Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcie Virgin Galactic (SPCE): prudký růst a tvrdý pád – poletí se zase do výšin?

Analýza akcie Virgin Galactic (SPCE): prudký růst a tvrdý pád – poletí se zase do výšin?
Zdroj: neozone.org

Už je to více jak půl roku od mé předešlé analýzy na akcie Virgin Galactic (SPCE), kdy došlo k velkému nezdaru v podobě neúspěšného testovacího letu. Od té doby se toho ovšem dost odehrálo – několik důležitých milníků, fundamentální výsledky a technická stránka trhu.

Vše zmíněné si v dnešní analýze zohledníme a na základě toho učiníme závěr. Z Virgin Galactic se totiž pomalu stávají tzv. meme akcie, u kterých velmi často převažuje davová psychologie (chcete znát lepší investice než meme akcie?). A když na trhu převládá davová psychologie, cenové pohyby jsou často velmi chaotické.

Načítání
Načítání
Koupit akcie SPCE! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Let Virgin Galactic s Richardem Bransonem do kosmu

Společnost Virgin Galactic před několika týdny získala od amerického Federálního úřadu pro letectví (FFA) důležité povolení pro komerční lety. K udělení licence dopomohl fakt, že byl další testovací let úspěšný.

Uvedenou zprávu trh přijal naprosto famózně, protože za pouhý jeden den cena stoupla o cca 40 %, což si ukážeme v rámci technické analýzy. Mimo jiné má společnost Virgin Galactic už 600 rezervací na budoucí lety, kdy lístek stojí až 250 tisíc USD.

Pokud vše půjde podle plánu, firma může konečně začít se svojí hlavní ekonomickou činností. Ale vůbec nejdůležitějším milníkem je pro Virgin Galactic 11. červenec. Je to den, kdy zakladatel společnosti Richard Branson úspěšně letěl do kosmu.

Zdroj: reuters.com
Richard-branson-letis-s-virgin-galactic-do-vesmiru
Richard Branson, zakladatel Virgin Galactic

Jednalo se o zásadní zprávu před ostrým spuštěním komerčních letů a především to už nyní není úplně jenom o víře. Doposud museli investoři jednoduše věřit, že se plány Virgin Galactic uskuteční. Teď se ale ví, že zahájení provozu je na dosah.

Bude ovšem provoz rentabilní? Pravdou je, že aby firma dosáhla obratu miliardy USD, potřebuje 4 000 zákazníků za rok. Najde se tolik lidí ochotných zaplatit 250 000 USD za lístek? To ukáže pouze čas, ale zatím můžeme konstatovat, že je to nejistý byznys.

Odprodej akcií za 500 milionů USD

Investoři vzali velmi negativně čerstvou zprávu, ve které stojí, že Virgin Galactic má v plánu odprodat své akcie v hodnotě 500 milionů USD.

Vzhledem k tomu, že již předtím cena strmě klesala, řečené přidalo ještě více pod kotel. Z dostupných zdrojů vyplývá, že svůj podíl ještě neprodali, ale já bych si dovolil tvrdit, že k prodeji dost možná došlo na přelomu června/července.

Rozhodnutí o odprodeji je v každém případě logické – firma pouze investovala a její hlavní činnost ani nezačala. Z něčeho se tudíž další provoz a vývoj hradit musí.

Fundamentální analýza akcie Virgin Galactic (SPCE)

Na úvod k fundamentální analýze musím uvést, co jsem vlastně již nakousnul. Společnost je léta nerentabilní, protože svou hlavní ekonomickou činnost ještě neprovozuje (vesmírný turismus).

Investice do akcie Virgin Galactic je proto založena především na plánech a z nemalé části i o víře, že vše bude fungovat. Očekávání o budoucích výnosech je tudíž vysoké. Veřejnost v podstatě očekává, že Virgin Galactic může být něco jako “vesmírná Tesla“.

Účetní období Q1 2021

Akcie Virgin Galactic
Kvartální hospodářské výsledky Virgin Galactic. Zdroj: Tradingview.com

Vzhledem k tomu, že komerční lety nejsou ještě v provozu, obrat (Revenue) je za jednotlivé kvartály nulový. Provozní výnosy zaznamenaly mezikvartálně zhoršení o 9,4 % na -81,28 milionů USD. EBITDA šla mezikvartálně dolů o 9,6 % na -78,41 milionů USD.

