Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin analýza komplexně – Pád na 12 000 USD v dohlednu?

Publikováno
Bitcoin analýza komplexně – Pád na 12 000 USD v dohlednu?
Zdroj: ambcrypto.com

Bitcoin (BTC) se včera masivně propadl a tím vytvořil nové dvouroční low. Z technického hlediska je to první významnější změna za posledních několik měsíců, kdy jsme se téměř nehnuli z místa. Aktuální týden, respektive týdenní close, pro nás proto bude absolutně klíčové.

Impulsem pro panické výprodeje byl krach burzy FTX, které zdánlivě došla z neznámého důvodu likvidita.

Ať je to jak chce, trh se dle mého názor na průlom klíčového supportu dlouho připravoval. A kurz BTC je nyní jenom krok od úplného průlomu, čímž tím se otevřou dveře na první cenový cíl, který se nachází na 12 000 USD.

Klasický finanční trh v risk on módu

Bitcoin ještě před krachem FTX tvořil vskutku střídmý a krátký rostoucí trend, který vypadal nadějně pro otestování úrovní cca 25 000 USD. Čemuž dopomáhal i fakt, že akcie v podobě SPX a Nasdaq mírně postupovaly nahoru. Zatímco dolarový index klesal. To implikovalo tzv. risk on prostředí na trzích.

Zdroj: tradingview.com
Indexy Nasdaq, S&P 500 a DXY
Indexy Nasdaq, S&P 500 a DXY. Spread na dluhopisech

Bitcoin de facto nyní vůbec zbytek trhu nenásleduje. Naopak si zjednodušeně řečeno jde svou vlastní cestou. Vzhledem ale k panice na krypto trhu je třeba brát v potaz, že případné výprodeje na akciích mohou umocnit špatnou situaci na kryptoměnách. Akciové indexy se nyní mírně drží. Ale na jak dlouho? Jistým sepnutím může být prolomení low z října. Nasdaq k tomu má hodně blízko, SPX trochu dále.

Bitcoin na 12 000 USD?

Bitcoin se lidově řečeno vylil o o cca 17 %, a to během pár hodin (a klesá i nyní). Tak silný pohyb jsme na trhu neměli relativně dlouho a chybělo málo k tomu, aby klíčový support kolem 19 000 USD definitivně padl. Proč nás zajímá, jak zavře týdenní svíce? Prvně je třeba zdůraznit, že máme nové dvouroční tržní minimum. Pokořili jsme letní low opravdu těsně. A teď je pro trh důležité, kde skončí týdenní close.

Všimněte si jedné zásadní věci v grafu – Všechna týdenní close kurzu BTC z předešlých několika měsíců skončila buď nad supportem, u horní hranice pásma nebo v jeho středu. V případě, že skončí týdenní zavírací cena tam, kde je nyní, je to obrovský rozdíl.

Mimoto týdenní červená svíce proniká prakticky celým supportním pásmem. Když zavře v této podobě, znamená to, že nabídka poptávku na supportu absorbovala. A poptávající se moc nezmohli na odpor.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf BTC
Týdenní graf BTC

Nesmíme zapomínat i na 300týdenní klouzavý průměr. Řečená dynamická úroveň dlouhodobě fungovala jako ultimátní support. A teď máme vůbec poprvé v historii (dle BTC indexu) plné otestování tohoto klouzáku.

Jestli kurz BTC zavře hlouběji pod křivkou klouzavého průměru, je to jednoznačný signál pro pokračování v medvědím trendu.

Kde je pak nejbližší klíčová úroveň? Až na 12 000 USD. Dle objemového profilu je zde horní hranice toho velkého clusteru, co se tvořil pár let po vytvoření ATH ke konci roku 2017. V podstatě celý cluster je jedna potenciální akumulační oblast.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf BTC
Denní graf BTC

Na denním grafu chci pouze vypíchnout, že úterní svíce je ze své podstaty vůbec nejvíce bearish za předešlé měsíce. Jednak svíce pokořila červnové low a jednak tělo svíce má od června největší průnik do supportního pásma. Býkům se sice povedlo asi 40 % ztrát umazat. Ale pořád je z podoby svíce očividné, kdo na konec vyhrál. Jak už jsem ale říkal, rozhodná je hlavně týdenní svíce.

Závěrem

Bitcoin konečně udělal to, na co mnozí čekali (včetně mě). Trh dostal dostatečně silný impuls a tím se vytvořilo negativní momentum. Pokud bude dostatečně silné, v dohledné době se kurz může dostat až na těch 12 000 USD. Ze současných cen to znamená pokles o 30 %. Teoreticky to proto může vyjít za pár dní. Prakticky je to ale obtížnější. Proto může pokles trvat i pár týdnů.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
12
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.