Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Buffett mění svou závěť a filantropickou strategii. Co na to Bill Gates?

Věštec z Omahy změnil svou závěť. Jeho obrovité jmění nepůjde po smrti investorské legendy do fondu nadace Billa a Melindy Gatesových.

Buffett mění svou závěť a filantropickou strategii. Co na to Bill Gates?
Zdroj: flickr.com

Warren Buffett, legendární investor předseda představenstva Berkshire Hathaway, představil významnou změnu v tom, jak bude po jeho smrti rozděleno jeho obrovské jmění.

V exkluzivním rozhovoru pro Wall Street Journal 93letý investiční magnát prozradil, že upravil svou závěť. Tato revize zahrnuje významnou změnu v jeho filantropické strategii.

Navzdory změnám v jeho závěti zůstává Buffettův závazek k filantropii nezměněn. Jen v loňském roce věnoval čtyřem charitativním organizacím spravovaným jeho rodinou přibližně 870 milionů dolarů. V roce 2022 přispěl na stejné účely přibližně 750 milionů dolarů.

Po posledním kole darů Berkshire Hathaway oznámila, že Buffett stále drží 207 963 akcií třídy A a 2 586 akcií třídy B. S těmito akciemi v hodnotě zhruba 128 miliard dolarů zůstává Buffettův finanční vliv obrovský.

Aktuální vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway A

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nové rozložení dědictví

Buffett však oznámil, že své bohatství již nebude posmrtně směrovat Nadaci Billa a Melindy Gatesových. Místo toho se rozhodl založit vlastní charitativní fond, který budou spravovat jeho tři děti.

“Mám velmi, velmi dobrý pocit z hodnot svých tří dětí a stoprocentně důvěřuji tomu, jak budou věci provádět,” prohlásil Buffett.

Každé z jeho dětí již řídí své vlastní filantropické organizace, což pravděpodobně ovlivnilo jeho rozhodnutí svěřit jim svůj odkaz.

Již dříve Buffett prohlásil, že přenechá více než 99 % svého majetku na dobročinné účely. Významná část byla určena Nadaci Billa a Melindy Gatesových. Kromě toho podporoval čtyři charitativní organizace spojené s jeho rodinou:

  • Nadaci Susan Thompson Buffettové
  • Sherwoodovu nadaci
  • Nadaci Howarda G. Buffetta
  • Nadaci NoVo

Jeho nový plán znamená odklon od jeho předchozích závazků. Odráží však hlubokou důvěru ve schopnost jeho rodiny odpovědně spravovat jeho jmění.

Nadace Gatesových nepřijde zkrátka

Buffett bude prozatím pokračovat ve svých významných příspěvcích nadaci Gates Foundation ještě za svého života.

Berkshire oznámila, že její šéf přemění přibližně 9 000 akcií třídy A na více než 13 milionů akcií třídy B na hotovost. Z toho přibližně 9,3 milionu akcií bude věnováno nadaci Bill & Melinda Gates Foundation Trust. Zbývající akcie budou rozděleny mezi čtyři charitativní organizace Buffettovy rodiny.

Aktuální vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway B

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK-B Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Mark Suzman, generální ředitel Gatesovy nadace, vyjádřil vděčnost za Buffettovu pokračující štědrost. “Warren Buffett byl k Nadaci Gatesových mimořádně štědrý, když jí více než 18 let přispíval a radil,” řekl Suzman. “Jsme hluboce vděčni za jeho poslední dar a příspěvky v celkové výši přibližně 43 miliard dolarů na naši činnost.”

Gatesova nadace, která z Buffettovy štědrosti nesmírně těžila, prochází vlastními změnami.

Melinda French Gatesová oznámila své rozhodnutí opustit organizaci, přičemž jejím posledním dnem byl 7. červen. Navzdory jejímu odchodu nadace nadále funguje pod svou zavedenou identitou.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.