Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin podruhé testuje 30 000 USD. Prorazíme výš?

Publikováno
Bitcoin podruhé testuje 30 000 USD. Prorazíme výš?
Zdroj: ambcrypto.com

Bitcoin od poslední analýzy zaznamenal poměrně dynamický vývoj. Došlo k otestování klíčové rezistence, která se nachází kolem 30 000 USD. A poté přišel propad dolů. A nyní jsme u řečené rezistence zase. Povede se tedy na druhý pokus průlom? Ukážeme si celou situaci na grafu. Jak je ale zvykem, rozebereme si i kontext, který trh v současnosti ovlivňuje.

Padá další banka, býčí signál pro Bitcoin?

Mnohokrát jsem upozornil, že bankovní krize není určitě u svého konce. A že problém může nabrat mnohem dynamičtější průběh. A to tím negativním směrem pro bankovní systém. Jelikož odliv depozit z bankovního systému neustále pokračuje. A to i v těchto chvílích. Z čehož zároveň vyplývá několik implikací.

Aby banky předešly problémům, méně úvěrují. Ztěžují úvěrové podmínky, což má za následek nižší úvěrovou expanzi. A to má dále vliv na pokles peněžní zásoby. A to má zase vliv na pokles depozit v bankách. Logicky, když probíhá odliv depozit, peněžní zásoba ruku v ruce musí klesat. Jelikož peněžní zásoba je pouze definovaný agregát.

Aby bylo jasné, co tím myslím, hned vysvětlím. Když vyberete hotovost ze svého účtu a dáte bankovky pod matraci, ty peníze jednoduše zmizí z dohledu. Nejsou pak součástí toho agregátu (M1, M2, M3, atd.).

Každopádně došlo čerstvě k nemilému překvapení u First Republic Bank. To je banka, která byla dalším adeptem pro kolaps již v březnu. Akcie First Republic Bank šly kurzově tvrdě dolů už během minulého měsíce. S jejich čerstvě zveřejněným reportem jsme se mohli dozvědět, že banka přišla za první kvartál o 100 miliard v depozitech, což je 40% pokles. Takže jdou akcie této banky prakticky do pekel. Jenom za jediný den je ztráta dalších 50 %. A mluví se o tom, že je americký regulátor (FDIC) zřejmě do konce týdne zavře. Vlastně se vtipkuje, zda to ta banka vydrží do pátku.

Zdroj: tradingview.com
Akcie First Republic Bank
Akcie First Republic Bank

A teď k tomu nejdůležitějšímu sdělení. Z dlouhodobého hlediska je to velké plus pro bitcoin. Ono totiž ve světle posledních událostí se bitcoin už tolik nejeví jako rizikové aktivum. Kdežto držet akcie těchto bank, znamená odepsání investice.

Nebo mít třeba hotovost v jedné z nyní problémových bank je taktéž riziko. Obzvlášť když jste třeba podnikatel a držíte tam víc, než kolik je pojištěno. Drobní vkladatelé jsou sice pojištění, ale co když těch bank začne padat víc? Bude v tom fondu dost peněz na výplaty postižených vkladatelů? Co když dojde k nějakému masivnímu bank runu? V takovém případě je Bitcoin třeba ideálním substitutem. Jelikož je prakticky likvidní jako cash.

Avšak z krátkodobého hlediska to není pro trh dobré. Proč, když se trh tak chová? Trh je krátkozraký a snaží se kladně propsat do kurzů další zásah americké centrální centrální banky. Ale jejich zásahy ve skutečnosti nijak neuvolní měnové prostředí. Nesnižují sazby. Neprovádí kvantitativní uvolňování. Dělají opak. A banky už utahují taky, aby se ochránily.

Bitcoin testuje podruhé rezistenci kolem 30 000 USD

Bitcoin poměrně nedávno otestoval klíčovou rezistenci nacházející se kolem 30 000 USD. Kurz bitcoinu v této oblasti několik dnů konsolidoval. Nicméně výsledek nebyl pro býky uspokojivý. Kurz se vrátil zpátky k předešlé úrovni, která se nachází na 27 000 USD. Samotný kurzový pokles byl vcelku dynamický. Ze strany býků nebyl vidět žádný odpor. Což poznáte podle spodních knotů, které absentovaly. Dokonce absentovaly u první denní dotykové svíci se supportem. Přesto se trh v úterý lidově řečeno probral.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf pro Bitcoin
Denní graf pro Bitcoin

Kurz bitcoinu se tak během necelých 48 hodin zase vrátil k oné rezistenci kolem 30 000 USD. A v těchto chvílích dochází k druhému otestování.

Musíte si ale počkat nejenom na to. Prvně musí dojít k průlomu. A čím výš je pak denní close nad hladinou, tím lépe. A poté je ideální, když kurz bitcoinu ze shora level otestuje. Tam se pokles zastaví. A po konsolidaci kurz zase pokračuje v růstu. Popsané je ideální učebnicový scénář.

Závěrem

Bitcoin za předešlé měsíce hojně překvapuje. Osobně jsem odraz od 27 000 USD nečekal. Přesněji jsem počítal se silnější reakcí až na dalším a ještě důležitějším supportu 25 000 USD. Proto bych si dovolil tvrdit, že aktuální kurzový vzestup je primárně popoháněn faktory, které jsem popsal výše. Investujte proto opatrně a s rozvahou. Chápejte, co stojí v pozadí za každým kurzovým průběhem, ať pak nejste nemile překvapeni.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.