející korekcí. Trh se díky exponenciálnímu růstu hlavně amerických technologických společností, které byly brány investory jako bezpečný přístav během korona krize, velmi rychle vrátil na vysoké hodnoty. Některé indexy si sáhly dokonce na své rekordní hodnoty.

Rekordy se překonávaly, i když ekonomika ještě jede na půl plynu. HDP všech států zaznamenalo největší pokles v jejich novodobé historii. Obchodování 3 a 4 září nám připomnělo, že se dá na burze ztratit pět a více procent za jediný den.

Méně zkušení investoři by si měli být tohoto rizika neustále vědomi.  V současnosti může být více než rozumné vyhýbat se hlavně obchodování na velmi silnou páku.

Co všechno se dělo na trzích v minulém týdnu se dozvíte v tomto článku.

Přehled indexů

Poslední srpnový den si americké indexy připsaly svoje rekordní hodnoty. Následně se pak na závěr týdne propadly do ztrát. I přesto japonský index Nikkei posílil 1,4 procent. Nedařilo se však čínským burzám. Hongkongský index HSI ztratil 2,8 procent a Šanghajský index ztratil 1,4 procent.

Evropské burzy se taktéž propadly do ztrát: francouzský index CAC ztratil jedno procento, Dax pak 1,8 procent. Jižní evropské státy se pak propadly ještě více: Portugalsko odevzdalo 2,1 procent, Itálie, stejně jako Španělsko 2,4 procent.

Americká burza velmi silně korigovala. Nasdaq 100 odepsal za jeden týden ztratil 5,5 procent,  S&P500 3,9 procent a Dow Jones, který má nejmenší zastoupení technologických firem ztratil 3 procenta.

Zdroj: depositphotos.com

tesla akcie

Tesla konec expanze?

Jak ukazují indexy, nejvíc korekci odnesly technologické firmy v čele s automobilkou Tesla. Tesla byla symbolem raketového vzestupu i přes trvající krizi v celém automobilovém průmyslu.

Společnost provedla rozdělení svých akcií, jelikož se jedna její akcie blížila k hodnotám 2000 dolarů. Tato částka pak může odrazovat zejména menší investory. Z těchto důvodů se akcie rozdělily na pět kusů. V květnu se daly pořídit za 150 dolarů (přepočítáno na dnešní hodnotu splitu).

Za dva měsíce akcie investorům nabídla přes 100procentní zhodnocení. Už se zdálo, že Tesla bude zlatým dolem a jednoznačným vítězem letošního roku.

Tesla však zažila týden jak na houpačce. Po splitu svých akcií v pondělí 31 srpna Tesla zaznamenala růst přes 12 procent. Následně však oslabovala v úterý o 4,8 procent, ve středu o 5,8 procent a v čtvrtek dokonce o 9 procent. Páteční den akcie korigovaly ztráty a posílily o 2,8 procent.

Špatných zpráv pro Teslu bylo v poslední řádě několik. Druhý největší akcionář Tesly využil vysoké ceny ke zmenšení svého podílu. Tesla taktéž nebyla zařazena do indexu S&P500, i když její kapitalizace je větší než firmy, které jsou již v indexu zařazeny. I přes silnou korekci, však akcie Tesly vzhledem k začátku roku 2020 posílily o neuvěřitelných 229 procent.

Aktuální cena akcií Tesly

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Obavy analytiků o Teslu

Investor Mark Spiegel z hedgeového fondu Stanphyl Capital vyjádřil obavy, že na akcích Tesly je jedna z největších bublin v historií akciových trhů. První důvodem této bubliny je, že růst cen akcií není podpořen reálnými výsledky. Cena akcí vzrostla, avšak prodej nikoliv.

Druhým důvodem je špatné účetnictví. Automobilka sice v druhém čtvrtletí vykázala poprvé za posledních 17 let své existence zisk. Jenomže zisk 110 milionů dolarů, která firma vykázala, přišel na vrub hlavně prodeji emisních povolenek za 400 milionů dolarů. Bez tohoto prodeje by firma zůstala nadále ve ztrátě.

Poslední důvodem k obavám je vývoj v Číně. Čínský trh je pro Teslu nesmírně důležitý a prestižní. V Číně poklesl prodej vozů Tesla o 24 procent. Pokud tento velký trh ztratí svoji dynamiku, bude to s výsledky Tesly za rok 2020 velmi bledé. Tesla tak zůstává velmi spekulativní akcií pro následující měsíce.

Poznámka

TIP: Zajímáte se o automobilový průmysl v USA? Podívejte se na 5 automobilek z USA a jejich akcie.

Silný pokles ropy

Na korekci technologických titulů reagovala především ropa silným poklesem. Brent se vrátil do pásma 43 dolarů za barel a WTI se dokonce chvíli obchodovala za cenu pod 40 dolarů. I přes klesající zásoby černého zlata, obchodníci s ropou nevěří v brzké oživení ekonomiky.

Zajímavou informací pro investory mohlo být interview s ruským prezidentem Putinem, který naznačil, že ceny ropy jsou nízké a, že počítá s jejím růstem, aby získal větší polštář pro injekce do ekonomiky zasažené koronavirem.

Stejně tak Trump není s nízkou cenou spokojen. Uvidíme v následujících týdnech, zda světoví politici mají moc cenu ropy ovlivnit.

Aktuální cena ropy

Drahé kovy

Zlato a ani stříbro nevyužilo akciové korekce k růstu. Zlato se ještě víc oddálilo od psychologické hranice 2000 dolarů za unci a prodávalo se za 1935 dolarů. Stříbro se ustálilo na hodnotě 26,5 dolarů. Právě malá odezva drahých kovů naznačuje, že tato korekce nebude mít dlouhého trvání.

Aktuální cena zlata

Díky proběhlé korekci se na trh v září vrátila silná volatilita. Index strachu Vix zaznamenal růst o dvacet procent. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se s touto korekcí vypořádá trh. Nebo přesněji s jakou silou bude koupena.

Dvoudenní propad se nesmí hned vnímat jako začátek apokalypsy. I přes tuto silnou korekci trhy zůstávají ze středně dlouhodobého hlediska v růstovém kanálu. Otázkou je, zda nejsme svědky obratu investorů z technologických hodnot k akciovým titulům založených na cyklické konzumaci, které dnes jsou často podhodnoceny. Tomuto druhu akciím by měl nyní investor věnovat svoji pozornost.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