Finex.cz logo
Menu
Finex » Blogy Finex.cz » Ruská centrální banka udělila Sberbank povolení vydávat digitální aktiva

Ruská centrální banka udělila Sberbank povolení vydávat digitální aktiva

Ruská centrální banka ve čtvrtek oznámila, že udělila Sberbank licenci k vydávání a směně digitálních aktiv. Tento krok a názorový veletoč přichází pouhé dva měsíce poté, co centrální banka vyzvala k úplnému zákazu obchodování, těžby a používání kryptoměn.

Možnost, jak zmírnit dopad západních sankcí?

Sberbank, největší ruská retailová banka, nedávno oznámila své stažení z evropských trhů s odkazem na uvalené sankce. Sberbank v souvislosti s těmito sankcemi přímo uvedla, že ve svých evropských dceřiných společnostech zažívá "abnormální odliv hotovosti a ohrožení bezpečnosti zaměstnanců a poboček". Kupříkladu Sberbank CZ ukončila svou bankovní činnost k 28.2 2022

Sberbank společně s další společností Lighthouse byly zařazeny do registru CBR, čímž obě společnosti získaly oficiální oprávnění vydávat digitální finanční aktiva a směňovat je na svých platformách. V prohlášení banky se můžeme dočíst:

"Společnosti mohou využívat platformu Sberbank k vytváření vlastních digitálních aktiv s cílem přilákat tržní kapitál, nakupovat digitální aktiva prostřednictvím systému věřitele nebo provádět jiné transakce s digitálními aktivy"

Sergej Popov, ředitel sekce transakčních obchodů Sberbank, k tomu dále uvedl, že s digitálními aktivy teprve začínají a upozornil, že první transakce na jejich blockchaiové platformě budou moci firmy uskutečnit až za měsíc.

Podle amerického ministerstva financí je Sberbank bankou s největším podílem na trhu spořicích účtu v Rusku a je také hlavním věřitelem země. Sberbank v lednu požádala ruskou centrální banku o licenci na vydávání vlastních digitálních peněz pro firemní klientelu, kdy měla v úmyslu zpřístupnit digitální aktivum společnostem, se kterými obchoduje.

Generální ředitel Sberbank German Gref koncem roku 2020 uvedl, že banka spolupracuje s americkou nadnárodní investiční bankou JP Morgan na vytvoření vlastní kryptoměny, nazvané Sbercoin, která měla fungovat jako stablecoin. Do dnešního dne ještě spuštěna nebyla.

Ochromující sankce uvalené na Sberbank v kombinaci se zjevným politickým obratem centrální banky vůči kryptoměnám zapříčinily spekulace, že digitální měny mohou pro banku představovat "jakousi vzpruhu".

Mnozí analytici se ale domnívají, že sankcionované finanční firmy se nemohou vyhnout sankcím tím, že by začaly ve velkém kryptoměny používat.

A pro dokreslení situace v ruské Sberbank dodávám, že zahraniční depozitní akcie Sberbank se na londýnské burze propadly o téměř 100 % a obchodování s nimi bylo zastaveno. Poslední známá cena činila 0,05 USD za kus.

Máte svůj názor? Napište ho na blogu!

Je svět financí vaším koníčkem nebo profesí? Chcete své zkušenosti a know-how sdílet s ostatními čtenáři a členy komunity Finex.cz? Pište si svůj vlastní blog!

Stát se blogerem může úplně každý. Stačí se zaregistrovat a mít chuť se o své názory podělit. Stát se blogerem na portálu Finex.cz je dobrý způsob, jak ostatním předat své zkušenosti a získat na své názory zpětnou vazbu. Jdete do toho?

Další zdroje informací k tomuto článku

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo