Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Binance zmrazila 86 účtů majících spojitost s hackem Axie Infinity

Publikováno
Binance zmrazila 86 účtů majících spojitost s hackem Axie Infinity
Zdroj: U.Today

Changpeng “CZ” Zhao, generální ředitel burzy Binance, oznámil v pátek na svém Twitteru, že se podařilo zabavit 5,8 milionu USD na uživatelských účtech severokorejských hackerů, kteří minulý měsíc ukradli kryptoměny v hodnotě 600 milionů USD z kryptoměnového mostu Ronin Bridge patřícího k play to earn hře Axie Infinity (AXS).

Poznámka

Poznámka: Model hraní “play to earn” se od klasických her liší tím, že herní postavy a předměty patří díky technologii NFT do vlastnictví jednotlivých hráčů, kteří s nimi mezi sebou mohou obchodovat. Přímo hraním hry se také dají vydělávat kryptoměny, počáteční investice spočívající v nákupu herního avatara nebo jiných potřebných věcí však často stojí i několik stovek dolarů. Další známé play to earn hry jsou Illuvium (ILV) a MyNeighborAlice (ALICE). Tokeny obou najdete na Binance.

Po krádeži byli hackeři identifikováni jako skupina Lazarus, subjekt spojený se severokorejským totalitním režimem. Dle CZho přesunuli část ukradených prostředků na Binance a rozložili je přesně na 86 účtech. Komu uživatelské účty patřily nebo zda snad měly KYC, neupřesnil.

Poznámka

Poznámka: Americké státní instituce nedávno vydaly všeobecné upozornění kryptoměnovým burzám o zvýšené koncentraci hackerských útoků pocházejících ze Severní Koreje.
 
Jako další velké hrozby označují i skupiny BlueNoroff (podskupina Lazarus, která se mohla také částečně podílet na hacku Axie Infinity) nebo Stardust Chollima.

Zásah Binance potvrzuje předešlé oznámení týmu Axie Infinity, který uvedl, že pohyb ukradených kryptoměn bedlivě sleduje a úzce při tom spolupracuje s kryptoburzami.

Na detektiva si můžete zahrát i vyadresa hackerů je veřejně dostupná a na Etherscan.io, prohlížeči blockchainu Etherea, kde hack proběhl, dostala veřejný název “Ronin Bridge Exploiter”.

Zdroj: etherscan.io
Ronin Bridge Exploiter
Adresa, na které se nachází ukradené kryptoměny

Binance se Axie snaží pomáhat i jinak. Začátkem dubna vedla kolo financování, jehož cílem bylo odškodnit oběti hacku. Vybralo se 150 milionů USD, tedy čtvrtina ukradených prostředků.

Hackeři ukradli 173 600 etherů, chtějí ale cash

Bezpečnostní firma PeckShield nedávno oznámila, že hackeři vyprali 7,5 % ukradených aktiv prostřednictvím mixéru Tornado Cash, protokolu, který přijme transakce od více uživatelů a následně je náhodně rozešle, čímž přeruší stopu a historii transakcí na blockchainu a znejasní tak jejich původ.

Zdroj: PeckShield.com
PeckShield Tornado Cash
Přesuny ukradených ETH, které skončily v mixéru Tornado Cash

Další ethery odeslali na burzy Huobi (3 750 ETH) a FTX (1 120 ETH). Úsilí hackerů se tak nejspíše přesunulo k přeměně ukradených kryptoměn na fiat prostřednictvím centralizovaných burz.

Více o hacku se dozvíte v našem předešlém článku:

Nový největší hack v DeFi – hackeři z Roninu, sidechainu Etherea k Axie Infinity, ukradli více než 600 milionů dolarů!
Nový největší hack v DeFi – hackeři z Roninu, sidechainu Etherea k Axie Infinity, ukradli více než 600 milionů dolarů!
Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Marián Vajdík

Marián Vajdík,
prepáčte zabudol som napísať mail: [email protected], môžete mi odpovedať aj na mail. S pozdravom Marián

Marián Vajdík

Dobrý deň,riešim problém so spoločnosťou btcm.group. mailom ma oslovili, že mám u nich peniaze, voľakedy som poslal asi 300 € na niektoré kryptonové meny, ale už nemám žiadne záznamy, problém je v tom či sú to podvodníci,alebo nie, keď zistili,že môj účet je v mínuse tak navrhli aby som si vytvoril účet v inej banke a na ten mi pošlú peniaze ako garant, tie im mám cez krypto automat obratom vrátiť. Peniaze prišli jedná sa o 10 000€, ale pri výbere sa to banke nepozdávalo a zablokovali mi účet. Odpoveď z banky obsahuje aj vysvetlenie: 

Z príslušného oddelenia nás kontaktovali so žiadosťou o zdokladovanie platby zo dňa 27.3.2023 vo výške 10 000 €. Zdokladovaním sa rozumie zmluva, faktúra, alebo iný relevantný doklad, nie čestné prehlásenie.

Takže ja mám peniaze na účte a oni nevedia kam ďalej. Tak že ani ja neviem ako ďalej. Kontaktoval ma tento pán:Pavel Rusů Account manager, [email protected]

S pozdravom Vajdík Marián

Redakce Finex

Dobrý den, Mariáne. Komunikujete s podvodníky, rozhodně nemůžeme doporučit s nimi nadále nikterak jednat, nebo někam posílat peníze. Pokud Vám přišly peníze na bankovní účet, dost pravděpodobně z Vás chtějí udělat bílého koně pro vyprání ukradených peněz od jiných “klientů” (podvedených). Kdybychom se my nacházeli ve Vaší situaci, nahlásili bychom ji na policii, abychom se nestali spolupachateli trestného činu.