Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (2. – 6. listopadu) – Největší překvapení amerických voleb: Nejistota znamenala růst

Burza s odstupem (2. – 6. listopadu) – Největší překvapení amerických voleb: Nejistota znamenala růst

Druhá nejdůležitější událost tohoto roku z pohledu vlivu na globální směrování finančních trhů byla po koronaviru volba amerického prezidenta. Před volbou se očekávalo všechno možné. Média předpovídala modrou vlnu. To se nestalo. Trump předpovídal, že se mu pokusí demokraté ukrást volby pomocí zfalšovaného hlasování. Trumpova předpověď vyšla v tom, že se hlasy budou přepočítávat.

Prokazatelnost masivního podvodu s hlasy je ale prozatím menší. V této variantě se očekávala silná negativní reakce, protože trhy nemají rády nejistotu. Zase překvapení, trhy rostly. V pátek sice začala americká burza slábnout pod vlivem rozporuplných zpráv, ale i tak z pohledu týdenního obchodování trhy zažily jeden z nejlepších týdnů roku 2020.

Co všechno se dělo na trzích v minulém týdnu se dozvíte v tomto článku.

Různá vysvětlení růstu

Nejvíc rozšířené vysvětlení bylo, že se nekonala předpokládaná modrá vlna napříč celými USA. Ta by znamenala radikální změnu kurzu americké politiky v ekonomických i zahraničních tématech.

Joe Biden s největší pravděpodobností vystřídá Donalda Trumpa v prezidentském úřadě. Trhy to mohou ocenit, protože Biden bude mnohem lépe předvídatelnější než Trump. Jeho politika nebude podléhat pouze momentální prezidentské intuici. Z tohoto hlediska by se v příštím volebním období měla burza stát čitelnější a nebude už tolik záviset na tweetech z Bílého domu.

Druhý faktorem je, že Biden získá křeslo amerického prezidenta, ale v ostatních amerických orgánech nebudou mít demokraté většinu. Biden tak nebude mít možnost prosadit reformy pocházející z radikálního křídla demokratů, jako vyplácení odškodného černým občanům za doby otroctví nebo zavedení nepodmíněno příjmu pro všechny.

Tyto experimenty by nepředstavitelně zatížily už tak zadlužený rozpočet a důvěra v dolar by byla značně podkopána. Bude se tedy jednat o vládnutí společně s republikány, kteří budou každý zákon bedlivě sledovat.

Burzovní indexy: Nákupní šílenství

Japonská burza si za první listopadový týden připsala 5,9 procent. Index Nikkei dosáhl hodnoty 24 325 bodů, což je nejvyšší historická hodnota od roku 1991. O japonské burze, posléze o potenciálu japonských firmách jsme psali již dříve zde.

Investice do japonských firem může být zajímavá, pokud v Bílém domě usedne Biden. I on slibuje pokračovat v tvrdých vztazích s Čínou. Taktika však bude jiná a nebude se snažit vést jednání osobně jako Trump. Biden se bude snažit v boji spíš využívat svých spojenců. A Japonsko se přímo nabízí. Pro úplnost dojdeme, že hongkongský index vrostl o 6,7 procent a Šanghajský pouze o 2,7 procent.

Evropa po dlouhé době v růstu předstihla Asii. Německý Dax 30 připsal 7,9 procent, Francouzský CAC 40 7,8 procent, Britský FTSE 100 5,8 procent. Dařilo se i vedlejším evropským burzám. Italská přidala rekordních 9,3 procent, Španělsko 6,4 procent a nejméně pak Portugalsko 2,5 procent.

Zámoří nezaostalo za Evropou. Dow Jones přidal 6,9 procent, S&P500 7,1 procenta. Vítězem se bez překvapení stál technologický NASDAQ 100, který přidal 8,8 procent. Tento index by měl taktéž být růstový i v následujících dnech. Technologičtí giganti jednoznačně stáli za Bidenem proti Trumpovi. Teď bude na něm jim jejich podporu odplatit.

Načítání
Načítání
Obchodujte u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Komodity: Ropa v mátohách a zlatu se daří

Na rozdíl o technologických firem se s příchodem Bidena do oválné pracovny smráká nad americkým ropným průmyslem. Zelené energie a tlak na snižovaní emisí a ústupu od aut s velkou spotřebou nevěští nic dobrého. I přes příslib Ruska, že nebude zvyšovat svojí produkci, se ropa Brent pohybovala na 40 dolarech a lehká ropa WTI uzavřela na 38,2 amerických dolarů. Tyto ceny nejsou dobré, protože v sobě odrážejí nízkou budoucí poptávku po černém zlatu.

Naopak drahým kovům se dařilo. Zlato se s jistotou přehouplo přes hranici 1900 dolarů za unci a začíná atakovat hranici 1950 dolarů. Stříbro vystoupilo na 25 dolarů. Důvod může být zcela pragmatický a tím je slábnoucí americký dolar.

Výsledková sezona na pražské burze: Vítěz O2

Bez většího zájmu většina firem kótovaných na Pražské burze publikovala své výsledky za třetí čtvrtletí. Toto čtvrtletí obecně dopadlo dobře, protože se ekonomika země nadechovala z prvního lockdownu. Zároveň se dá předpokládat, že závěr roku proběhne s mnoha omezeními, a výsledky firem tak zřejmě nedokáží dohnat nabranou ztrátu.

Velmi solidními výsledky překvapila telekomunikační firma O2. Zdá se, že po celém světě jsou telekomunikace doménou, která je prozatím velmi odolná vůči koronaviru. Koronavirus určitě zbrzdí zavadění sítě 5 G, telekomunikační firmy by tak mohly ušetřit za investice do této technologie.

Bankovní sektor v Praze

Ze tří bank obchodovaných v Praze se jako nejatraktivnější akcií jeví Moneta. Banka trhá rekordy ve výšce objemu hypoték. Je otázkou za jak dlouho se projeví první problémy s jejich neplacením.

Je zcela možné, že díky podpůrným opatřením banky nepocítí výpadky, ani tři měsíce po jejich ukončení. Podle tohoto odhadu by banky pocítily největší nápor někdy v létě 2021. Do té doby se mohou pokusit vyplatit dividendu za roky 2019 a 2020. To by znamenalo, že by dividendový výnos přesáhl 10 procent. Spekulaci na růst ceny této akcie značně přiživuje její management pravidelnými nákupy.

Komerční banka a Erste prozatím nevykazují tak pozitivní čísla. Erste se čistý zisk propadl o 30 procent. Dobrou zprávou pro akcionáře je potvrzení vyplacení dividend za rok 2019 a 2020 a to navzdory doporučení regulátora trhu. Komerční bance zisk klesl o 45 procent a navíc banka nenaznačila nic nového ohledně výplaty dividend.

Tyto dvě banky potvrzují současný trend v tomto sektoru. Velké banky se tedy dnes jen těžko dostávají do hledáčku investorů.

Slovo závěrem: Rozhodující týden před námi

Obchodování bude zcela jistě ovlivněno dohrou amerických voleb. Po solidním růstu finančních trhů budou muset trhy potvrdit změnu tendence. Trhy by se mohly vrátit z podzimní stagnace k růstu. Je však možné, že investoři nebudou cítit blížící se jistotu a rozhodnou se pro rychlý výběr zisků.

Solidní zisk se vypaří a trh se vrátí k tradičnímu koronavirovému přešlapování. Českému investorovi by neměly uniknout výsledky ČEZu za třetí čtvrtletí. Ty budou zprávou nejenom o stavu společnosti, ale i známkou českému průmyslu. Pokud se spotřeba elektrické energie výrazně nepropadne, tak i přes zákazy a omezení ze strany vlády se české průmyslové produkci daří.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.