Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Budoucnost akcií Nvidia je nejistá! Tyto 4 hrozby mohou společnost zničit

Ačkoli Nvidia zaznamenává masivní růst zisku, investoři by však měli být opatrní. Společnost čelí 4 hrozbám, které by mohly ovlivnit budoucnost této dominantní čipové společnosti.

Budoucnost akcií Nvidia je nejistá! Tyto 4 hrozby mohou společnost zničit

Nvidia čtvrtletí co čtvrtletí vykazuje masivní růst zisku, což ospravedlňuje stále vyšší cenu akcií. Společnost se obchoduje s poměrem ceny k zisku (P/E) jen o málo vyšším než na konci roku 2022.

To je působivé vzhledem k mimořádnému zhodnocení ceny akcií za tuto dobu.

Nvidia drží krok s očekáváním trhu, alespoň doposud. Její dominance na trhu s čipy s umělou inteligencí a vize, s jakou ho ovládla, je působivá.

Minulá výkonnost byla skvělá, ale investování je spíše o předvídání budoucí výkonnosti a nákupu na základě toho, kam si myslíte, že společnost směřuje.

Investoři by také měli zvážit, jaké překážky stojí společnosti v cestě za dalším úspěchem. Podívejme se na čtyři potenciální hrozby, které by mohly v budoucnu významně ovlivnit podnikání Nvidie a její akcie.

Vývoj ceny akcií Nvidia od začátku roku 2023

Načítání
Načítání
Koupit akcie Nvidia! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

1. Nvidia se bude potýkat se zvýšenou konkurencí z více směrů

Nvidia dokázala, že poskytování čipů pro průmysl umělé inteligence je masivně lukrativní byznys, a ostatní se chtějí zapojit do akce. Nejzřetelnější konkurence přichází od dalších výrobců čipů, především od Advanced Micro Devices.

Dlouholetý rival společnosti se zaměřil na převzetí podílu na trhu. Generální ředitelka AMD, Lisa Su, při nedávném představení nejnovějších čipů AMD prohlásila, že umělá inteligence je jejich prioritou číslo 1.

To sice bude na společnost Nvidia vyvíjet tlak, ale větší hrozba by se ve skutečnosti mohla týkat klientů z oblasti velkých technologií, kteří v současnosti podporují masivní růst příjmů Nvidie.

Značná část příjmů společnosti je soustředěna mezi firmami, jako jsou Meta Platforms, Microsoft a Amazon. Pokud by tyto obchody vyschly, znamenalo by to pro Nvidii problémy.

Proč by měl vyschnout? Náklady na čipy jsou tak vysoké, že tyto společnosti pracují na vlastních návrzích.

Bude to trvat dlouho a úspěch není zdaleka zaručen, ale jakákoli společnost (natož všechny), která by nahradila čipy Nvidia svými vlastními, by zasadila hospodářským výsledkům Nvidia tvrdou ránu.

2. Změny v modelech umělé inteligence

Zdá se, že se velké jazykové modely včetně ChatGPT dokonale hodí pro druh čipů, které Nvidia navrhuje, a vyžadují jich hodně. To vedlo k masivní poptávce, která je hnacím motorem příjmů společnosti.

Technologie se však mohou měnit, někdy velmi rychle.

Do módy může přijít jiný druh modelu umělé inteligence, který upřednostňuje jiný druh čipu nebo je výrazně efektivnější a ke svému fungování potřebuje méně čipů.

Nedávná vědecká práce navrhuje nový model umělé inteligence, který právě toto splňuje a vyžaduje pouze 10 % čipů používaných současnými modely. To by výrazně snížilo poptávku po čipech Nvidia a způsobilo by to chaos v hospodářských výsledcích společnosti.

3. Změny v geopolitické situaci

Nvidia navrhuje své čipy a software potřebný k jejich provozu, ale výrobu těchto čipů zajišťuje především prostřednictvím společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing se sídlem na Tchaj-wanu.

Ačkoli je nepravděpodobné, že by k tomu v blízké budoucnosti došlo, hrozbu invaze Číny na Tchaj-wan je třeba brát vážně. Pokud by k tomu došlo, vztahy mezi Čínou a USA by byly velmi napjaté.

I kdyby se podařilo zabránit přímému vojenskému konfliktu, je velmi pravděpodobné, že by došlo k úplnému zastavení činnosti Nvidie na Tchaj-wanu nebo k bojkotu ze strany více zemí. Přemístění výroby čipů by bylo pro společnost nesmírně nákladné.

4. Je možné, že umělá inteligence nikdy nenaplní, co slibuje

Pokud se ukáže, že je umělá inteligence propadák, je to pro společnost asi největší hrozba. Příslib AI, že způsobí revoluci v mnoha odvětvích ekonomiky, byl natolik hypnotizován, že většina investorů očekává, že je v tuto chvíli již předem daný.

Značné množství peněz, které do této oblasti proudí, je z velké části postaveno na příslibu vysokých budoucích výnosů.

Příjmy společnosti za poslední dva roky jsou sice realitou, nicméně poptávka po jejích čipech bude nakonec jen tak silná, jak silná bude poptávka po technologiích umělé inteligence pro koncové uživatele.

Tedy technologiích, které přinášejí skutečnou ekonomickou hodnotu odpovídající penězům vynaloženým na jejich vývoj a implementaci.

Uvažujete o investování do akcií Nvidia? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.