O praktické využitelnosti blockchainu panují dosud mezi veřejností jisté pochyby. V mezinárodních platbách má však blockchain výrazný potenciál. Ve srovnání s oblíbeným platebním systémem PayPal je až 30x levnější.
V řeči konkrétních čísel to znamená, že odeslání 1 000 000 dolarů stojí mezi 5 až 10 dolary v rámci Bitcoinu. Stejná částka odeslaná přes PayPal přijde na 1 500 dolarů. Finanční aspekt není přitom zdaleka jedinou výhodou.
Podstatná je také vysoká rychlost. V rámci blockchainu lze transakce uskutečnit během několika sekund. Při odesílání prostředků přes PayPal se ale peníze mohou zdržet dokonce několik dnů. Zpoždění může být standardním jevem, případně také vzniknout jako důsledek toho, že se ústřednímu orgánu zdá celá transakce podezřelá.
Kryptoměnou, která sehrála v přeshraničních transakcích skrze blockchain klíčovou roli, se stal Ripple (XRP). Vybudovaný systém je vysoce efektivní a levný s mimořádně nízkými poplatky. Průběh transakce trvá jen několik málo vteřin a uživatelé mají maximální svobodu, neexistuje žádná centrální autorita, která by mohla transakce omezovat.
Ripple se tak již nyní stává významným konkurentem pro SWIFT. SWIFT je počítačově řízený systém určený k mezinárodnímu platebnímu styku. Zajišťuje přenos dat mezi jednotlivými bankami a dalšími institucemi, a to jak finančními, tak i nefinančními.
Ripple předpovídají analytici velkou budoucnost. Pokud tak SWIFT nechce ztratit dosavadní postavení v této sféře, budou na jeho straně zcela nepochybně nutné významné technologické inovace.
Limity doposud známých a užívaných systémů se ostatně ukazují již nyní. Například citovaný PayPal není pro globální použití vhodný, protože realizaci transakcí do některých zemí vůbec neumožňuje. Stále více uživatelů se tak od PayPaylu odvrací a používá raději kryptoměny. Dokládá to i zvyšující se objem transakcí realizovaných v Bitcoinu.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.