Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin má za sebou nejhorší 2Q od roku 2018!

Publikováno
Bitcoin má za sebou nejhorší 2Q od roku 2018!

Podle údajů kryptoanalytického webu Skew je výkonnost Bitcoinu ve 2. čtvrtletí 2021 nejhorší za posledních několik let.

Bitcoin zahájil 2. čtvrtletí 2021 na cenové úrovni 58 800 USD, odkud poté klesl až na současnou cenu 34 200 USD. Podle údajů analytického webu Skew se výnosnost Bitcoinu za poslední tři měsíce nachází na úrovni -40 %, což oproti 102% výnosu z prvního čtvrtletí je značný rozdíl.

Zdroj: skew.com
Měsíční výkonnost Bitcoinu
Měsíční výkonnost Bitcoinu

Od roku 2014, kdy Bitcoin zaznamenal za 2. čtvrtletí nárůst o 33,95 %, nikdy neměl za Q2 nižší výnos než -6 %. Od té doby si udržel kladný výnos v šesti z osmi případů. Druhé čtvrtletí většinou bývá pro Bitcoin tradičně pozitivní období.

Za rekordním propadem Bitcoinu v posledních třech měsících stojí několik důvodů

V první řadě se jedna o tweety Elona Muska. Ten na Twitteru oznámil, že přestane přijímat platby Bitcoinem za automobily právě kvůli jeho negativnímu vlivu na životní prostředí. Je otázkou, jestli mají jeho argumenty nějakou váhu, neboť naprosto stejně se dá mluvit o elektromobilech. Ty sice jezdí na elektřinu – už ale nikdo nezaručí, že je vyráběna čistě.

Bitcoin má v tomto ohledu podstatně navrch. Svou “ekonomikou” nutí těžaře vyhledávat stále levnější zdroje elektřiny, což jsou zejména ty obnovitelné.

Realita může být klidně taková, že Muskova auta fungují na “špinavějším” energetickém mixu než samotný Bitcoin. Pro hlubší pohled do problematiky vás můžeme odkázat na náš článek o energetické náročnosti těžby.

Jsme znepokojeni rychle rostoucím využíváním fosilních paliv pro těžbu a transakce Bitcoinu, zejména uhlí, které má nejhorší emise ze všech paliv,” uvedl generální ředitel společnosti Tesla 12. května na Twitteru.

Energetický mix Bitcoinu je naopak stále zelenější a do budoucna se bude situace akorát zlepšovat. Můžeme se tak už jen domnívat, proč se Musk od Bitcoinu distancoval.

Teslu však drží v profitu pouze emisní povolenky a možná nejsme daleko od pravdy, když řekneme, že Musk chtěl být především zadobře s tamními politiky. “Kryptoměny jsou v mnoha ohledech dobrý nápad a věříme, že mají slibnou budoucnost, ale nesmí to být za cenu negativního vlivu pro životní prostředí,” dodal.

Díky tomuto prohlášení se Bitcoin během jediného týdne propadl z 56 000 USD na 43 000 USD. To představuje procentuální pokles o 23 %.

Od Muskova tweetu se Bitcoin snaží znovu získat zpět svou sílu. Ve skutečnosti se situace ještě zhoršila. Čína, která dlouhodobě kontrolovala dvě třetiny těžebního výkonu sítě, pozastavila těžbu v nejdůležitějších provinciích včetně S’-čchuanu a Jün-nanu.

Další ránu Bitcoinu zasadily nejvýznamnější čínské platební instituce, když společně podpořily vládní zákaz kryptoměnových transakcí, který platí už od roku 2017.

Poznámka

Z dlouhodobějšího pohledu je to ale spíše pozitivní zpráva. Čína, jakožto totalitní stát, měla donedávna nadpoloviční výkon celé sítě a s tím i “možnou” velkou moc. Zákaz těžby a odchod firem bude mít za následek větší decentralizaci, která je pro Bitcoin zásadní.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.