Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Burza s odstupem (31. srpna – 4. září) – Korekce technologických firem a pád Tesly?

Burza s odstupem (31. srpna – 4. září) – Korekce technologických firem a pád Tesly?

Burza s odstupem (31. srpna – 4. září) – Korekce technologických firem a pád Tesly?

Již v několika předchozích dílech našeho seriálu burzy s odstupem jsme varovali před nadcházející korekcí. Trh se díky exponenciálnímu růstu hlavně amerických technologických společností, které byly brány investory jako bezpečný přístav během korona krize, velmi rychle vrátil na vysoké hodnoty. Některé indexy si sáhly dokonce na své rekordní hodnoty.

Rekordy se překonávaly, i když ekonomika ještě jede na půl plynu. HDP všech států zaznamenalo největší pokles v jejich novodobé historii. Obchodování 3 a 4 září nám připomnělo, že se dá na burze ztratit pět a více procent za jediný den.

Méně zkušení investoři by si měli být tohoto rizika neustále vědomi.  V současnosti může být více než rozumné vyhýbat se hlavně obchodování na velmi silnou páku.

Co všechno se dělo na trzích v minulém týdnu se dozvíte v tomto článku.

Přehled indexů

Poslední srpnový den si americké indexy připsaly svoje rekordní hodnoty. Následně se pak na závěr týdne propadly do ztrát. I přesto japonský index Nikkei posílil 1,4 procent. Nedařilo se však čínským burzám. Hongkongský index HSI ztratil 2,8 procent a Šanghajský index ztratil 1,4 procent.

Evropské burzy se taktéž propadly do ztrát: francouzský index CAC ztratil jedno procento, Dax pak 1,8 procent. Jižní evropské státy se pak propadly ještě více: Portugalsko odevzdalo 2,1 procent, Itálie, stejně jako Španělsko 2,4 procent.

Americká burza velmi silně korigovala. Nasdaq 100 odepsal za jeden týden ztratil 5,5 procent,  S&P500 3,9 procent a Dow Jones, který má nejmenší zastoupení technologických firem ztratil 3 procenta.

tesla akcie
Zdroj: depositphotos.com

Tesla konec expanze?

Jak ukazují indexy, nejvíc korekci odnesly technologické firmy v čele s automobilkou Tesla. Tesla byla symbolem raketového vzestupu i přes trvající krizi v celém automobilovém průmyslu.

Společnost provedla rozdělení svých akcií, jelikož se jedna její akcie blížila k hodnotám 2000 dolarů. Tato částka pak může odrazovat zejména menší investory. Z těchto důvodů se akcie rozdělily na pět kusů. V květnu se daly pořídit za 150 dolarů (přepočítáno na dnešní hodnotu splitu).

Za dva měsíce akcie investorům nabídla přes 100procentní zhodnocení. Už se zdálo, že Tesla bude zlatým dolem a jednoznačným vítězem letošního roku.

Tesla však zažila týden jak na houpačce. Po splitu svých akcií v pondělí 31 srpna Tesla zaznamenala růst přes 12 procent. Následně však oslabovala v úterý o 4,8 procent, ve středu o 5,8 procent a v čtvrtek dokonce o 9 procent. Páteční den akcie korigovaly ztráty a posílily o 2,8 procent.

Špatných zpráv pro Teslu bylo v poslední řádě několik. Druhý největší akcionář Tesly využil vysoké ceny ke zmenšení svého podílu. Tesla taktéž nebyla zařazena do indexu S&P500, i když její kapitalizace je větší než firmy, které jsou již v indexu zařazeny. I přes silnou korekci, však akcie Tesly vzhledem k začátku roku 2020 posílily o neuvěřitelných 229 procent.

Aktuální cena akcií Tesly

Cena akcií
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Obavy analytiků o Teslu

Investor Mark Spiegel z hedgeového fondu Stanphyl Capital vyjádřil obavy, že na akcích Tesly je jedna z největších bublin v historií akciových trhů. První důvodem této bubliny je, že růst cen akcií není podpořen reálnými výsledky. Cena akcí vzrostla, avšak prodej nikoliv.

Druhým důvodem je špatné účetnictví. Automobilka sice v druhém čtvrtletí vykázala poprvé za posledních 17 let své existence zisk. Jenomže zisk 110 milionů dolarů, která firma vykázala, přišel na vrub hlavně prodeji emisních povolenek za 400 milionů dolarů. Bez tohoto prodeje by firma zůstala nadále ve ztrátě.

Poslední důvodem k obavám je vývoj v Číně. Čínský trh je pro Teslu nesmírně důležitý a prestižní. V Číně poklesl prodej vozů Tesla o 24 procent. Pokud tento velký trh ztratí svoji dynamiku, bude to s výsledky Tesly za rok 2020 velmi bledé. Tesla tak zůstává velmi spekulativní akcií pro následující měsíce.

Silný pokles ropy

Na korekci technologických titulů reagovala především ropa silným poklesem. Brent se vrátil do pásma 43 dolarů za barel a WTI se dokonce chvíli obchodovala za cenu pod 40 dolarů. I přes klesající zásoby černého zlata, obchodníci s ropou nevěří v brzké oživení ekonomiky.

Zajímavou informací pro investory mohlo být interview s ruským prezidentem Putinem, který naznačil, že ceny ropy jsou nízké a, že počítá s jejím růstem, aby získal větší polštář pro injekce do ekonomiky zasažené koronavirem.

Stejně tak Trump není s nízkou cenou spokojen. Uvidíme v následujících týdnech, zda světoví politici mají moc cenu ropy ovlivnit.

Aktuální cena ropy

Cena za barel
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Drahé kovy

Zlato a ani stříbro nevyužilo akciové korekce k růstu. Zlato se ještě víc oddálilo od psychologické hranice 2000 dolarů za unci a prodávalo se za 1935 dolarů. Stříbro se ustálilo na hodnotě 26,5 dolarů. Právě malá odezva drahých kovů naznačuje, že tato korekce nebude mít dlouhého trvání.

Aktuální cena zlata

Cena za 1 unci
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Díky proběhlé korekci se na trh v září vrátila silná volatilita. Index strachu Vix zaznamenal růst o dvacet procent. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se s touto korekcí vypořádá trh. Nebo přesněji s jakou silou bude koupena.

Dvoudenní propad se nesmí hned vnímat jako začátek apokalypsy. I přes tuto silnou korekci trhy zůstávají ze středně dlouhodobého hlediska v růstovém kanálu. Otázkou je, zda nejsme svědky obratu investorů z technologických hodnot k akciovým titulům založených na cyklické konzumaci, které dnes jsou často podhodnoceny. Tomuto druhu akciím by měl nyní investor věnovat svoji pozornost.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo