Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

[Bitcoin] Analýza 27. 3. 2020 – Už jen čekáme na dokončení dna

Publikováno

Ahoj tradeři, vítejte u další týdenní analýzy.

Minulý pátek se Bitcoin pohyboval prakticky na stejných hodnotách, jako dnes. Po vytvoření dna se rychle odrazil a testoval rezistenci kolem 6 800 USD.

V článku jsem psal, že očekávám návrat dolů, někam na hodnoty 6 000 USD – 5 600 USD, případně až na ceny kolem 4 500 USD. Velká část z těchto předpovědí se vyplnila, kdy Bitcoin již během pátku začal padat a vytvořil dno právě kolem ceny 5 600 dolarů.

Od té doby se cena odrazila zpět nahoru, a tak se drží v rozmezí vrcholu z minulého pátku a zmíněného dna.

Pojďme se ale nejprve podívat na větší obrázek – na scénář, který společně sledujeme již 14 dní – tedy od toho obrovského propadu, kdy Bitcoin za den odepsal celkem asi 40 %.

Dlouhodobý scénář BTC/USD
Dlouhodobý scénář BTC/USD

Na grafu vidíme, že zde i korekce, která proběhla, byla pouze krátkodobá a na 3denním grafu se prakticky neprojevila.

Jak jsem zmínil v minulém článku, dna se ve většině případů netvoří prudkým odrazem nahoru, ale konsolidací. Stále tedy od Bitcoinu očekávám pokračující korekci a vytvoření stabilnějšího dna.

V “ideálním případě” bychom měli vidět asi takovouto formaci, která se nazývá Adam and Eve bottom.

Možné vytvoření Adam and Eve bottom na 12h grafu Bitcoinu
Možné vytvoření Adam and Eve bottom na 12h grafu Bitcoinu

Toto je primární scénář, který na Bitcoinu sleduji a chtěl jsem vás s ním seznámit.

Nicméně jeho vytvoření, nebo dokonce potvrzení, je ještě hodně daleko. Pojďme se proto podívat na kratší časové úseky.

Situace na 1h grafu 
Aktuální situace Bitcoinu na 1h grafu

Jak vidíte na grafu výše, Bitcoin se poslední 3 dny pohybuje v rangi mezi cenami 6 946 a 6 464 USD.

Prozatimní pohyby vypadají hodně zmateně a nerozhodně. Pro obchodování je to jedna z nejhorších situací, protože trh zde reálně může jít do obou směrů.

Nicméně jsou zde jednoduché znaky, které nám pomohou určit jeden směr s větší pravděpodobností:

  • Minima – pokud se podíváme na tvorbu cenových minim, jdou v jednom směru, a to lehce nahoru. Za celou dobu, kdy Bitcoin konsoliduje, nebyl vyvíjen žádný tlak na obchodníky, aby opouštěli své long pozice
  • Maxima – maxima jsou vytvářena hodně náhodně a není v nich jednotný řád. Je zde několik situací, kdy byl vyvíjen tlak na to, aby obchodíci opustili své short pozice, po čemž se trh následně vrátil zpět do středu range. Jedna ze situací je vyznačena bílým křížkem, kde na většině směnáren Bitcoin vytvořil o několik dolarů vyšší vrchol, než minulý pátek, hned potom byla cena ale stažená zpět dolů.

Díky těmto drobnostem můžeme říct, že s větší pravděpodobností jde o schéma distribuce, po kterém by mělo následovat proražení range směrem dolů a pád BTC, který zároveň sedí do vyšších timeframů, které jsem popsal výše.

Důležitou roli hraje také čárkovaně vyznačená trendová čára na grafu níže. Ve chvíli, kdy by byla proražená, tak je o to pravděpodobnější, že se dostaneme i pod spodní hranici range a začne výprodej.

Zde bychom měli otestovat minimálně levely 5 565 USD a 5 475 USD (ceny z BitMEXu), ale pravděpodobně bychom měli jít ještě níže (5 000 USD – 4 500 USD).

Primární scénář Bitcoinu na krátkodobém grafu
Primární scénář Bitcoinu na krátkodobém grafu

Možný bullish scénář

Stejně jako v minulém týdnu, i dnes se zaměříme na možnost, že primární scénář nevyjde a cena se vydá směrem vzhůru.

Podmínka pro tento scénář je, aby Bitcoin rozbil horní stranu range (6 946 USD), a to ne pouze knotem, ale uzavřením minimálně hodinové svíce.

Jakmile se něco takového stane, tak první rezistence je na ceně 7 163 USD, což je otevírací cena tohoto roku. Pravděpodobně by ale Bitcoin měl pokračovat až do zóny 7 500 USD – 7 700 USD, kde se sbíhá konfluence zóna několika faktorů

  • Silná horizontální rezistence
  • Rezistenční trendovka aktuálního uptrendu / wedge
  • Rezistenční trendovka downtrendu na vyšším časovém rámci
Graf k býčímu scénáři
Graf k býčímu scénáři

Situace na CME Futures

Již čtrvrtým dnem probíhá kontrakce důležitých objemů k ceně asi 6 660 USD. To znamená, že kamkoliv se Bitcoin chvilkově odchýlí, následně se opět vrací k ceně 6 660 dolarů.

Toto samozřejmě nemůže probíhat navždy a fáze kontrakce jsou střídány expanzí – Volatilita se tedy objeví velmi brzy a pravděpodobným spouštěčem může být právě uzavření CME Futures kontraktů (6 měsíčních), ke kterému by mělo dojít dnes v 17 hodin a který často na cenu bitcoinu má velký vliv.

Ke zvýšené volatilitě často dochází chvíli před uzavřením těchto kontraktů, anebo při dalším otevření burzy (tedy v pondělí).

Závěr dnešní analýzy

Bitcoin se již několik dní v řadě pohybuje v rámci jednoho range a čím dál tím více se stahují důležité objemy na střed. Celý pohyb má známky spíše schématu distribuce, takže primárně bychom se měli dívat další pohyb směrem dolů.

Samozřejmě je ale dobré vědět, kdy je tento scénář invalidovaný a co v takové chvíli čekat místo něj (bylo nastíněno v bullish scénáři).

Trh by se měl rozhýbat velmi brzy a pravděpodobným spouštěčem může být uzávěr CME Futures dnes v 17 hodin našeho času, nebo poté nejpozději během pondělí.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Andy je investor a swingový obchodník především na poli kryptoměn, avšak i s okrajovým zájmem o komoditní trh.

V tradingovém prostředí se aktivně pohybuje od roku 2018, kdy také založil skupinu Blockspace, ve které se se svým týmem věnuje důležitým informacím a vzdělávání v oblasti především kryptoměnového tradingu.

“Beru jako poctu účastnit se inovací, které krypto přináší, a chci pomáhat ostatním se v tomto trhu zorientovat.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.