Světové trhy pokračují v řešení dilematu mezi brzkým otevřením ekonomiky a strachem z nových lockdownů, protože čím dál víc států ve světě volí přísnější opatření. Trhům v rozhodování nepomohly ani dobré makroekonomické údaje. Americká ekonomika rostla o 4,3 % oproti čtvrtému čtvrtletí 2020. Původní odhad byl 4,1 %. Avšak pozitivní zprávy nemají zřejmě pozitivní účinek. Spíš naopak, protože dobré zprávy znamenají znovuotevření problému s inflací a úrokovými sazbami.
Naopak špatná zpráva o šíření Covidu je často hodnocena jako dobrá, protože se ještě minimálně několik měsíců pojede podle starých kolejí. Velmi dobrým indikátorem nám může být index Nasdaq-100, který se již nějakou dobu hledá. Pokud se mu podaří znovu nastartovat růstovou tendenci, bude to znamenat návrat problému s Covidem. Také to bude známka toho, že Covid natrvalo změní náš svět.
Indexy: Převládla červená barva
Už několik týdnu po sobě pozorujeme, že Asie dosahuje horších výsledků než Evropa. Stejně tak technologický Nasdaq-100 pomalu ustupuje. Ve skutečnosti jsem svědky stejného fenoménu a to sektorové rotace.
Technologické společnosti, které rostly během Covidu, nedosahují tak oslnivého zisku, a jejich cena není podložena fundamenty. Investoři se tak vrací k tradičním společnostem a odvětvím jako je energetika anebo strojírenství a prozatím si špatně nevede ani bankovní sektor. To se projevuje i na indexech, kdy ty evropské jsou složeny právě z těchto firem.
V Asii Hongkongský a japonský index Nikkei zaznamenaly stejnou ztrátu 2,1 %. Burza v Šanghaji negativním náladám odolávala dobře a ztratila pouze 0,4 %.
V Evropě se dařilo německé burze, která zase posunula svoje historická maxima. Dax připsal 0,8 %. V kladných číslech zůstala i burza v Londýně. Ta si připsala 0,3 %. Nedařilo se pouze francouzskému indexu CAC40. Ten ztratil 0,3 %.
V USA se taktéž potvrzuje dlouhodobě sektorová rotace. Průmyslový Dow Jones si připsal zisk 0,5 %, zatímco technologický Nasdaq-100 a S&P500 shodně odepsaly 0,25 %. Nasdaq-100 si od nového roku připsal slabých 1,95 %. To je skoro nulová čtvrtletní performance hlavně v porovnání s minulým rokem, kdy tento index dosáhl na 80 %.
Je jen otázkou času, kdy investoři projeví svoji nespokojenost a začnou se akcií z tohoto indexu zbavovat. To pak může velmi rychle přispět k prasknutí celé bubliny na technologických akciích, protože bude tlak na správce investičních fondů.
S takto malým výkonem za první čtvrtletí bude spokojeno jen velmi málo investorů.
Firemní zprávy: Solidní růst na indické společnosti Vedanta
Pro mnohé se může zdát, že investovat do indické společnosti je exotická záležitost. To však je pouhý předsudek. Akcie této společnosti se dají koupit i na burze v New Yorku, což umožní zmenšit náklady na její koupi. Provize brokerů za nákup indických akcií i nadále však zůstávají velmi vysoké.
Akcie společnosti Vedanta předvedly růst o 40 % od začátku roku. Za tímto růstem stojí růst cen kovů. Společnost Vedant je totiž prvním indickým producentem kovů jako jsou hliník, zinek nebo měď. Tyto komodity zažívají strmý růst.
To se odráží na pozitivních finančních výsledcích společnosti Vedanta. Celkový obrat indické společnost v roce 2020 byl 11,5 miliard amerických dolarů. Většinu (65 %) tohoto obratu realizuje na domácím trhu v Indii. To je další důvod, proč je tato akcie zajímavá. Indie má totiž v sobě velký růstový potenciál v následujícím desetiletí a to hlavně díky demografickému vývoji.
A to nejlepší nakonec: společnost má prozatím velmi nízký ukazatel PER, který dosahuje 10. To znamená, že akcie je podhodnocena. Je otázkou času jak dlouho, při tak strmém růstu ceny kovů?
Komodity: Ropa na horské dráze
Ceny ropy jsou naprosto nevyzpytatelné. Jejich pohyby připomínají jojo. Jeden den silný růst další den strmý pád. Celou situaci ještě víc znepřehlednila nehoda v Suezském průplavu, kde obrovská loď Ever Given několik dnů blokovala celou dopravu.
Okolo 15 % zboží z celého světa prochází tímto kanálem. Přes 370 nákladních lodí čekalo (a většina stále ještě čeká), než byl průplav zprovozněn – loď zde byla uvízlá bezmála týden. Z toho velká část jsou právě tankery s ropou. Sice už je průplav zprovozněn, ale bude trvat ještě několik dnů, než se stovky lodí z místa dostanou. Nedostatek ropy tak již tlačí na cenu černého zlata.
Ropa Brent se obchodovala na 64 dolarech za barel a ropa Brent za 60 dolarů. Právě nedostatek ropy může způsobit silný tlak na cenu, a ropa by mohla překonat rezistenci 70 dolarů a otevřít si cestu ještě k větším hodnotám.
Na druhou stranu ropu tlačí dolů negativní zprávy o uzavírání ekonomik z důvodů Covidu. Ropa a ropný průmysl teď představuje zajímavou příležitost pro krátkodobé obchody, protože velká volatilita pokračuje i nadále.
Komodity: Silná stagnace na zlatě
Zlato poslední dobou reaguje velmi podivně. Neboli na dění okolního světa nereaguje vůbec. Pohybuje se v pásmu od 1720 dolarů do 1740 dolarů. Týden zakončilo na hodnotě 1731 dolarů.
Z pohledu technické analýzy se zlato dostává do klesajícího střednědobého horizontu. Zpráva, která by zlatu pomohla, je prozatím v nedohlednu. Zlato se dostane do kurzu ve chvílí, kdy se znovu otevře téma dluhů a jejich splácení po koronavirové krizi. Stříbro zůstalo taktéž v klidovém pásmu a uzavřelo obchodování na 25 dolarech.
Slovo závěrem: Konec prvního čtvrtletí 2021
Čas na burze utíká velmi rychle. V dubnu se začnou objevovat výsledky amerických společností za první čtvrtletí. Ty by měly jen znovu potvrdit tendenci sektorové rotace. Ukáže se, že technologické firmy nejsou schopny udržet požadovaný dvouciferný růst, zatímco velké společnosti z jiných sektorů nebudou mít tak robustní růst, ale mají dostatek financí k tvorbě zisku a distribuování dividendy.
Dění na burze ukazuje, že současným klíčem k úspěchu je dobré načasování. Všichni víme, že je velká bublina na technologických akciích, ta v určitém momentě splaskne a následně budou růst aktiva nezasažené touto bublinou.
Otázka je jen kdy?
Zatím s jistotou můžeme říct, že to nebylo první čtvrtletí roku 2021.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.