Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin a potenciální cenový target. Co je třeba sledovat?

Bitcoin a potenciální cenový target. Co je třeba sledovat?
Zdroj: Depositphotos.com

Bitcoin se chová velmi nepřehledným způsobem, což mnohé může vyloženě odrazovat od sledování trhu. Zas na druhou stranu, trh s kryptoměnami akorát odráží tu nejistotu ohledně dalšího makroekonomického vývoje. Akciový trh totiž za květen zaznamenal neskutečně silné rally. A Bitcoin podobně silné rally uskutečnil už během prvního kvartálu.

Co ale teď? Jaké jsou realistické targety? A co je aktuálně v tom širším kontextu důležité? Na to si odpovíme v dnešní analýze.

Hrozba dalšího růstu úrokových sazeb

Víceméně to ušlo nějaké širší pozornosti, ale kanadská centrální banka udělala trochu překvapivý krok. Neočekávaně totiž zvýšila základní úrokovou sazbu. A to po několikaměsíční pauze. Jelikož k předešlému hiku došlo začátkem letošního roku. A moc se nepředpokládalo, že budou mít odvahu s restrikcemi zase začít.

Zdroj: tradingeconomics.com
Základní úroková sazba v Kanadě
Základní úroková sazba v Kanadě

Každopádně na červnovém zasedání zvýšili úrokovou sazbu o dalšího 0,25 procentního bodu. Proč to ale vůbec řešíme? To samé se totiž může stát i s Fedem. A varoval jsem už po posledním zasedání, že je to reálný scénář. Když se příští týden centrální bankéři Federálního rezervního systému rozhodnou ponechat sazby beze změny, mohou hiky po pauze zase obnovit. Když tomu budou odpovídat data, logicky.

Powell zmiňoval, že nyní je jejich politika převážně “data dependent“. Tím chci říct, že samotná pauza nic až tak kladného pro trhy vlastně neznamená. Jelikož stačí málo, třeba pár měsíců akcelerující inflace, a zase mohou sazby růst.

VIX na 3,5letých minimech

Hodně se nyní mluví o indexu VIX. Index VIX šel totiž hodně dolů. A je nyní vůbec nejníže za téměř 3,5 let. A pokud bude pokles pokračovat, atakuje minima z počátku roku 2020. Tedy z doby těsně před tím velkým “covidovým propadem”. Tím nikdo z křišťálové koule nevěští flash crash, jakmile se hodnota indexu na ty úrovně dostane. Faktem však je, že vzniknou podmínky k velkému poklesu.

Čím níže VIX je, tím více je rozumné zůstávat v defenzivě. Protože když hodnota VIX na oplátku začne růst, implikuje to rostoucí volatilitu a nejistotu na trhu. Nic ve zkratce neklesá věčně.

Zároveň z VIXu vyplývá, že akciové trhy jsou v současnosti plné sebevědomí. My se ale musíme ptát, zda je to sebevědomí opodstatněné. Polopaticky řečeno, pořád se trhy chovají jako by žádná recese přijít neměla. Proč ale řeším VIX v souvislosti s Bitcoinem? Bitcoin není žádný oddělený trh. A trend jde víceméně ruku v ruce s tím, co můžeme sledovat na velkých akciových indexech.

Zdroj: tradingview.com
VIX na měsíčním grafu
VIX na měsíčním grafu

Bitcoin jako kanárek (zase)?

Nyní se podíváme na měsíční graf BTC. Jak jsem říkal v úvodu, kurz bitcoinu zaznamenal největší zhodnocení během prvního kvartálu v letošním roce. Kdežto na akciovém trhu byl ve stejném období ten kurzový postup nahoru spíše střídmější. Nejagresivnější kurzový růst nastal v podstatě během dubna/května. Tady vidím jistou podobnost s přelomem 2021/2022. I tehdy Bitcoin fungoval jako kanárek. Jelikož zde kurzové poklesy začaly s několikaměsíčním předstihem.

Abychom si pořádně shrnuli měsíční graf, dubnová svíce zavřela ve váhavé podobě. Šlo o tzv. spinning top. A zároveň u velmi klíčové rezistence. Nešlo sice o striktně medvědí svíci, ale rozhodně se to vyplatilo brát jako varovný signál. Technická analýza o těch signálech zkrátka je. Není to nic jako Jakešova věštírna.

Zdroj: Tradingview.com
Bitcoin na měsíčním grafu
Bitcoin na měsíčním grafu

Poslechnout dubnovou svíci se vyplatilo. Protože květnová svíce je vlastně potvrzením těch dubnových obav. A zároveň je zde možné sledovat jistou změnu ve vzorci chování trhu. Jelikož se podobně váhavá svíce objevila na konci února. K propadu v březnu sice došlo, ale po vybrání likvidity nad supportem se kurz ne jenom vrátil zpátky, ale dokonce zaznamenal velké zhodnocení za celý měsíc březen. Takže je tu mezi březnem a květnem zjevný kontrast. Aby to chápal zcela každý, už to není jako “hurá nakupujeme”, když cena klesne. Naopak, váhání pokračuje. Ačkoliv zdůrazňuji, že střednědobý uptrend pořád držíme.

Abych nezapomněl, na měsíčním grafu je kurz de facto i v kleštích. A to díky dynamickým úrovním v podobě 50měsíčního a 20měsičního klouzavého průměru. Všimněte si, jak kurz pozitivně reagoval na dotyk s vyšším klouzákem. Jestli bude kurz bitcoinu obě dynamické úrovně i nadále respektovat, volatilita klesne také.

Co se týká denního grafu, z aktuálního vývoje to není žádná hitparáda. V posledních několika týdnech jsme mnohokrát padli pod pásmo okolo 27 000 USD. V tomto týdnu dokonce dvakrát. V květnu šlo očividně o jednoduché vybrání likvidity ze strany někoho silného. Nicméně nyní je to chaos. Kurz dělá takové to nepříjemné nahoru, dolů, nahoru, dolů. A s tím se blbě pracuje.

Zdroj: tradingview.com
Bitcoin na denním grafu
Bitcoin na denním grafu

V každém případě je ale Bitcoin mnoho týdnů v kuse slabý. Krátkodobý trend je klesající a nevidím zatím důvod, proč by kurz bitcoinu v dohledné době nemohl plně otestovat nižší pásmo okolo 25 000 USD. A tam se bude lámat ten pomyslný chleba. Jestli však kurz bitcoinu půjde nahoru, musí prvně prolomit horní hranici té klesající struktury. A poté pásmo okolo 30 000 USD.

Závěrem

Na první pohled to nemusí být zřejmé, ale Bitcoin se v současnosti nachází v celkem důležitém bodě.

Trh se musí rozhodnout, jestli pokračovat ve střednědobém uptrendu, nebo dojde k jeho zlomení. Tedy z technického hlediska se určitě vyplatí trh sledovat. I když je to na první pohled hrozná nuda. Ono to přijde, ale chce to holt čas.

Líbil se vám tento článek?
9
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.