Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Analýza zlata – Poptávka po zlatě je pořád silná, příležitosti teprve přijdou

Analýza zlata – Poptávka po zlatě je pořád silná, příležitosti teprve přijdou

Analýza zlata – Poptávka po zlatě je pořád silná, příležitosti teprve přijdou

Zlato v posledních několika dnech zaznamenává nemalé ztráty. Po rally, které trvalo asi tři měsíce, je to pro zlaté býky nepříjemná změna. Trh se zlatem ale určitě neřekl své poslední slovo. Ty tři měsíce kurzového růstu totiž něco znamenají. Je to projev velké síly. Síly, kterou nelze ignorovat.

I kdyby proto zlato kleslo na low z předešlého roku, je zřejmé, že na trhu operují velcí kupci. A ti si mohou své pozice bránit. V rámci dnešní analýzy si proto zase rozebereme souvislosti a poté se podíváme na cenové grafy.

Vývoj ceny zlata v posledním půlroce
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Poptávka po zlatě je i za poslední kvartál silná

Takže poptávka po zlatě byla za poslední kvartál roku 2022 velmi silná. Dle zaznamenaných dat vyplývajících z grafu, se nakoupil vůbec největší objem zlata. A i tentokrát centrální banky nakupovaly ve velkém. Ve dřívějších analýzách jsem psal, že za třetí kvartál centrální banky nakoupily největší objem zlata za 50letou historii. Konkrétně šlo za kvartál o 445 tun. Za poslední kvartál v minulém roce objem dosahoval 417 tun. Jak vyplývá ale z grafu, i ostatní sektory nezahálely. Dominovalo šperkovnictví s více jak 602 tunami.

Poptávka po zlatě dle odvětví
Poptávka po zlatě dle odvětví
Zdroj: gold.org

Když bychom tedy měli shrnout graf, poptávka po zlatě byla po celý rok 2022 skutečně silná. Za celý rok se nakoupilo skoro 5 000 tun. A poslední dva kvartály se to začalo projevovat i kurzově. Dokud proto zůstane poptávka silná, zlato se může těšit z příznivého prostředí pro růst.

Co ta inflace?

Musíme se ještě podívat na inflaci. Inflace ve Spojených státech za leden skončila výrazně nad konsenzem trhu. Trhy počítaly s 6,2 %, naměřená hodnota však za leden dosahovala 6,4 %. Růst cenové hladiny tedy zpomalil. Nicméně za více jak půl rok je to vůbec nejmenší zpomalení. Tím pádem je jasné, že Fed zůstane i nadále u restriktivní politiky. Respektive úrokové sazby nejspíš zůstanou vysoko po celý rok. Už jsem minimálně od jednoho člena FOMC slyšel, že podle něj mají sazby setrvat na restriktivních úrovní i pár let. To je extrémně jestřábí postoj. Navíc je i jisté, že minimálně dva hiky nás v základní úrokové sazbě čekají. A to o 0,25 procentního bodu – víc si asi nedovolí.

Celková inflace v USA
Celková inflace v USA
Zdroj: tradingeconomics.com

Zpomalení rychlosti poklesu růstu cenové hladiny je pro Fed logicky problém. V tomto týdnu byla zveřejněna i data z maloobchodu. A ty meziměsíčně vzrostly o 3 %. Přitom konsenzus byl 1,8 %. Z čehož nám vychází jednoduchá implikace. Úrokové sazby vážně zůstanou na vysokých úrovní delší dobu, než si nejspíš trhy myslí. Akciový trh je pořád v jakémsi transu, že ten tzv. pivot za několik měsíců přijde. Osobně očekávání akciového trhu nepovažuji za rozumné. A ačkoliv je pro zlato inflace jako taková pozitivní faktor, ve světle souvislostí už nikoliv. Kurz zlata to lidově řečeno dusí.

Strmý pokles na zlatě

Prvně se podíváme na týdenní graf, abychom měli úplnější přehled o celé situaci na trhu. Jak je vidno, kurz zlata se nedostal nad S/R pásmo 1 950 USD/unce. Přitom logicky existovala šance, že otestujeme kurzové úrovně vrcholů z roku 2022 a 2020. To by bylo pro nás hrozně informačně cenné. Respektive chceme vidět kurzovou reakci na třetí otestování těchto úrovní. A když by přišel průlom, je to asi býčí trend.

Ale to se zatím nestalo. Naopak došlo ještě dříve k zamítnutí. A to velmi razantnímu. Vytvořila se extrémně medvědí svíce s velkými objemy. A po něčem takovém pokles pokračuje. Ačkoliv ta předchozí kurzová expanze vypadala vážně přesvědčivě. A pořád je přesvědčivá Jak jsem zmiňoval v úvodu, je to důkaz toho, že na trhu operuje silný kupec. Nebo kupci.

Týdenní graf zlata
Týdenní graf zlata
Zdroj: tradingview.com

Kurz zlata po těch velkých kurzových poklesech na omezenou dobu zkonsolidoval pod S/R levelem 1 890 USD/unce. Z toho kurzového vývoje bylo evidentní, že se trh akorát chystá na pokračování v poklesu. Typická medvědí vlajka. A to se i vyplnilo. V těchto chvílích se kurz zlata hrne k S/R levelu 1 830 USD/unce. Zmíněný level budou kupující určitě bránit. Navíc je pod ním point of control volume profile. Jde tudíž o silnou hladinu, kde je racionální počítat s obranou.

Denní graf zlata
Denní graf zlata
Zdroj: tradingview.com

Já jsem ale vůči trhu se zlatem dost kritický. A osobně by mne zlato začalo zajímat, až v blízkosti S/R levelu 1 678 USD/unce a níže. Opravdu si totiž nemyslím, že trh rozdýchá plný efekt restrikcí, které Fed v roce 2022 zavedl. Měnová politika se projevuje s poměrně dlouhým zpožděním. Chce to alespoň rok, aby to šlo vidět ve větší míře na relevantních datech. A na trzích je znát, že do nich pořád proudí dost likvidity.

Určitě jsem v jedné ze svých dřívějších analýz zmiňoval, že nejde jenom o Fed. Americká centrální banka je logicky nejdůležitější. Ale významných je vícero. A právě Japonská centrální banka chrlí do finančního systému obrovské objemy likvidity. Aby si udrželi mechanismus, který se jmenuje yield curve control. V Japonsku je to zkrátka dávno ztracené.

Závěrem

Za sebe mohu říct, že krátkodobě to u zlata vidím spíše směrem dolů. Respektive ty následující měsíce. Pak jsem dost na vážkách. Ten makroekonomický vývoj má totiž jinou dynamiku, než se očekávalo zhruba v polovině roku 2022. Počítalo se s tím, že už na začátku aktuálního roku uvidíme mnohem více dat potvrzující ekonomickou recesi. Proto se začíná více prosazovat hypotéza, že recese plně udeří až na přelomu 2023/2024. A to je právě až to období, kdy může zlato zase jít na výsluní.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo