Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Analýza TOP 4 leteckých akcií – Jedná se o vzlet před let letní sezónou?

Analýza TOP 4 leteckých akcií - Jedná se o vzlet před let letní sezónou?

Analýza TOP 4 leteckých akcií - Jedná se o vzlet před let letní sezónou?
Zdroj: depositphotos.com

Nejnovější dění na východě Evropy dopadlo i na akcie jak evropských, tak i amerických leteckých společností, které musely buď odklonit nebo zcela zrušit veškeré lety, které směřovaly přes ukrajinský vzdušný prostor. Toto letové omezení se projevilo i na ceně akcií leteckých společností, během kterého si některé sáhly i na svá historická minima.

Jak se v současné době letecké akcie obchodují a dočkají se investoři vzletu akcií během letní sezóny? To se dočtete v tomto článku.

Ještě než se pustíme do samotné analýzy jednotlivých akciových titulů, pojďme se zamyslet nad dvěma proměnnými, které jsou v poslední době velmi často skloňovány v souvislosti s leteckou dopravou. Prvním takovým bodem je cena letenek v nadcházející letní sezóně. Právě cena jednotlivých letenek je jednou z oblastí leteckého průmyslu, která může sloužit společnostem jako kompenzace vyšších nákladů na pohonné hmoty. Prozatím se eviduje nárůst cen leteckého paliva o 45 %, přičemž cena za zpáteční letenky v USA již vzrostla o 36 %. Jaký bude trend zdražování letenek v Evropě je prozatím velká neznámá.

Čtenáři si rovněž mohli povšimnout, že se v médiích objevila zpráva o pádu letadla Boeing 737-800 společnosti China Eastern Airlines, který se zřítil i se 132 lidmi na palubě. Bohužel tuto nehodu nikdo nepřežil. Při technické analýze akcií společnosti Boeing si budeme muset ukázat i tuto smutnou skutečnost.

1) Boeing

Zdá se, že pád letadla s mnoha pasažéry na palubě nemá vůbec žádný vliv na cenu akcií letecké společnosti, jejíž dopravní prostředek ve vzduchu selhal.

Jak jsme si už naznačili, akcie této společnosti nikterak nereagovaly na pád letadla v Číně, ba naopak. Z technického pohledu to vypadá, že akcie provedly tzv. break out s testem nižších cenových úrovní a následném uzavření týdenního obchodování opět v úrovni dlouhodobé konsolidace.

Boeing bude vstupovat do nové turistické sezóny s výhledem na tržby v hodnotě 81,4 miliardy USD, což je výrazné polepšení oproti tržbám 62,3 miliard USD v loňském roce. V cestě za vyššími cenami stojí Boeingu dvě rezistence, které jsou poměrně blízko sebe a navíc, jsou již testované, takže jejich rezistentní schopnost je snížena. Díky tomu mohou akcie vyletět zpět na ceny z před pandemického období okolo 350 USD za akcii.

Měsíční akciový graf společnosti Boeing
Měsíční akciový graf společnosti Boeing
Zdroj: tradingview.com

2) American Airlines

Akcie této společnosti vytvářejí na cenovém grafu zajímavou obratovou formaci zvanou pin bar, která se vykreslila poté, co trh otestoval největší Volume oblast na cenovém grafu. Společnost American Airlines uzavřela rok 2021 s tržbami necelých 30 miliard USD a výhled na rok 2022 značí růst tržeb k hodnotám 43 miliard USD.

V růstu akcií American Airlines leží pouze rezistence, tvořená dlouhodobým High, jinak je struktura trhu poměrně konstantní, bez výrazných technických úrovní. Díky tomu mohou akcie této společnosti, v případě vysokého zájmu o cestování, bezproblémově posilovat.

Měsíční akciový graf společnosti American Airlines
Měsíční akciový graf společnosti American Airlines
Zdroj: tradingview.com

3) Lufthansa

Akcie tohoto německého dopravce během války na Ukrajině otestovaly své historické minimum, od kterého se odrazily. V současné době se akcie společnosti Lufthansa obchodují v rostoucím trendu, který má dobře našlápnuto k maximům z roku 2021.

Zvýšení tržeb je očekáváno i u této společnosti, kdy má dojít k růstu z 19,2 miliardy USD v roce 2021 na 30,5 miliard USD v roce 2022. Akcie Lufthansa mají před sebou poměrně silnou rezistentní oblast, která je tvořena především silnou Volume. Jedná se o cenovou úroveň okolo 14 EUR za akcii, která je ovšem ještě poměrně vzdálená. Naopak posílení akcií nad 10 EUR by mohlo znamenat potvrzení dlouhodobějšího růstu, což by jistě potěšilo dlouhodobé investory.

Měsíční akciový graf společnosti Lufthansa
Měsíční akciový graf společnosti Lufthansa
Zdroj: tradingview.com

4) Airbus

Akcie Airbus je poměrně složité přečíst. Na jednu stranu se trh nachází v růstovém trendu, na stranu druhou trh již skoro rok konsoliduje na High tohoto cenového pohybu. Nejnovější test nižších cenových úrovní, který se konal v rámci krátkého výprodeje na většině leteckých akcií, kvůli omezení letů nad Ukrajinou, byl z velké části již obchodníky negován.

Společnost Airbus vykazuje nejnižší predikce z uvedených společností, co se týče růstu tržeb v roce 2022. Letos jsou očekávány tržby 65,2 miliardy USD, což je sice navýšení, ovšem z hodnoty 59,4 miliardy, se nejedná o tak velký cenový skok, jako u konkurence. Překonají-li akcie hodnotu 120 EUR, budou mít otevřené dveře k dalšímu růstu, který může vyústit i v novou tvorbu historických maxim.

Měsíční akciový graf společnosti Airbus
Měsíční akciový graf společnosti Airbus
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Pro letecký trh bude velmi důležité, jakým způsobem se turisté postaví k možnosti leteckého cestování, které je sice mnohem rychlejší a pohodlnější, ovšem i jako v případě pozemních transferů je i zde riziko enormního zdražení. Ceny akcií leteckých společností se navzdory vysokým očekáváním drží stále nízko, což může značit vyčkávání investorů na výsledky prvního kvartálu, který by mohl naznačit, zda budou analytické predikce naplněny či nikoliv.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo