Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

[Bitcoin] Analýza 3. 4. 2020 – Shorty byly zlikvidovány – a co dál?

Ahoj tradeři. Je to už třetí pátek v řadě, kdy je během psaní analýzy cena bitcoinu vždy na podobných úrovních – kolem 6 600 – 6 800 dolarů.

Obě předchozí analýzy byly výrazně pesimistické – Bitcoin pak vždy během týdne dosáhl prvního bearish targetu a vrátil se zpět do této zóny.

Během včerejška jsme dokonce viděli pokus o proražení nahoru – neúspěšný. A dnes se znovu pohybujeme kolem linie 6 800 dolarů.

Nejprve se podívejme opět na stejný dlouhodobý obrázek, který již sledujeme několik týdnů:

Dlouhodobý scénář BTC/USD na 3-deenním grafu
Dlouhodobý scénář BTC/USD na 3-deenním grafu

Jen pro zopakování, co na tomto grafu sledujeme:

  • Dno se ve většině případů netvoří pouze jedním zásahem, ale aby se udržela stabilní struktura, přichází tzv. retestování v podobě dvojitého dna – v této fázi jde cena opět blízko k předchozímu minimu, ale nesmí se dostat pod něj.

V takové fázi cena testuje důležité trendové i horizontální supporty. V tomto případě by to byl u Bitcoinu buď 200 týdenní klouzavý průměr na ceně 5 600 dolarů (na grafu výše vyznačený modře, nebo až supportní trendová linie (přibližně kolem 5 000 dolarů).

Vzhledem k tomu, že se to děje asi v 80 % případů, tak to musíme respektovat a považovat za primární scénář.

  • Druhá možnost je, že by Bitcoin uzavřel denní svíci nad pivotní zónou (6 427 – 6 800 dolarů). Zatím se to nestalo, ale samozřejmě si tento scénář opět více rozvedeme níže.

Je důležité také zmínit, že denní uzávěr nad 6 800 dolarů by na vyšších časových úsecích velmi pravděpodobně vedl k invalidaci bearish scénáře.

Bitcoin: aktuální bearish scénář

Vzhledem k tomu, že včerejší denní svíce uzavřela stále v rámci pivotní zóny, měli bychom se na bearish scénář dívat ještě pořád jako na primární.

Bearish scénář na 8h grafu
Bearish scénář na 8h grafu

Jak bylo zmíněno výše, díváme se zde primárně na 200-týdenní klouzavý průměr a dlouhodobou supportní trendovou linii.
Klouzavý průměr je navíc na stejných úrovních, jako neotestovaná supportní úroveň.

Pohled z hlediska likvidity

Před otočením trendu dělají velcí hráči často umělé pohyby, které mají za úkol pouze vybrat stoplossy a případně i zlikvidovat přepákované pozice.

Narážel jsem na toto téma v předchozí analýze, kde bylo jasně patrné distribuční schéma a trh se následně propadl. Je možnost, že něco podobného na grafu vidíme i nyní, protože včerejší pohyb nahoru byl pouze krátkodobý a velmi rychle stažený dolů.

Na grafu níže vidíte, že během posledního týdne bylo předchozí maximum už dvakrát překonané – tedy byla vybraná likvidita nad předchozím high a cena se poté vrátila zpět. Žádný breakout jsme tedy zatím neviděli.

Křížky ukazují svíce, kde byla likvidita vybraná.

2x vybraná likvidita během posledních dní
2x vybraná likvidita během posledních dní

Abychom se na to podívali i fakticky – za posledních 24 hodin byly pouze na Bitmexu zlikvidovány shorty v hodnotě 57 milionů USD. Přitom je cena stále +- na podobných úrovních.

Aktuální data o likvidacích můžete najít zde.

Když vidíme v trhu stagnaci ceny, ve které je výrazný tlak na opuštění short pozic, ale žádný tlak na longaře, velmi často jde o distribuci a následně vidíme pohyb dolů. Zde to stále potvrzuje i obrázek na vyšších časových rámcích.

Bitcoin: aktuální bullish scénář

Jak jsem již zmínil výše, po long pozicích by bylo možné se dívat při denním uzávěru nad 6800 USD. Nad aktuální cenou je ale velké množství rezistencí:

  • 100 týdenní klouzavý průměr (vyznačený žlutě, na ceně 7 100 USD)
  • úroveň open roku 2020 (7 163 USD)
  • silná rezistence na ceně 7 700 USD
  • klouzavé průměry 200D a 20W na cenách 8 000 – 8 200 U SD.
Bitcoin analýza: Rezistence na grafu BTC/USD
Rezistence na grafu BTC/USD

Pokud bychom se dívali na bullish scénář, měl by vypadat asi takto:

Bullish scénář BTC/USD
Bullish scénář BTC/USD

Šlo by tedy o rychlý breakout všech důležitých rezistencí až k 8 000 USD, a následné potvrzení aktuálních cen z horní strany.

Závěr k dnešní analýze

Jak bylo řečeno – ikdyž se mi nelíbí, jak dlouho to trvá, z hlediska chování ceny zatím není důvod přepínat na bullish náladu. Hlavní je stále si hlídat pivotní zónu na dlouhodobém grafu – co je nad ní, je bullish. Pod ní -> bearish.

Rozhodně tím ale nechci ani říct, že bychom měli signály pro short pozice a spekulovat tak na pokles ceny. Včerejší pohyb nahoru byl nečekaný a celkem znepokojující pro short setupy.

Scénář, který můžete sledovat i na kratších časových úsecích, je následující:

Možnosti validace a invalidace bearish scénáře.
Možnosti validace a invalidace bearish scénáře.

Pokud se soustředíme na bearish scénář jako primární, měli bychom vědět, kdy je invalidovaný i na kratších čas. úsecích. Z mého pohledu by toto nastalo, pokud by se cena dostala nad 6984 USD a udržela by se zde. V té chvíli bychom vědeli, že včerejší pohyb nahoru nebyl jen pro výběr stoplossů, ale trh má reálnou sílu se nad touto úrovní udržet.

Naopak pro validaci sleduji poslední trendovou čáru, která ještě drží. Ve chvíli, kdy by tato trendovka praskla, téměř jistě jdeme na 5600 a případně 5000 USD za jeden Bitcoin.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Andy je investor a swingový obchodník především na poli kryptoměn, avšak i s okrajovým zájmem o komoditní trh.

V tradingovém prostředí se aktivně pohybuje od roku 2018, kdy také založil skupinu Blockspace, ve které se se svým týmem věnuje důležitým informacím a vzdělávání v oblasti především kryptoměnového tradingu.

“Beru jako poctu účastnit se inovací, které krypto přináší, a chci pomáhat ostatním se v tomto trhu zorientovat.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Tomáš

Ahoj, možná hloupý dotaz, ale nemůžu najít jednoznačnou odpověď – kdy (v kolik hodin jakého času) bitcoin uzavírá denní svíci? Díky předem, Tomáš

Redakce Finex

Dobrý den, Tomáši. Liší se to pravděpodobně burzu od burzy dle toho, jak to mají nastavené a jaký čas používají oni. Když se podívám např. na Bitfinex, tak je to v naše 2:00, u Binance je to zase v 19:00.