Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

[Bitcoin] Analýza 27. 11. 2020 – Parabola končí. Kde hledat dno?

Publikováno

Ahoj tradeři, minulá analýza vyšla na jedničku – uvažovali jsme vrchol růstu kurzu Bitcoinu kolem 19 tis. USD – a nakonec se vytvořil na ceně 19 484 USD. Také jsme se hodně zaměřovali na altcoiny, což se vyplatilo, protože tržní kapitalizace altcoinů posílila až do targetu 212 miliard dolarů.

Včera měl ale Bitcoin celkem zásadní pohyb dolů, což s sebou stáhlo i zbytek trhu. Pojďme se tedy dnes v analýze opět podívat čistě na Bitcoin, porovnat jej s předchozími cykly a zjistit, co se chystá dál.

Základní technická analýza

Vyšší časové rámce

Bitcoin prozatím na vyšších časových rámcích drží býčí strukturu. Když se na to podíváme čistě z pohledu technické analýzy, celý pohyb dolů byl pouhým otestováním supportu.

Bitcoin z pohledu vyšších čas. rámců
Bitcoin z pohledu vyšších čas. rámců

Denní graf

Ale pozor, občas může být výhodnější sledovat kratší časové úseky, protože ikdyž na týdenním grafu zůstává Bitcoin stále bullish, na denním grafu se nám tímto pohybem změnila struktura.

Bitcoin poprvé od začátku září spadnul pod support, takže se nám poprvé změnilo chování trhu.

Z pohledu velmi jednoduché technické analýzy tedy můžeme vyvodit, že ikdyž na vyšších časových rámcích Bitcoin zatím zůstává bullish, na nižších timeframech už přechází do pravděpodobného bearish trendu a ikdyž se Bitcoin v dalším týdnu může dostat na cca 18-19 tis. USD, nejspíš se na ATH tak brzy nepodíváme.

Daleko pravděpodobnější je otestování důležitýc HTF supportů na cenových úrovních 13 880 USD a 11 900 – 11 600 USD, které jsem důkladněji probíral v minulé analýze.

Scénář na denním grafu BTC
Scénář na denním grafu BTC

Porovnání s předchozími cykly

Abychom věděli, s jakými historickými daty Bitcoin porovnávat, musíme vědět, v jaké fázi cyklu se nyní nachází. Z mého pohledu jsme byli od září svědky parabolického pohybu nahoru. Takové pohyby mají kryptoměny celkem často.

Toto se vyznačuje tím, že když BTC překoná nějakou rezistenci, tak v parabolických trendech nedochází k otestování této odporové úrovně ze shora.

Když se podíváte na předchozí graf, tak jasně vidíme dvě zásadní rezistence (11 650 USD a 13 880 USD), které Bitcoin prorazil, ale nikdy se k nim nevrátil.

Tvrzení, že jsme se nacházeli v parabolické fázi, je tedy z tohoto pohledu pravdivé.

Potom se tedy můžeme dívat na předchozí parabolické cykly a jejich ukončení.

Parabolický pohyb 2017

Zde se Bitcoin choval naprosto přesně podle technické analýzy – při prvním silném propadu ztratil bullish strukturu, poté jen následoval pullback k nejlogičtější rezistenci, což byla skvělá a jasná příležitost k shortu.

Chování BTC po parabole v roce 2017
Chování BTC po parabole v roce 2017

Parabolický pohyb 2019

Možná čekáte, že každé ukončení parabolického pohybu je stejné, ale není to pravda. V roce 2019 Bitcoin žádnou strukturu neztratil, takže podle technických měřítek zůstal po prvotním dumpu stále v bullish trendu.

Nicméně pod cenou stále zůstalo množství neotestovaných supportů, na které bylo potřeba se vrátit.

Vývoj po parabole roku 2019
Vývoj po parabole roku 2019

Parabolický pohyb 2020

Jak vidíte z předchozích dvou případů, ukončení paraboly může vypadat různě, ale co se děje poté, má shodu v tom, že se cena vrací na supporty, které BTC dříve ignoroval.

Jak jsem zmínil výše, dnes máme také ukončení parabolického pohybu a dvě úrovně, které očividně zůstaly neotestované, jsou kolem 13 700 USD a 11 900 – 11 650 USD.

Pokud bychom vycházeli z historických dat, může se dalších pár týdnů/měsíců na Bitcoinu vyvíjet asi tímto způsobem:

Scénář BTC na základě historického vývoje
Scénář BTC na základě historického vývoje

Závěr

Ačkoliv spousta traderů vidí aktuální dump pouze jako nákupní pullback, vzhledem k historii se s tímto názorem neztotožňuji. Faktem je, že Bitcoin se posledních několik měsíců nacházel v parabolické fázi trhu.

Na základě předchozích cyklů vidíme, že po skončení paraboly bychom měli dostat test supportů, které trh do té doby ignoroval.

Pokud to tak bude i v tomto případě, uvidíme v dalších týdnech a měsících retest 12 000 USD, což by mohla být výborná úroveň pro nákup BTC na dlouhodobé držení.

Líbil se vám tento článek?
18
3

Autor

Andy je investor a swingový obchodník především na poli kryptoměn, avšak i s okrajovým zájmem o komoditní trh.

V tradingovém prostředí se aktivně pohybuje od roku 2018, kdy také založil skupinu Blockspace, ve které se se svým týmem věnuje důležitým informacím a vzdělávání v oblasti především kryptoměnového tradingu.

“Beru jako poctu účastnit se inovací, které krypto přináší, a chci pomáhat ostatním se v tomto trhu zorientovat.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.