Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Apple, Amazon, Microsoft, Google a Meta: Kdo přežije tlak vysokých očekávání?

Technologičtí obři jako Meta a Alphabet jsou pod drobnohledem investorů, kteří netrpělivě čekají na další finanční výsledky. Dokáže Meta udržet svůj náskok, nebo Alphabet překvapí trh?

Apple, Amazon, Microsoft, Google a Meta: Kdo přežije tlak vysokých očekávání?

Zisky velkých technologických společností jsou opět tady. Pokud vás zajímá, co je v sázce, nehledejte nic jiného než Alphabet, mateřskou společnost Googlu, a Meta Platforms, vlastníka Instagramu.

Akcie těchto dvou společností se od posledních zpráv o výsledcích hospodaření vydaly různými směry, ale obě – a také zbytek takzvané velkolepé sedmičky, která tento týden reportuje – mají co dokazovat.

Akcie technologických firem jsou letos ostře sledované

Nadšení z generativní umělé inteligence pomohlo vyhnat akcie těchto megacaps – Nvidia, Meta, Alphabet, Apple, Amazon, Microsoft a Tesla – a zbytku trhu do nových výšin.

Tento týden reportují všechny společnosti kromě Nvidie a Tesly, což pro akciový trh znamená několik klíčových dní.

V sázce je spousta investorských dolarů a prostor pro chybu se s každým čtvrtletím stále zmenšuje, už jen vzhledem k tomu, jak silné byly poslední kvartály.

Očekávání jsou vysoká a akcie velkolepé sedmičky tvoří velkou část indexu S&P 500 a dalších hlavních indexů.

Z pěti společností, které tento týden reportují, se každá z nich potýkala od posledních zpráv o výsledcích hospodaření před zhruba třemi měsíci s množstvím novinek.

Tato várka výsledků se shodovala s přesunem zisků z akcií s velkou tržní kapitalizací do společností s menší kapitalizací, které více těží ze snižování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem.

Nasdaq 100 se od té doby zotavil, ale na rozdíl od indexu S&P 500 se stále obchoduje pod svým rekordním maximem.

A akcie některých společností z velkolepé sedmičky se stále nezotavily.

Akcie Alphabet klesly o 2,1 % za posledních 63 obchodních dní, což zhruba odpovídá ceně před poslední výsledkovou sezónou. Objevily se obavy, že společnost příliš agresivně utrácí za umělou inteligenci, aniž by naznačila, kdy se jí tyto investice vrátí.

Objevují se také otázky týkající se konkurence a možné ztráty podílu na trhu, protože popularita jiných nástrojů, jako je ChatGPT, roste. Kromě těchto obav existují i problémy s regulací, protože soudce nedávno rozhodl, že má Google monopol na vyhledávací služby a textovou reklamu.

Akcie Alphabet se nyní obchodují na 19,4násobku očekávaného zisku za příštích 12 měsíců (forward P/E poměr), což je méně než jejich pětiletý průměr 23násobku. Nižší ocenění a cena akcií znamená, že nejsou tak velká očekávání ohledně zisků, což by mělo investorům poskytnout prostor k oddechu.

Na druhém konci spektra je Meta

Tato společnost, která je mateřskou společností Facebooku, má za sebou skvělý rok, kdy její akcie vzrostly o 63 %. Za posledních 63 obchodních dní akcie Meta vzrostly o 25 %.

Investoři považují společnost za vítěze v oblasti umělé inteligence a věří také jejím hardwarovým projektům v oblasti virtuální reality.

Nevýhodou takového vzestupu je však to, že akcie vypadají draze a očekávání silných zisků jsou ještě vyšší. Pouhé překonání očekávání nebude stačit k tomu, aby akcie, které se obchodují za 24násobek forwardového zisku, vyletěly vzhůru.

Meta musí trhu dokázat, že si své prémiové ocenění zaslouží a že ji čeká významný růst.

Vývoj ostatních akcií z velkolepé sedmičky byl spíše smíšený

Akcie Amazon, Apple a Microsoft za posledních 63 obchodních dní vzrostly, ale ne v takové míře jako akcie Meta: Amazon si připsal 3,7 %, Apple 6,7 % a Microsoft 0,9 %.

Navzdory mírnějším pohybům jsou očekávání od společností Amazon a Apple stále vysoká a jejich výkonnost překonává index S&P 500 nebo je s ním téměř shodná.

Investoři Amazonu budou chtít vidět známky růstu v cloudovém podnikání společnosti AWS, zatímco Apple bude muset ukázat nějaký důkaz, že poptávka po iPhonech není slabá.

Akcie Microsoftu mezitím letos vzrostly pouze o 13 % ve srovnání s 22% nárůstem indexu S&P 500. Obavy vzbuzují velké investice do umělé inteligence. Ale vzhledem k nedostatečně výkonným akciím mohou být investoři shovívavější k výsledkům, které společnost ve středu poskytne.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.