Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin překonal 100 000 dolarů, ale na jak dlouho?

Bitcoin ne jenom překonal magických 100 000 dolarů, ale dokonce téměř otestoval 104 000 dolarů za minci. Strach z ušlé příležitosti tedy může zase nabrat na síle.

Bitcoin překonal 100 000 dolarů, ale na jak dlouho?
Zdroj: depositphotos.com

K bitcoinu mě napadá vtipná metafora k hopskulce. Když dostane impuls, nabere hned velkou rychlost a nemáte absolutně tušení, kdy se zastaví. A bitcoin impuls dostal díky informaci o možné výměně dosluhujícího šéfa SEC někým, kdo je více přátelský ke kryptoměnám.

Zde se projevuje onen faktor, který osobně považuji za indikátor, že bitcoin se opravdu nachází ve finálním dějství býčího trhu. A jak víme z předchozích cyklů, bitcoin posléze podstatnou část zisků vždy smazal.

Jakmile tedy tento býčí trh skončí, nemyslím si, že pěticiferné ceny udržíme.

Bitcoin každopádně v noci ze středy na čtvrtek vůbec poprvé překonal 100 000 dolarů a 2 bilionovou tržní kapitalizaci. Obě mety, hlavně cenovou, překonal dokonce s menší rezervou. High téměř dosahuje 104 000 dolarů, nyní se mince BTC obchoduje kolem 102 000 dolarů.

Zdroj: Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Tržní kapitalizace bitcoinu překonala 2 biliony dolarů
Tržní kapitalizace bitcoinu překonala 2 biliony dolarů

Jak dlouho bitcoin poroste?

Prvně bychom si měli dostatečně vysvětlit, co vlastně stojí za tím, že bitcoin skutečně dokázal překonat těch magických 100 000 dolarů a 2 bilionovou tržní kapitalizaci.

Zdroj: tradingview.com
Bitcoin na hodinovém grafu překonal 100 000 dolarů
Bitcoin na hodinovém grafu překonal 100 000 dolarů

Většinou se setkáte s povrchními argumenty. Jako jsou tzv. Trump Trade, možná tvorba státních rezerv v bitcoinu a deregulace na finančních trzích (včetně kryptoměn).

Samozřejmě k tomu patří i spotová ETF pro bitcoin a halving bitcoinu. Tím neříkám, že nejde o relevantní faktory. Samy o sobě ale nic neznamenají. Dominantní je za všech okolností cena (dostupnost) peněz. Ostatně, bitcoin roste dva roky. Až na delší přestávku v současném roce.

Mám hrozně rád monetarismus, takže dle mého názoru se na růstu trhu nejvíce podílí rychle se uvolňující se podmínky financování. Polopaticky řečeno, bitcoin je jako magnet na lehce dostupné peníze.

Přestože Fed dlouho držel (a stále drží) úrokové sazby na nejvyšších úrovních za předešlých 15 let, bitcoin se dopracoval k cenám nad 100 00 dolarů. Což mi moc jako restriktivní prostředí nepřijde.

Zdroj: seekingalpha.com
Uvolněné podmínky financování a cena bitcoinu
Uvolněné podmínky financování a bitcoin

Bitcoin vždy byl, je a bude aktivum, které čerpá ze snadno dostupného kapitálu. Pokud chcete chápat, proč jakékoliv aktivum zrovna stoupá, je třeba porozumět makroekonomickému a mikroekonomickému (v případě akcií) kontextu.

Je nízká nezaměstnanost, je vysoký přebytek úspor a snadno dostupné úvěry? Ideální podmínky pro růst bitcoinu. Problém je v tom, že přebytky úspor chybí. Platí akorát historicky nízká nezaměstnanost a snadno dostupný kapitál. Když se tudíž něco pokazí (černá labuť), projeví se v plné kráse fragilita trhu.

Bitcoin stoupá nepřetržitě 10 let

Bitcoin s velkými korekcemi roste 10 let a letošní rok jednoznačně patří k těm lepším. Přirozeně ignoruji léta, kdy byl bitcoin jako trh ultra prťavý.

Trh s BTC si prozatím od začátku roku připsal přes 132 % kurzového výnosu. Minulý rok dosahoval více jak 154 %, rok 2020 skoro 304 % a opravdu fenomenálně dopadl se skoro 1 300% výnosem rok 2017.

Zdroj: tradingview.com
Kurzová výkonnost bitcoinu v jednotlivých letech
Kurzová výkonnost bitcoinu v jednotlivých letech

Nejhlubší korekce nastala v roce 2018, -72,53 %. V roce 2022 -65,38 %. Roku 2014 -57,2 %. Čím větší kurzový výnos předtím bitcoin předvedl, tím větší vystřízlivění se posléze dostavilo, není třeba nad tím kdovíjak přemýšlet. Trh z psychologického hlediska takto funguje. Mánie je vystřídaná depresí.

Bitcoinu se věnuji od roku 2017 a popsané zde funguje jako hodinky. Proto se každý musí smířit s tím, že jakmile dosáhneme vrcholu, pravděpodobně 5ciferný kurz neudržíme. Samozřejmě záleží, kde se úplný vrchol cyklu vytvoří.

Závěrem: Hra na posledního vola se nemusí vyplatit

Psychologický cyklus trhu má mnoho fází, které mohou být hlavně pro nováčky něco příliš abstraktního a těžko pochopitelného.

Bez osobní zkušenosti se totiž fáze dost těžce poznávají. Pravdou ovšem je, že i léta praxe nezaručují ten správný odhad. Jde totiž o dost pocitovou záležitost. Ačkoliv máme ukazatele, které lze považovat do jisté míry objektivní (viz. poslední analýza).

Zároveň může být obtížné pochopit, že jednotlivé fáze jsou samy o sobě proces. Moderní člověk je tak trochu zblblý a má tendenci věřit, že vše je jenom událost. Protože lidská mysl má tendenci zjednodušovat a asociovat si vývoj s konkrétní událostí.

Aby výše psané opravdu každý pochopil, jednotlivé fáze mohou trvat celé měsíce. Nicméně třeba pro euforii je typické, že nikdy nevydrží dlouho. Jak jsem se nechal slyšet v některém z předchozích článků, netrvá déle jak rok. Může však vydržet pouhé týdny.

Zdroj: ritholtz.com
Fáze psychologického cyklu na trzích
Fáze psychologického cyklu na trzích

Když přijmeme jako fakt, že bitcoin je ve fázi euforie, spíše si myslím, že jsme na jeho začátku. To znamená, že expanze trhu může vydržet v řádu týdnů až měsíců.

Vycházím z toho, že trh s bitcoinem je hodně dynamický a z historie víme, že jakmile cena bitcoinu definitivně překonala historická maxima, cena posilovala následujících 3 až 6 měsíců.

Uvažujete o investici do kryptoměn? Zvážit můžete některou z námi recenzovaných burz:

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.