Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

[Bitcoin] Analýza 15. 5. 2020 – Růst Bitcoinu slábne – tvoří se vrchol?

Publikováno

Ahoj tradeři!

Minulý pátek byla analýza hodně bearish a při pohybech na ceně 9 900 USD jsem říkal, že musíme být pravděpodobně jen malý kousek od vrcholu před pořádným dumpem. Nakonec se ukázalo, že to již vrchol byl a během víkendu přišel propad až téměř k 8 tis USD.

Vzhledem k tomu, že postupujeme podle scénáře, tak asi není velké překvapení, že se jej budu i dále držet a zatím nemám důvod být bullish. Abych ale nepředbíhal, pojďme se nejprve podívat na týdenní graf BTC/USD:

Bitcoin na týdenním grafu
Bitcoin na týdenním grafu

Na týdenním grafu sledujeme stále ten stejný trojúhelník, jako poslední týdny. Toto je nyní nejdůležitější formace na vyšších časových úsecích.

Když se podíváme na vrcholy vytvořené v červnu a v únoru (označené bílými šipkami), tak jsme vždy na týdenním grafu viděli obratovou svíčkovou formaci (doji/pinbar/…), která se dotýkala rezistenční linie tohoto trojúhelníku.

Třetí bílá šipka je nad svící z posledního týdne, kdy se opět vytvořila doji svíce dotýkající se jedné z rezistenčních trendovek. Pokud bychom tedy postupovali podle příkladu předchozích vrcholů, nyní bychom měli mít top celého růstu již vytvořený.

Samozřejmě jsme poté neviděli žádné pokračování dolů. Naopak – Bitcoin celý týden stoupá a včera vytvořil maximum na ceně 9 945 USD, tedy jen kousíček pod vrcholem z předchozího týdne. Jsme tedy stále v uptrendu, ale jak PA na týdenním grafu, tak i další znaky ukazují, že tento uptrend našel aspoň lokální vrchol.

Další faktory můžeme najít na denním grafu:

Nejdůležitější trendovky a chování ceny
Nejdůležitější trendovky a chování ceny

Jak vidíte, Bitcoin při růstu tvořil nejprve základní trendovou linii (čárkovaná), a poté zrychlil skrze akcelerovanou trendovku.

Trendy se obecně tvoří tak, že se zvyšuje rychlost růstu a ve chvíli, kdy se tento vzorec zlomí, má trh vrchol buď již za sebou, anebo je blízko k vrcholu.

Scénář na grafu zatím není potvrzený skrze price action, ale primárně se na aktuální vývoj dívám jako na breakdown trendovky a její následný retest před dalším pohybem dolů.

Tento scénář podporují jak nízké nákupní objemy při růstu zpět, tak i RSI, které prolomilo svoji základní růstovou trendovku a nyní ji retestuje zespoda.

Potvrzení scénáře by samozřejmě bylo, kdybychom se dostali pod základní trendovou linii i na cenovém grafu.

Supporty

V případě, že bych měl pravdu a opravdu bychom kolem nynějších úrovní tvořili vrchol celého růstu, chci upozornit, že pod cenou se nachází celá řada velmi důležitých neotestovaných supportů.

Downtrend tedy pravděpodobně nebude vypadat jako obrovský dump, ale spíš uvidíme nějaký postupný trend dolů, jako vidíte na obrázku níže.

Primární scénář pro následující týdny
Primární scénář pro následující týdny

Ostatní scénáře

Samozřejmě se nesoustředím slepě stále jen na pohyb dolů, ale jsem otevřený i jiným možnostem.

První z nich je, že zde tvoříme nějaké rozsáhlejší distribuční schéma, takže před jakýmkoliv trendovým pohybem budou vypláchnutí úplně všichni a za týden-14 dní klidně můžeme být stále mezi cca 8 600 a 9 500 USD.

Součástí takového schématu by měl být rychlý pohyb nahoru nad 10 100 USD pro stoplossy shortařů, kteří jsou v trhu “moc brzy” a následný návrat do range. Tento výplach by mohl dosáhnout případně až nad 10500, kde se nachází také velký obnos stoplossů.

Případné distribuční schéma
Případné distribuční schéma

Druhý scénář který sleduji, je, že se můžu v odhadu naprosto plést a stále nejsme blízko vrcholu uptrendu. Toto je noční můra těch, kteří by chtěli nakoupit zpět na 6 000 / 5 000 USD.

Scénář vypadá tak, že bychom konečně prorazili rezistenční linii trojúhelníku, cena by stoupla až klidně k 11-11,5k, odkud bychom viděli nějaký rozumný retracement, potvrzení trendovky jako supportu a začátek bullrunu.

Nejvíce bullish scénář
Nejvíce bullish scénář

Závěr k dnešní analýze

Bitcoin je na denním grafu ve velmi dobře ustanoveném uptrendu, ale už vidíme první známky slabosti trendu a možné reverzní znaky.

Je tedy celkem pravděpodobné, že Bitcoin již našel svůj vrchol, anebo je v průběhu budování vrcholu (tedy top bude stanovený max. několik stovek dolarů nad aktuálním high).

V takovém případě bychom se dívali na začátek korekce minimálně k 7 800 USD, ale pravděpodobněji až k úrovním kolem 6 500 – 6 000 USD, případně níže.

Invalidací by byl run nahoru podpořený objemy a čistý breakout rezistenční dlouhodobé trendovky.

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

Andy je investor a swingový obchodník především na poli kryptoměn, avšak i s okrajovým zájmem o komoditní trh.

V tradingovém prostředí se aktivně pohybuje od roku 2018, kdy také založil skupinu Blockspace, ve které se se svým týmem věnuje důležitým informacím a vzdělávání v oblasti především kryptoměnového tradingu.

“Beru jako poctu účastnit se inovací, které krypto přináší, a chci pomáhat ostatním se v tomto trhu zorientovat.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.