Ztráta mezikvartálně vzrostla o více jak 75 % na -129,69 milionů USD. Volné cash flow se mezikvartálně výrazně zlepšilo (32,66 %), z -73,64 milionů USD na -49,59 milionů USD. Ukazatel EPS a P/E nemá smysl počítat, protože je společnost ztrátová – u ztrátových titulů se tyto ukazatele nekalkulují.

Účetní období FY 2020

Akcie Virgin Galactic
Roční hospodářské výsledky Virgin Galactic. Zdroj: Tradingview.com

I když to nejde na grafu prakticky vidět, společnost v roce 2020 dosáhla malého obratu (238 tisíc USD). V roce 2019 to bylo 3,78 milionů USD a 2018 2,85 milionů USD. Provozní výnosy jsou za rok 2020 -275 milionů USD, což implikuje propad do záporných hodnot o cca 72 %.

EBITDA zaznamenala oslabení o více jak 73 % z -153 milionů USD na -265 milionů USD. Ztráta za celý rok dosáhla 273 milionů USD (meziročně horší o 30 %). Volné cash flow ubylo z -223 milionů USD na -250 milionů USD. EPS a P/E přirozeně nepočítáme díky ekonomické nerentabilitě.

Technická analýza akcie Virgin Galactic (SPCE)

Nyní se dostáváme k technické analýze, kde toho můžeme rozebrat hodně, ale pokusím se být spíše stručný. All time high (dosavadní maximum) bylo dosaženo v únoru letošního roku na ceně 62,8 USD. Poté ovšem nastal takřka volný pád až po S/R level 24,03 USD, kde byl trh vůbec poprvé schopen začít s alespoň krátkým retracementem.

Akcie Virgin Galactic
Denní graf akcie Virgin Galactic. Zdroj: tradingview.com

Retracement trval necelé dva obchodní týdny a pak cena pokračovala ve vcelku dynamickém poklesu, který se zastavil na jednom z nejsilnějších supportů – 14,31 USD. Propad až sem znamenal ztrátu cca 77 %. V rozmezí S/R levelů 14,31 – 17,76 USD je Point of Control (oblast největší špičatosti) dle Volume Profile.

Když bych to měl vysvětlit polopaticky, jedná se o cenovou oblast, kde byla za poslední dva roky vůbec největší poptávka. Proto se právě zde silný odraz očekával, což se i stalo. Kurz odstartoval velmi dynamickou jízdu v doprovodu nemalých objemů a již během prvních pár dní po odrazu se v grafu vytvořily dva gapy, které nejsou vyplněné.

Cena po několik týdnů expandovala velmi agresivně, což naprosto vygradovalo 25. června, kdy byla zveřejněná zpráva o udělení licence ze strany FFA. Jednak graf vygeneroval obří gap a jednak cena za jediný den doslova pumpla o cca 40 %. Objemy byly tehdy naprosto rekordní. Následujících deset dní bylo strašlivě volatilních, což pro nás znamená, že na trhu ve velkém převládaly emoce.

Cena skákala nahoru a dolů o více jak 20 %. Pokles v každém případě trvá a ve stejném režimu jako letošní únor – volný pád. Zatím akcie Virgin Galactic ztratily asi 43 % a pád s velkou pravděpodobností bude pokračovat. Pak se dost možná, jako před pár měsíci, naskytne příležitost s nejmenším finančním rizikem, až v blízkosti Point of Control (POC), tedy v cenovém rozmezí 14,31 – 17,76 USD.

Závěrem

Zcela objektivně bylo kolem Virgin Galactic mnoho pozitivních zpráv a faktem je, že pokud rozjedou ostrý provoz, trh to může brzy příznivě ocenit. Tudíž už to nebude jenom o víře, ale můžeme pak sledovat reálná ekonomická data firmy, podle čehož lze usoudit, zda má jejich byznys plán smysl.

Co se týče technické stránky, mám podezření, že ten masivní objemový spike z 25. června mohl způsobit právě onen odprodej akcií za 500 milionů USD. Leč zdroje uvádějí, že firma musela odprodej napřed oznámit regulatornímu orgánu (SEC – Securities and Exchange Commission), což je veřejná věc.

Jinak volný pád ceny může skutečně pokračovat až po cenové rozmezí 14,31 – 17,76 USD. Nelze ovšem vyloučit, že odraz neproběhne na dřívějších supportních úrovní ale i níže. V podstatě i S/R level 20,46 USD má potenciál, ale pravdou je, že aby došlo k uzavření všech gapů, je nutné, aby cena spadla až po POC. A zde je finanční riziko opravdu minimalizované.

Jaký je váš názor na akcie Virgin Galactic? Chystáte se sledovat propad a nakupovat, nebo už shortujete?

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.